Suprasti akimirksniu
  • „Bitcoin“ kasyba nebeatneša pelno? Fiksuotos blogiausios pajamos per 11 mėnesių
  • Bitkoino kaina svyruoja nuo rekordinių aukštumų iki rekordinių žemumų
  • Toliau ieškoma įvairių būdų ir strategijų, padedančių iš kriptovaliutų užsidirbti pinigų
Šaltiniai
Kasyba
Kriptovaliutų kasyba. DI sugeneruotas paveikslas

„Bitcoin“ kasyba nebeatneša pelno? Fiksuotos blogiausios pajamos per 11 mėnesių

Kriptovaliutų kasyba jau anksčiau tapo tendencija. Pradėta manyti, kad tai lengvesnis būdas susikrauti skaitmeninį turtą, o kibernetiniai nusikaltėliai šiuo metodu pradėjo remtis kuriant kenkėjišką programinę įrangą, kurią galima platinti ir diegti įvairiuose kompiuteriuose, siekiant pasisavinti kuo daugiau pinigų.

Tam tikros šalys bando atgaivinti savo valstybės ekonomiką leisdamos šį procesą ir legalizuodamos kriptovaliutos kasybą. Rusija neseniai žengė tokį žingsnį vien tam, kad šalis vėl taptų ekonomiškai gyvybinga, nes konflikto su Ukraina ir Vakarais padariniai tikrai nepadėjo spręsti kitų šalies problemų.

Tačiau nepaisant augančio kriptovaliutų kasybos populiarumo, jų rezultatai paskutiniu metu nebuvo tokie geri. Neseniai bitkoinų kasėjai pranešė apie ypač blogą naujieną: 2024 m. rugpjūčio mėnuo buvo itin sudėtingas bitkoinų kalnakasiams. Tuo metu fiksuotos mažiausios pajamos nuo pat praėjusių metų rugsėjo mėnesio[1].

Praėjusį mėnesį jie uždirbo mažiau pinigų nei bet kurį kitą 2024 m. mėnesį: tik 827,56 mln. Tai buvo didelis nuosmukis, palyginti su liepos mėnesiu, kai buvo uždirbta 927,35 mln. dolerių.

Be to, nepaisant mažų rugpjūčio mėnesio pajamų, jos vis tiek šiek tiek pagerėjo, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, ir buvo 5 % didesnės nei 2023 m. rugpjūčio mėnesio pajamos.

Bitkoino kaina svyruoja nuo rekordinių aukštumų iki rekordinių žemumų

Pajamų mažėjimą galima atsekti iki 2024 m. kovo, kai bitkoino vertė pasiekė rekordinę aukštumą: daugiau nei 73 500 JAV dolerių. Per tą mėnesį kalnakasiai uždirbo beveik 1,93 mlrd.
Palyginimui, rugpjūčio mėnesį iškasta suma buvo dramatiškai, net 57 % mažesnė nei kovo mėnesį. Šios kriptovaliutos kaina per kelis mėnesius demonstruoja ir žemumas, ir aukštumas.

Kokia šių mažesnių pajamų priežastis? Bitkoinų kasėjai susidūrė su keliais iššūkiais. Pirma, rugpjūtį buvo iškasta mažiau bitkoinų: 13 843 BTC, palyginti su 14 725 BTC liepą.

Jie taip pat susidūrė su mažesniu sandorių skaičiumi ir padidėjusiu kasybos sudėtingumu. Šis sunkumas ypač išaugo po balandžio mėnesio, kai atlygis už bitkoinų bloko kasybą buvo sumažintas perpus, atlygį sumažinant nuo 6,25 BTC iki 3,125 BTC.

