Suprasti akimirksniu
  • Braškių dietos privalumai suvilioja ne vieną: lengvai numestas svoris ir jokio badavimo
  • Kim Kardashian dietos pavyzdys ragina vadovautis sveikos mitybos principais
  • Braškių nauda: teigiama įtaka virškinimui ir siekiant užkirsti kelią ligoms
  • Paprasti receptai su braškėmis leis dar labiau mėgautis vasaros skoniais
  • Braškių ir bananų kokteilis
  • Braškių ir špinatų salotos
  • Braškių salotos su kepta vištiena
  • Braškių ir chia sėklų pudingas
Šaltiniai
Braškių dieta
Braškių dietos metu reikia valgyti kuo daugiau šių skanių uogų. Tetianos Bykovets/Unsplash nuotrauka

Braškių dietos privalumai suvilioja ne vieną: lengvai numestas svoris ir jokio badavimo

Dauguma žmonių mėgsta braškes. Šios saldžios uogos labiausiai asocijuojasi su įvairiais tortais, pyragais ar tiesiog kalnu plaktos grietinėlės. Tačiau yra teigiančių, kad pasirinkus sveikus braškių užkandžius, galima numesti svorio. Esą braškės skatina medžiagų apykaitą ir padeda lengvai atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Tačiau kaip yra iš tiesų – ar braškių dieta tėra tik mitas, ar visgi tikrovė?

Braškėse yra mažai kalorijų. Jei lyginsime jas su bananais, tai 100 gramų braškių turi tik 32 kalorijas, o bananai – 115[1]. Jose taip pat daug skaidulų, vitaminų ir vandens, o riebalų ir cholesterolio praktiškai nėra, todėl iš esmės tai gan sveikos uogos, kurios tinka siekiantiems sulieknėti.

Tiesa, nereikėtų braškių dietos pavadinimo suprasti tiesiogiai. Tai tikrai nereiškia, jog visas dienas reikia valgyti tik braškes ir nieko daugiau. Jei būtų valgomos tik šios uogos, žmogaus organizmas anaiptol nepadėkotų, nes nebūtų gaunama pakankamai maistinių medžiagų, tektų kęsti alkį, o nutraukus dietą grėstų „jo-jo“ efektas.

Vietoj ekstremalaus organizmo alinimo reikėtų rinktis Kim Kardashian dar 2014 metais pristatytą variantą[2]. Įžymybė tiesiog kiekvieno valgio metu be įprasto maisto suvalgydavo ir braškių, išgerdavo braškių kokteilių ar išmėgindavo įvairius patiekalus, kuriuose yra šių uogų. Toks braškių dietos planas yra vykdomas 3-4 dienas. Tiesa, svarbu skaičiuoti kalorijas, nes kiekis neturėtų viršyti 1200 kalorijų.

Kim Kardashian dietos pavyzdys ragina vadovautis sveikos mitybos principais

Net ir norėdama per trumpą laiką numesti kuo daugiau kilogramų, K. Kardashian nepamiršdavo valgyti kuo įvairesnį maistą. Į savo meniu ji įtraukdavo įvairias daržoves, mėsą, košes ir kitas svarbias maisto produktų grupes.

Tad braškių dietos maisto planas gali atrodyti taip:

  • Pusryčiai. Puikiai tiks vaisių salotos su braškėmis, obuoliais, bananais ir jogurtu. Taip pat galite valgyti varškę su braškėmis, pilno grūdo košes su braškėmis ir panašiai. Braškės puikiai tinka ir pusryčių kokteiliams gaminti, tad galite rinktis bet kokį sveiką maistą, o uogas naudoti kaip gėrimą.
  • Pietūs. Braškes patartina derinti su liesos mėsos gaminiais ar net su tofu ir ankštinėmis daržovėmis. Pavyzdžiui, galite išmėginti braškių, šparagų ir kalakutienos krūtinėlės salotas. Jei gaminsite salotas, kuriose nėra riebalų, jas taip pat pagardinkite alyvuogių aliejumi, mat organizmui reikalingi sveiki riebalai.
  • Vakarienė. Vėlgi galite rinktis bet kokį sveiką patiekalą, o braškes naudoti tik kaip priedą. Arba galite išmėginti kokį nors braškių patiekalą. Pavyzdžiui, prie orkaitėje keptos bulvės puikiai tiks varškės ir braškių salotos.
  • Užkandis. Dienos metu gali norėtis užkandžiauti, tačiau svarbu rinktis sveiką maistą. Tam puikiai tik braškių koktelis ar natūralaus skonio jogurtas, pagardintas su šviežiomis braškėmis.

Svarbu įsidėmėti, kad tai nėra ilgalaikė dieta, kurią giria įvairūs dietologai. Iš tikrųjų ji nėra laikoma subalansuotos mitybos pavyzdžiu ir taip maitintis reikėtų tik keletą dienų.

