Suprasti akimirksniu
  • Rūkymas atlieka svarbų vaidmenį raukšlių susidaryme: toksinai, odos sausumas ir kolageno stygius
  • Kodėl rūkymas sukelia raukšles?
  • Požymiai, rodantys, kad rūkymas greitina senėjimo procesus
  • Rūkymas paveikia ir burnos higieną bei regėjimą
  • Odos priežiūros patarimai, norint sušvelninti rūkymo poveikį
  • Veiksmingi būdai mesti rūkyti gali padėti išgelbėti ir sveikatą ir grožį
  • Nustatyti metimo rūkyti datą
  • Elgesio pokyčiai
  • Fizinis aktyvumas
  • Paramos grupės
  • Konsultacijos internetu ir telefonu
  • Šeima ir draugai
  • Pakeičiamoji nikotino terapija (NRT)
  • Receptiniai vaistai
  • Alternatyvios terapijos
  • Kombinuotoji terapija
Šaltiniai
Rūkymas sendina
Rūkymas veikia ne tik bendrą sveikatą, bet ir sendina odą. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Rūkymas atlieka svarbų vaidmenį raukšlių susidaryme: toksinai, odos sausumas ir kolageno stygius

Ne kartą esame girdėję, kad rūkant greičiau senstama. Tabako produktai kenkia organizmui, siaurina kraujagysles, neleidžia kūnui pasisavinti riekiamų medžiagų ir gauti pakankamai deguonies. Taip pat rūkymas veikia ir mūsų odą, nes leiia greičiau susenti. Taip yra dėl to, kad sutrikusi kraujotaka veikia odos elastingumą ir elastino gamybą, iššaukia raukšles[1].

Kaip visi žinome, rūkymas turi daug neigiamų pasekmių sveikatai: nuo plaučių vėžio iki širdies ligų. Tačiau mažiau kalbama apie žalingą rūkymo poveikį mūsų odai, didžiausiam kūno organui. Iš tiesų rūkymas gali pakenkti mūsų odos sveikatai ir išvaizdai, sukelti ankstyvą senėjimą ir raukšles.

Tabako dūmai yra sudėtingas tūkstančių cheminių medžiagų mišinys. Šie toksinai mažina kraujotaką į odos ląsteles, mažina drėgmę dermoje (storas gyvojo audinio sluoksnis po odos paviršiumi) ir ardo kolageną bei elastiną, baltymus, būtinus odos sveikatai ir stangrumui.

Dėl ribotos kraujotakos oda netenka deguonies ir gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų, kurių jai reikia, kad išliktų sveika. Ilgainiui dėl rūkymo sukelto kraujagyslių susiaurėjimo oda gali tapti matinė, pilkšva, be to, gali atsirasti raukšlių.

Kodėl rūkymas sukelia raukšles?

Toksinai, kuriuos įkvepiate rūkydami, nėra skirtingi. Jie veikia kiekvieną jūsų kūno organą, įskaitant odą. 2021 m. apžvalgoje nurodyta, kad rūkymas gali sukelti odos kolageno ir elastino skaidulų suirimą. Kolagenas yra labai svarbus baltymas, turintis įtakos dermos sveikatai ir funkcijai. Jis užtikrina tvirtumą ir struktūrą, o kartu su elastinu leidžia mūsų odai sugrįžti į pradinę padėtį, kai ji yra pažeista ar suspausta. Todėl dėl rūkymo sumažėjęs kolageno ir elastino kiekis gali lemti odos suglebimą, raukšlėjimąsi ir stangrumo praradimą[2].

Be to, dėl rūkymo gali sumažėti odos drėgmė, todėl raukšlės gali lengviau atsirasti arba tapti labiau matomos. Dehidratuota oda ne tik lengviau raukšlėjasi, bet ir padidina esamas raukšles, todėl jos atrodo gilesnės. Pats rūkymas taip pat gali prisidėti prie raukšlių atsiradimo. Dėl nuolatinio lūpų papūtimo ir akių mirksėjimo nuo dūmų gali atsirasti gilių raukšlių aplink burną ir varnų pėdų.

Paprastai rūkymo sukeltos raukšlės išryškėja anksčiau nei įprasto senėjimo sukeltos raukšlės. Atrodo, kad ryšys tarp ryškių raukšlių ir rūkymo ypač pastebimas, kai žmonės per metus surūko daugiau nei 40 pakelių cigarečių. Nors rūkymo padaryta žala gali būti didelė, kai kurie iš jų gali būti grįžtami.

