Suprasti akimirksniu
  • A. Fauci prakalbo apie COVID-19 vakcinos žalą jauniems vyrams
  • A. Fauci ir anksčiau teigė, kad miokarditas – retas, nepageidaujamas vakcinos reiškinys
  • Miokarditas – pavojingas širdies sutrikimas, kuris gali baigtis net mirtimi
  • Vokiečių mokslininkai taip pat atrado ryšį tarp vakcinų ir širdies uždegimo
  • COVID-19 vakcina kalta ir dėl išaugusių insulto skaičių
Šaltiniai
A. Fauci
A. Fauci iš dalies patvirtino COVID-19 vakcinų ryšį su sveikatos problemomis. EPA-ELTA nuotrauka

A. Fauci prakalbo apie COVID-19 vakcinos žalą jauniems vyrams

Buvęs JAV Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto direktorius daktaras Anthony Fauci, duodamas interviu ABC televizijos laidai „This Week“, prakalbo apie tai, kad COVID-19 mRNA vakcinos gali sukelti miokarditą – ypač tai aktualu jauniems vyrams.

Interviu metu daktaras A. Fauci buvo paprašytas aptarti pastaruoju metu vėl padažnėjusius COVID-19 atvejus ir toliau tęsiamą vakcinacijos kampaniją, o kalbėdamas apie COVID-19 vakcinas ir jų saugumą, jis netikėtai prakalbo apie tam tikrus šalutinius efektus, apie kuriuos įprastai viešai diskutuojama nėra.

„Vėlgi, mes turime patirties su tokio tipo vakcinomis, kuriomis skiepijami milijardai žmonių. Tai saugi vakcina. Žinoma, naudojant mRNA, rizika susirgti miokarditu, ypač jauniems vyrams, yra labai, labai, labai maža“, – sakė jis[1].

Netrukus po šių savo žodžių A. Fauci suskubo pasitaisyti bei tarsi pateisinti netikėtai ištartą teiginį apie miokarditą, pabrėždamas, kad jei pažvelgtume į miokardito riziką dėl pačios COVID-19 ligos, „ji yra didesnė nei vakcinos rizika“.

Tačiau nepaisant bandymo užglaistyti šią situaciją, A. Fauci komentarai apie naujausią COVID-19 vakciną sukėlė didžiulį atgarsį socialinėje žiniasklaidoje, o jo kritikai ėmė teigė, kad A. Fauci pirmą kartą pripažino, jog vakcina yra susijusi su miokarditu.

A. Fauci ir anksčiau teigė, kad miokarditas – retas, nepageidaujamas vakcinos reiškinys

Tačiau iš tiesų, apie miokardito riziką ir COVID-19 vakcinas viešai A. Fauci kalbėjo tikrai ne pirmą kartą. Dar 2021 m. spalio mėnesį, interviu kanalui NPR metu, daktaras A. Fauci taip pat užsiminė apie riziką.

„Mažesniems vaikams yra rizika, bet labai, labai, labai, labai reta rizika. Noriu pasakyti, kad miokarditas, kuris buvo pastebėtas kaip retas nepageidaujamas reiškinys, yra daugiausia jauniems vyrams, paprastai ne tokiems jauniems kaip 5-11 metų, pasitaikantis atvejis, bet tikrai gali būti tam tikrų sutapimų“, – anuomet teigė A. Fauci[2].

Iš tiesų, tam tikram skaičiui žmonių Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kituose pasaulio kraštuose miokarditas pasireiškė būtent po vakcinacijos koronaviruso vakcinomis, pagamintomis pagal mRNA technologiją.

Vis dėlto, infekcinių ligų ekspertai vengia pripažinti tokį ryšį ir skuba pritarti A. Fauci nuomonei, kad tikimybė susirgti miokarditu po vakcinacijos yra labai menka.

„Didžiausia saugumo problema, žinoma, yra miokarditas. Tačiau miokarditas pirmiausia yra retas atvejis. Antra, jis dažniausiai būna labai lengvas, o jį patyrę žmonės paprastai pasveiksta“, – teigia Vanderbilto universiteto medicinos centro prevencinės medicinos profesorius ir buvęs Nacionalinio infekcinių ligų fondo medicinos direktorius Viljamas Šafneris.

Apie neigiamą vakcinų nuo koronaviruso poveikį kalbama jau seniai. Daniel Schludi/Unsplash nuotrauka
Apie neigiamą vakcinų nuo koronaviruso poveikį kalbama jau seniai. Daniel Schludi/Unsplash nuotrauka

Miokarditas – pavojingas širdies sutrikimas, kuris gali baigtis net mirtimi

Miokarditas yra širdies raumens uždegimas, dažniausiai sukeltas infekcijos organizme. Šis uždegimas gali sukelti krūtinės skausmą, dusulį ir sutrikdyti įprastą širdies ritmą. Ilgainiui, uždegimas gali susilpninti širdį, paveikti jos gebėjimą efektyviai pumpuoti kraują ir potencialiai sukelti kitų su širdimi susijusių problemų[3].

Miokardito priežastys gali būti įvairios, tačiau dažnai jis kyla dėl virusinių infekcijų, pavyzdžiui, enterovirusų, adenovirusų ar Epstein-Barr viruso.

Kitos galimos priežastys yra bakterinės infekcijos, toksinų poveikis, tam tikri vaistai arba autoimuninės ligos. Kai kuriais atvejais tiksli priežastis gali būti ir nenustatyta.