Tačiau braškių dieta iš tikrųjų gali padėti numesti svorio. Tik svarbu suvokti, jog svoris kris ne todėl, kad braškės būtų kažkuo stebuklingos ir sugebėtų akimirksniu tirpdyti kilogramus. Braškių dietos paslaptis yra gan paprasta – kalorijų deficitas ir nesveiko maisto atsisakymas. Tokių pačių rezultatų galima pasiekti ir su kitomis dietomis, pavyzdžiui, greipfrutų dieta, žuvies dieta ir kitomis.

Braškių nauda: teigiama įtaka virškinimui ir siekiant užkirsti kelią ligoms

Braškės labai sveikos, todėl jas naudinga valgyti net ir nebandant numesti svorio[3]. Braškės yra puikus vitamino C šaltinis. Tai antioksidantas, būtinas imunitetui ir odos sveikatai palaikyti. Be to, jose yra mangano. Šis mikroelementas, kuris dažnai randamas dideliais kiekiais nesmulkintuose grūduose, ankštiniuose augaluose, vaisiuose ir daržovėse, yra svarbus daugeliui organizme vykstančių procesų.

Skaidulos sudaro apie 26% braškių angliavandenių. 100 gramų braškių porcijoje yra 2 gramai skaidulų – tiek tirpių, tiek netirpių. Maistinės skaidulos yra svarbios norint maitinti draugiškas bakterijas žarnyne ir pagerinti virškinimo sistemos būklę. Jos taip pat naudingos metant svorį ir gali padėti išvengti daugelio ligų.

Vienas iš B grupės vitaminų, folio rūgštis, yra itin svarbi normaliam audinių augimui ir ląstelių funkcijai palaikyti. Folio rūgštis taip pat būtina nėščioms moterims ir vyresnio amžiaus žmonėms. Be to, braškėse yra kalio, o tai yra mineralas, dalyvaujantis atliekant daugelį svarbiausių organizmo funkcijų, pavyzdžiui, reguliuojant kraujospūdį.

Mažesniu mastu braškėse taip pat yra geležies, vario, magnio, fosforo ir vitaminų B6, K ir E. Dėl visų naudingųjų medžiagų, braškės yra išties puikus pasirinkimas, kurį verta įtraukti į savo mitybą. Nors braškės yra saldžios, tačiau pagal savo sudėtį turėtų būti tinkamos net ir diabetu sergantiems žmonėms, mat nesukelia didelių cukraus kiekio kraujyje šuolių.

Braškės yra itin naudingos žmogaus organizmui. Antono Dariuso/Unsplash nuotrauka
Braškės yra itin naudingos žmogaus organizmui. Antono Dariuso/Unsplash nuotrauka

Braškių valgymas susijęs su sumažėjusia daugelio lėtinių ligų rizika. Jos gali padėti pagerinti širdies veiklą, sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir padėti išvengti vėžio rizikos. Tyrimai parodė akivaizdų ryšį tarp uogų valgymo ir pagerėjusios širdies sveikatos[4]. Kai kuriuose tyrimuose, kuriuose dalyvavo tūkstančiai žmonių, uogų valgymas buvo siejamas su mažesne rizika mirti nuo širdies problemų[5]. Remiantis tyrimu, kuriame dalyvavo vidutinio amžiaus žmonės, turintys nustatytus širdies ligų rizikos veiksnius, uogos gali pagerinti gerojo cholesterolio kiekį, kraujospūdį ir trombocitų funkciją[6].

Vėžys yra liga, kuriai būdingas nekontroliuojamas nenormalių ląstelių augimas. Vėžio formavimasis dažnai yra susijęs su oksidaciniu stresu ir lėtiniu uždegimu. Tačiau daugybė tyrimų rodo, jog uogos gali padėti išvengti įvairių rūšių vėžio, nes kovoja su oksidaciniu stresu ir uždegimu[7]. O tiriant braškes atskirai, paaiškėjo, jog braškės slopina navikų susidarymą burnos vėžiu sergantiems gyvūnams, taip pat teigiamas poveikis pastebėtas dėl žmogaus kepenų vėžio ląstelių[8][9].

Žinoma, kaip ir bet kuris kitas maisto produktas, braškės gali tikti ne visiems. Kai kurie žmonės gali būti alergiški braškėms, ši alergija gan dažnai pasitaiko tarp mažų vaikų.

Žmonėms, kurie yra jautrūs beržo žiedadulkėms ar obuoliams, taip pat gali pasireikšti vadinamoji alergija maisto žiedadulkėms. Dažni simptomai yra niežulys ar dilgčiojimas burnoje, galvos skausmas, dilgėlinė, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas, o sunkiais atvejais gali sutrikti kvėpavimas. Be to, braškėse yra goitrogenų, kurie gali sutrikdyti skydliaukės funkciją žmonėms, turintiems skydliaukės problemų.