Pavyzdžiui, neigiamas rūkymo poveikis kolageno gamybai gali būti laikinas. Nedideliame 2019 m. tyrime nustatyta, kad 19 buvusių rūkalių kolageno kiekis reikšmingai pagerėjo praėjus 4-8 savaitėms po to, kai jie metė rūkyti. Po 12 savaičių kolageno gamyba beveik grįžo į prieš rūkymą buvusį lygį. Be to, kito nedidelio 2019 m. tyrimo metu nustatyta, kad senatvinės dėmės ir hiperpigmentacija atsistatė per mėnesį nuo metimo rūkyti[3].

Nors esami įrodymai nėra įtikinami, tyrimai apie metimą rūkyti ir odos išvaizdą atrodo daug žadantys. Net jei metimas rūkyti visiškai nepanaikina su rūkymu susijusių raukšlių, dėl padidėjusio kolageno kiekio jos gali tapti mažiau matomos. Metimas rūkyti tai ne tik odos išvaizdos gerinimas. Tai sveikesnio gyvenimo būdo pasirinkimas, rimtų sveikatos sutrikimų rizikos sumažinimas ir gyvenimo pailginimas.

Galimybė, kad metus rūkyti jūsų oda pagerės, yra tik viena iš daugelio įtikinamų priežasčių atsisakyti šio įpročio. Su kiekvienu rūkymu esate vienu žingsniu arčiau raukšlių ir daugybės sveikatos problemų. Tačiau kiekviena nerūkymo akimirka, tai metas kai jūsų kūnas gali pradėti sveikti.

Odos senėjimui didelę reikšmę turi tokie įpročiai kaip rūkymas. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka
Odos senėjimui didelę reikšmę turi tokie įpročiai kaip rūkymas. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Požymiai, rodantys, kad rūkymas greitina senėjimo procesus

Visi žino, kad rūkymas kenkia sveikatai ir sukelia daugybę sveikatos sutrikimų: nuo kvėpavimo takų ligų iki vėžio. Tačiau kitas žalingas rūkymo poveikis, apie kurį mažiau kalbama, yra jo poveikis fizinei išvaizdai. Rūkymas gali pagreitinti senėjimo procesą, todėl dažnai išryškėja vizualiniai požymiai.

Su rūkymu susiję keli akivaizdūs požymiai, įskaitant odos pažeidimus, dantų ir dantenų problemas bei būdingą kvapą. Tyrimai su dvyniais, kurių vienas rūkė, o kitas nerūkė, padėjo atskleisti rūkymo poveikį senėjimui. Taip buvo atliekami palyginimai jau ne vieną kartą. Tokiu būdu galima aiškiai matyti kada senėjimas natūralus, o kada stipriia įtakotas ir elgsenos, įpročių.

Matomi rūkymo požymiai dažnai pirmiausia išryškėja ant odos. Rūkaliai dažniausiai įgauna nesveiką odos atspalvį, kuris gali būti nuo pilkos ir pelenų spalvos iki nelygios veido odos su raudonų ir rudų atspalvių mišiniu. Dėl rūkymo sumažėjusios kraujotakos oda netenka būtino deguonies ir maistinių medžiagų, todėl ji atrodo neryški. Mimikos raukšlės irgi atsiranda daug dažniau jei asmuo rūko.

Be to, rūkymas pagreitina odos senėjimo procesą, todėl atsiranda ankstyvų raukšlių. Vienas iš svarbių šio poveikio veiksnių yra kolageno ir elastino, baltymų, kurie palaiko odos elastingumą ir stangrumą, irimas. Rūkymas taip pat sukelia kraujagyslių susiaurėjimą, dėl kurio sumažėja kraujotaka ir pablogėja odos būklė bei formuojasi raukšlės. Rūkaliams raukšlės dažniausiai atsiranda būdingose vietose, pavyzdžiui, aplink burną ir akis.

Rūkymas paveikia ir burnos higieną bei regėjimą

2013 m. atlikus dvynių, iš kurių viena buvo rūkanti, tyrimą, nustatyta, kad rūkančių dvynių po akimis buvo ryškesni maišeliai, raukšlės aplink lūpas ir žandai. Šie padariniai buvo dar labiau pastebimi, jei rūkantis dvynys rūkė ilgiau nei penkerius metus nei nerūkantis dvynys. Šis tyrimas aiškiai parodo rūkymo ir ankstyvo senėjimo ryšį[4].

Rūkymas gali turėti didelę įtaką burnos sveikatai, dėl jo gali atsirasti dėmių ant dantų ir liežuvio, dantenų ligų ir net burnos vėžio. Tabake esančios dervos ir nikotinas gali sukelti dantų pageltimą ar parudavimą. Rūkaliai taip pat labiau rizikuoja susirgti dantenų ligomis, dėl kurių ilgainiui gali netekti dantų. Be to, rūkymas siejamas su blogu burnos kvapu ir susilpnėjusiu skonio pojūčiu.