Bitkoinų kasybos pajamos rugpjūtį pasiekė visų metų žemiausią lygį. Jack B/Unsplash nuotrauka
Bitkoinų kasybos pajamos rugpjūtį pasiekė visų metų žemiausią lygį. Jack B/Unsplash nuotrauka

Nepaisant šių kliūčių, nuo to laiko bitkoino kaina smarkiai pakilo ir dabar siekia 57 315 JAV dolerių. Tai yra daugiau nei dvigubai daugiau nei 2023 m. rugsėjo mėnesį, kai vertė siekė apie 25 000 JAV dolerių.

Remiantis „Bitbo“ ir „Blockchain.com“ duomenimis, 2024 m. rugpjūtį vidutiniai mokesčiai, įtraukti į atlygį už bitkoinų kasybą, sudarė apie 2 % viso atlygio.

Tuo tarpu per dieną patvirtintų sandorių skaičius liepos 31 d. pasiekė aukščiausią tašką per metus: fiksuoti beveik 631 648 sandoriai. Rugpjūčio pabaigoje šis skaičius šiek tiek sumažėjo: iki 594 871.

Kodėl? Bitkoinų kasyba tapo vis sudėtingesnė. Rugpjūčio mėnesį kasybos sudėtingumas pasiekė naują rekordą – 89,47 trilijono, t. y. padidėjo nuo 86,87 trilijono liepos mėnesį[2].

Toliau ieškoma įvairių būdų ir strategijų, padedančių iš kriptovaliutų užsidirbti pinigų

Kadangi kriptovaliutų kasyba tampa vis mažiau pelninga, kai kurie kasėjai ieško kitų būdų, kaip pasipelnyti. Viena iš vis populiarėjančių tendencijų – kalnakasiai remia dirbtinio intelekto projektus. Kai kurios iš šių partnerysčių kalnakasiams atnešė milijardus dolerių.

Kiti eina dar vienu keliu ir priėmė naują strategiją, Michaelo Sayloro BTC strategiją. Milijardierius M. Sayloras vienas pirmųjų įsigijo didelį kiekį bitkoinų, naudodamasis savo programinės įrangos bendrovei „MicroStrategy“ skolintais pinigais. Dėl to jo bendrovė tapo viena didžiausių pasaulyje bitkoinų turėtojų.

Dabar kita bendrovė bando kažką panašaus. Bendrovė „Marathon Digital“, kuri irgi kasa bitkoinus, nusprendė pirkti kriptovaliutą tiesiogiai, užuot investavusi į didesnę kasybos įrangą. Praėjusį mėnesį ji pritraukė 300 mln. dolerių, pardavusi konvertuojamąsias obligacijas – obligacijas, kurias galima iškeisti į akcijas – ir didžiąją dalį šių pinigų panaudojo 4 144 bitkoinams pirkti.

Toks sprendimas priimtas todėl, kad dabartinis pelnas iš kasybos nėra labai didelis, o „Hašo kaina“, kuri parodo, kiek uždirba tuo užsiimantys asmenys, yra maža. Taigi „Marathon“ mano, kad jų akcininkai turėtų pirkti bitkoinus tiesiogiai už skolintus pinigus, kol kasyba vėl taps pelninga[3].

Kai 2020 m. „MicroStrategy“ pradėjo pirkti daugiau bitkoinų, žmonės šį žingsnį kritikavo, ypač kai 2022 m. kainos nukrito ir atrodė, kad bendrovės investicijos praranda vertę. Tačiau dabar kritikai tyli, nes kompanijos įsigytų bitkoinų vertė išaugo ir yra įkainuojama milijardais daugiau, nei buvo sumokėta.

Iš pradžių „MicroStrategy“ ir „Marathon“ ėjo panašiu akcijų rinkos keliu: jų akcijų kainos keitėsi kartu su bitkoino kaina. Tai buvo patrauklu dar prieš atsirandant Bitcoin ETF (biržoje prekiaujamiems fondams). Tačiau šiais metais viskas pasikeitė. „MicroStrategy“ akcijų vertė šoktelėjo 90 %. Kita vertus, „Marathon“ akcijos nukrito apie 40 %.