Miokardito simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių ir gali pasireikšti krūtinės skausmu ar diskomfortu, nuovargiu, dusuliu, padažnėjusiu ar nereguliariu širdies plakimu ir skysčių susilaikymu, o itin sunkūs miokardito atvejai gali sukelti širdies nepakankamumą ar kitas sunkias komplikacijas.

Diagnozuojant miokarditą paprastai atliekama anamnezė, fizinis ištyrimas, kraujo tyrimai, elektrokardiograma (EKG), echokardiograma ir kartais, net širdies biopsija.

Gydymas gali apimti vaistus, skirtus simptomams lengvinti ir pagrindinėms priežastims valdyti, o sunkiais atvejais gali prireikti širdies palaikomųjų prietaisų arba širdies transplantacijos.

Vokiečių mokslininkai taip pat atrado ryšį tarp vakcinų ir širdies uždegimo

O apie neigiamą vakcinų poveikį žmogaus sveikatai kalbama vis dažniau. Praėjusių metų pabaigoje Vokietijos mokslininkams pavyko išsiaiškinti, kad vakcinos nuo COVID-19 gali pridaryti nepataisomos žalos žmogaus organizmui. Būtent tada, remiantis skrodimų duomenimis, taip pat paaiškėjo, kad mRNR skiepas sukelia didesnę miokardito riziką, o miokardito atvejai dažniau yra nustatomi jauniems asmenims. 

Žurnale „Clinical Research Cardiology“ vokiečių mokslininkams paskelbus publikaciją apie žmonių, netikėtai mirusių po COVID-19 mRNR skiepo, skrodimų duomenis, paaiškėjo, kad net 4 iš 25 asmenų buvo rastas ūminis (epi-)miokarditas, intersticinė miokardo T-limfocitų infiltracija ir pažeidimas.

Kaip rodė duomenys, mirties priežastimi galėjo tapti ūminė aritmija, galėjusi sukelti ūminį širdies nepakankamumą.

Tyrime buvo pastebėta, kad vidutinis asmenų amžius mirties metu siekė 58 metus (intervalas 46-75 metai). Keturi asmenys mirė po pirmosios vakcinos, o visais kitais atvejais – po antrosios dozės suleidimo.

Atkreipiamas dėmesys, kad visi šie asmenys mirė per pirmąją savaitę po gauto skiepo (vidurkis 2,5 dienos, mediana – 2 dienos), o vienas asmuo buvo rastas miręs praėjus 12 valandų po vakcinacijos.

Daugiau šalutinio vakcinos poveikio apraiškų pastebima tarp jaunesnių žmonių. 
Steven Cornfield/Unsplash nuotrauka
Daugiau šalutinio vakcinos poveikio apraiškų pastebima tarp jaunesnių žmonių. Steven Cornfield/Unsplash nuotrauka

COVID-19 vakcina kalta ir dėl išaugusių insulto skaičių

Jau šių metų pradžioje JAV sveikatos priežiūros institucijos skelbė, kad „Pfizer“ ir „BioNTech“ atnaujinta COVID-19 vakcina gali būti susijusi ir su insulto atvejais, ypač – vyresnio amžiaus grupės populiacijoje.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) bei Maisto ir vaistų administracija (FDA) pranešė, kad duomenų bazė atskleidė galimą šios vakcinos saugumo riziką: 65-erių ir vyresni asmenys, praėjus 21 dienai po „Pfizer“ ir „BioNTech“ dvivalentės vakcinos dozės, susiduria su insulto rizika.

O 2022 m. vasarą, moksliniame žurnale „Nature“ buvo paskelbtas tyrimas, įrodantis vakcinos nuo koronaviruso ir dar daugiau sveikatos sutrikimų ryšį.

Vakcina dažniausiai neigiamai paveikia žmogaus širdies veiklą. Kenny Eliason/Unsplash nuotrauka
Vakcina dažniausiai neigiamai paveikia žmogaus širdies veiklą. Kenny Eliason/Unsplash nuotrauka

Moksliniame darbe, naudojant unikalų Izraelio nacionalinių greitosios medicinos pagalbos tarnybų (EMS) 2019–2021 m. duomenų rinkinį, siekta įvertinti širdies sustojimo ir ūmaus koronarinio sindromo EMS iškvietimų skaičiaus 16–39 metų amžiaus gyventojų grupėje ryšį, su galimais veiksniais, įskaitant COVID-19 infekciją ir skiepijimo apimtis.

Nustatyta, kad 2021 m. sausio–gegužės mėnesiais, palyginti su 2019–2020 m., abiejų tipų sveikatos problemų atvejų – širdies sustojimo ir ūmaus koronarinio sindromo, padaugėjo daugiau kaip 25 proc., o tai buvo reikšmingai susijęs su 16–39 metų amžiaus gyventojų grupei skirtų 1-osios ir 2-osios vakcinos dozių skaičiumi.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad po skiepo, dažniausiai pasitaikantys sveikatos padariniai gali būti vainikinių arterijų trombozė, ūminis koronarinis sindromas, širdies sustojimas ir miokarditas.

Tyrime buvo nustatytas ir tikėtinas priežastinis ryšys tarp BNT162b2 ir mRNA-127311,14-16 bei adenovirusų (ChAdOx1) vakcinų (mRNA) vakcinų17 su miokarditu, pirmiausia vaikams, jauniems ir vidutinio amžiaus suaugusiesiems.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
3.arrow_upward
Nisha Aggarwal Gilotra. Myocarditis hopkinsmedicine.org