Dūmų kvapas gali prilipti prie rūkančiojo kūno ir drabužių, net jei jis neseniai nerūkė. Šis užsistovėjęs kvapas gali išlikti ir sukurti nemalonų kvapą, kuris dažnai asocijuojasi su rūkančiaisiais. Rūkymo kvapas gali būti ypač juntamas ant rūkančiojo pirštų ir rankų.

Rūkymas taip pat gali turėti įtakos akių sveikatai. Rūkaliai dažniau kenčia nuo sausų, niežtinčių akių. Jiems taip pat kyla didesnė rizika susirgti katarakta, akies lęšiuko drumstėjimu, dėl kurio gali sutrikti regėjimas. Tyrimai parodė, kad rūkymas padvigubina kataraktos atsiradimo tikimybę, o kuo daugiau rūkoma, tuo labiau ši rizika didėja.

Rūkymo požymiai akivaizdžiai parodo, kokią didelę žalą šis įprotis gali padaryti žmogaus išvaizdai ir sveikatai. Tačiau vizualiniai padariniai yra tik ledkalnio viršūnė. Kiekvienas matomas simptomas sukelia nesuskaičiuojamą daugybę vidinių padarinių, kurių daugelis gali sukelti sunkius sveikatos sutrikimus.

Nors mesti rūkyti gali būti sudėtinga, tai labai svarbu bendrai žmogaus sveikatai ir gerovei. Net ir ilgą laiką rūkę asmenys, metę rūkyti, gali pastebėti sveikatos ir išvaizdos pagerėjimą. Organizmas pradeda sveikti, sumažėja sunkių sveikatos problemų rizika, o matomi rūkymo požymiai pradeda nykti. Įtikinami dvynių tyrimų rezultatai pabrėžia didelį rūkymo poveikį senėjimui ir išryškina būtinybę skubiai mesti rūkyti.

Odos priežiūros patarimai, norint sušvelninti rūkymo poveikį

Metimas rūkyti gali turėti teigiamą poveikį jūsų odos sveikatai. Tačiau galite imtis papildomų veiksmų, kad dar labiau papildytumėte savo odos būklę, pvz:

  • Valgyti subalansuotą maistą: Valgydami maistą, kuriame gausu vitaminų ir mineralų, galite atkurti, sustiprinti ir apsaugoti odą ir jos apsuaginį barjerą. Gerdami daug vandens ir mažindami alkoholio bei kofeino vartojimą, taip pat padėsite odai išlaikyti drėgmę ir išlikti sveikai.
  • Pakankamai judėkite: Reguliari vidutinio sunkumo mankšta skatina kraujotaką ir gali padidinti natūralių antioksidantų gamybą organizme, o tai padeda apsaugoti visas ląsteles, įskaitant odos ląsteles.
  • Gerai miegokite: Ne veltui tai vadinama grožio poilsiu. Jūsų odos ląstelės gali atsinaujinti miego metu, o organizmas tuo metu gali padidinti kolageno gamybą.
  • Naudokite apsauginį kremą nuo saulės: Apsauga nuo saulės itin svarbi norint išvengti žalos odai. Naudodami apsauginį kremą nuo saulės galite apsaugoti odą nuo fotosenėjimo ir raukšlių. 2016 m. atlikti tyrimai rodo, kad reguliariai naudojant apsauginį kremą nuo saulės galima net pakeisti raukšlių ir saulės dėmių atsiradimą[5].
  • Pirmenybės teikimas savo odos priežiūros rutinai: Apskritai, reguliariai valydami ir drėkindami odą, padėsite ją išlaikyti sveiką. Be to, reguliarus švelnus odos šveitimas gali padėti pašalinti negyvos odos sankaupas ir padėti serumams geriau įsigerti. Retinolis, vitaminas C ir kiti serumai gali sumažinti raukšles ir pašviesinti odą.
  • Apsvarstykite galimybę atlikti procedūras grožio kabinete: Tokios procedūros, kaip mikroadatinė terapija ir lazerinis šlifavimas, gali padėti pagerinti odos struktūrą ir sumažinti raukšles.
Odos senėjimas veikiamas to, kad rūkant oda greičiau netenka drėgmės ir kolageno. Lil Artsy/ Pexels nuotrauka
Odos senėjimas veikiamas to, kad rūkant oda greičiau netenka drėgmės ir kolageno. Lil Artsy/ Pexels nuotrauka

Veiksmingi būdai mesti rūkyti gali padėti išgelbėti ir sveikatą ir grožį

Rūkymo atsisakyti yra labai sunku dėl priklausomybę sukeliančio nikotino. Vis dėlto, jei yra ryžto, paramos ir tinkamo požiūrio, daugeliui rūkančiųjų pavyko išsivaduoti iš tabako priklausomybės. Yra ne vienas būdas ir net medicininis metodas, galintis palengvinti metimą rūkyti[6]. Yra dalykų, kurių galite imtis patys.