Paprasti receptai su braškėmis leis dar labiau mėgautis vasaros skoniais

Braškės nuostabios tuo, kad puikiai tinka tiek žalios, tiek įvairaus tipo maisto patiekaluose. Jos derinamos ne tik su kitais vaisiais ar konditerijos gaminiais, bet netgi su mėsa ar daržovėmis. Jei iki šiol vengėte šių uogų arba jas valgėte vienas, siūlome išmėginti kelis skanius patiekalus.

Braškių ir bananų kokteilis

Reikės:

  • 200 g braškių,
  • 1 prinokusio banano,
  • 1 puodelio migdolų pieno,
  • 1 valgomojo šaukšto medaus,
  • ledo kubelių (neprivaloma).

Gaminimo eiga:

Kokteilinėje sutrinkite braškes, bananą, migdolų pieną, medų ir ledo kubelius (jei norite). Trinkite iki vientisos ir kreminės masės. Tuomet supilkite gėrimą į stiklinę ir nedelsdami patiekite.

Braškių kokteiliai ne tik skanu, bet ir sveika. Jugoslocos/Unsplash nuotrauka
Braškių kokteiliai ne tik skanu, bet ir sveika. Jugoslocos/Unsplash nuotrauka

Braškių ir špinatų salotos

Reikės:

  • 200 g šviežių špinatų,
  • 200 g pjaustytų šviežių braškių,
  • 1/4 puodelio pjaustytų migdolų,
  • 2 šaukštų balzamiko acto,
  • 1 šaukšto alyvuogių aliejaus,
  • 1 šaukšto medaus,
  • druskos ir pipirų (pagal skonį).

Gaminimo eiga:

Dideliame dubenyje sumaišykite špinatus, griežinėliais pjaustytas braškes ir griežinėliais pjaustytus migdolus. Atskirame mažame dubenyje suplakite balzamiko actą, alyvuogių aliejų, medų, druską ir pipirus. Šiuo padažu apšlakstykite salotas ir išmaišykite. Patiekite iš karto, skanaus!

Braškių salotos su kepta vištiena

Reikės:

  • 200 g ant grotelių keptos vištienos krūtinėlės, supjaustytos,
  • 200 g pjaustytų braškių,
  • 4 puodelių įvairių žalumynų,
  • 1/4 puodelio pjaustytų raudonųjų svogūnų,
  • 2 šaukštų balzamiko acto,
  • 1 šaukšto alyvuogių aliejaus,
  • druskos ir pipirų (pagal skonį).

Gaminimo eiga:

Dideliame salotų dubenyje sumaišykite žalumynus, pjaustytas braškes, keptą, jau supjaustytą vištieną ir raudonuosius svogūnus. Nedideliame dubenėlyje suplakite balzamiko actą, alyvuogių aliejų, druską ir pipirus. Šiuo padažu apšlakstykite salotas ir išmaišykite. Skanaus!

Braškių ir chia sėklų pudingas

Reikės:

  • 200 g sutrintų braškių,
  • 1 puodelio migdolų pieno,
  • 2 šaukštų chia sėklų,
  • 1 šaukšto medaus,
  • 1/2 arb. šaukštelio vanilės ekstrakto.

Gaminimo eiga:

Dubenyje sumaišykite trintas braškes, migdolų pieną, chia sėklas, medų ir vanilės ekstraktą. Gerai išmaišykite, kad visi ingredientai virstų į vientisą masę. Uždenkite masę ir šaldykite ją per naktį arba bent 4 valandas, kad chia sėklos sugertų skystį ir pudingas sėkmingai sutirštėtų. Prieš patiekdami dar kartą išmaišykite ir patiekite šaltą. Skanaus!

avatar
done
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Michelle Kerns. Strawberry Diet Live Strong
3.arrow_upward
4.arrow_upward
Arpita Basu, Michael Rhone, et. al. Berries: emerging impact on cardiovascular health Nutrition reviews
6.arrow_upward
Iris Erlund, Raika Koli, et. al. Favorable effects of berry consumption on platelet function, blood pressure, and HDL cholesterol The American Journal of Clinical Nutrition
7.arrow_upward
Navidra P Seeram. Berry fruits for cancer prevention: current status and future prospects Journal of Agricultural and Food Chemistry
8.arrow_upward
Katherine J Meyers, Christopher B Watkins, et. al. Antioxidant and antiproliferative activities of strawberries Journal of Agricultural and Food Chemistry
9.arrow_upward
Bruce C Casto, Thomas J Knobloch, et. al. Chemoprevention of oral cancer by lyophilized strawberries Anticancer Research