Nustatyti metimo rūkyti datą

Pasirinkite konkrečią metimo rūkyti datą. Šis metodas gali padėti psichologiškai pasiruošti būsimai kelionei. Kai kurie žmonės renkasi asmeniškai svarbią datą, pavyzdžiui, gimtadienį ar metines.

Elgesio pokyčiai

Pakeiskite kasdienę rutiną, susijusią su rūkymu. Pakeiskite valgymo ritualus, pakeiskite maršrutą į darbą arba perstatykite baldus rūkymo vietoje. Aplinkos pakeitimas gali sutrikdyti rūkymo signalus ir sumažinti norą rūkyti.

Fizinis aktyvumas

Reguliari fizinė veikla gali sumažinti norą rūkyti ir padėti įveikti abstinencijos simptomus. Darbas su kūnu visapusiškai gelbėja tiek visų tiek kūną. Joga, meditacija ir dėmesingas įsisąmoninimas gali taip pat padėti suvaldyti potraukį ir sumažinti su metimu rūkyti susijusį stresą ir nerimą.

Paramos grupės

Bandant mesti rūkyti kitų žmonių parama gali būti nepaprastai naudinga. Yra specialios pagalbos programos skirtos rūkantiesiems suteikti išteklių ir paramos, reikalingos sėkmingam metimui rūkyti. Jos gali apimti mokomąją medžiagą, grupinę terapiją arba individualias konsultacijas.

Konsultacijos internetu ir telefonu

Telefonu teikiamos metimo rūkyti linijos ir internetiniai paramos forumai gali suteikti patarimų, padrąsinti ir padėti įveikti sunkumus. 2016 m. paskelbtas tyrimas parodė, kad rūkaliams, kurie naudojosi metimo rūkyti telefono linijomis, sėkmingiau sekėsi mesti rūkyti.

Šeima ir draugai

Artimųjų parama ir supratimas gali labai pakeisti situaciją. Pasidalykite su jais savo tikslu mesti rūkyti ir paprašykite jų pagalbos.

Pakeičiamoji nikotino terapija (NRT)

NRT gali padvigubinti jūsų galimybes sėkmingai mesti rūkyti. Ji veikia suteikdama jums trokštamą nikotino kiekį be žalingo rūkymo poveikio. NRT būna įvairių formų, įskaitant pleistrus, kramtomąsias gumas, pastilės, nosies purškalus ir inhaliatorius.

Receptiniai vaistai

Keletas receptinių vaistų gali padėti mesti rūkyti. Pavyzdžiui, įrodyta, kad bupropionas (Zyban) ir vareniklinas (Chantix) padeda sumažinti potraukį rūkyti ir abstinencijos simptomus.

Alternatyvios terapijos

Nors reikia atlikti daugiau tyrimų, kai kurie rūkaliai sėkmingai taiko tokias terapijas kaip akupunktūra, hipnozė ir vaistažolių preparatai.

Kombinuotoji terapija

Kai kuriems žmonėms geriausiai veikia gydymo būdų derinys. Pavyzdžiui, nikotino pleistro naudojimas kartu su kramtomąja guma ar pastilėmis gali būti veiksmingesnis nei vieno metodo naudojimas.

Metimas rūkyti yra unikali kelionė, kuri priklauso nuo asmeninių pageidavimų ir priklausomybės nuo nikotino lygio. Kai kurie žmonės gali sėkmingai mesti rūkyti tik su minimalia pagalba, o kitiems gali prireikti gydymo būdų derinio. Svarbiausia rasti jums tinkantį metimo rūkyti planą ir nenusivilti, jei pirmas bandymas nepadės pasiekti ilgalaikės sėkmės. Daugelis rūkančiųjų bando mesti rūkyti kelis kartus, kol visam laikui meta rūkyti.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Sharon Basaraba. How Smoking Causes Early Aging and Premature Wrinkles Verywellfit. Medical reports
2.arrow_upward
Lauren Castiello. How smoking affects your looks: Skin and more Medicalnewstoday. Online medical tips
3.arrow_upward
Alysa Hullett. The Connection Between Smoking and Wrinkles, Explained Healthline. Nutrition and health tips
4.arrow_upward
Steve Almasy. Twins study shows smoking ages your face faster CNN. Breaking news
5.arrow_upward
Sun-damaged Skin Clevelandclinic. Health reports
6.arrow_upward
Quitting smoking: 10 ways to resist tobacco cravings Mayoclinic. Reports, research, news