- Tyčinio chemikalų išmetimo ir geoinžinerijos Tenesyje nebus
- Geoinžineriniai projektai vykdomi slaptai, visuomenė informuojama nėra, o jais išskirtinai domisi tik turtuoliai
- „Chemtreilų“ egzistavimas vis paneigiamas, tačiau žmonės tuo tiki vis labiau
Tyčinio chemikalų išmetimo ir geoinžinerijos Tenesyje nebus
Tenesio valstijos Senatas, priėmė įstatymo projektą dėl prieštaringai vertinamų, vadinamųjų „chemtreilų“. Įstatymo projektą, kuriuo siekiama uždrausti tyčinį cheminių medžiagų išmetimą į atmosferą geoinžinerijos tikslais, pateikė atstovas respublikonų grupelė, o neseniai jam pritarė ir visas Tenesio Senatas.
Teisės aktas yra grindžiamas teiginiu, kad „dokumentais patvirtinta, jog federalinė vyriausybė ar kiti subjektai, veikiantys federalinės vyriausybės vardu arba prašymu, gali vykdyti geoinžinerinius eksperimentus, tyčia išsklaidydami į atmosferą chemines medžiagas“[1].
Šiuo naujuoju įstatymo projektu siekiama pažaboti bet kokią panašią veiklą, nurodant, kad Tenesio valstijos teritorijoje draudžiama tyčia į atmosferą išleisti chemines medžiagas, siekiant paveikti temperatūrą, orą ar saulės intensyvumą. Įstatymo projekto šalininkai mano, kad tai būtinas žingsnis siekiant apsaugoti aplinką ir visuomenės sveikatą nuo nereguliuojamos geoinžinerijos praktikos.
Teisės aktas galimai bus pradėtas taikyti nuo 2024 m. liepos 1 d., tačiau projektą dar turi svarstyti JAV Atstovų Rūmų Žemės ūkio ir gamtos išteklių komitetas. Jei Atstovų Rūmai patvirtins įstatymo projektą, Tenesis taps pirmąja valstija, kurioje bus nustatytas teisinis pagrindas, aiškiai draudžiantis geoinžineriją cheminėmis medžiagomis.
Panašių iniciatyvų jau buvo imtasi ir kitose valstijose, tačiau paskutinio laiptelio jos nepasiekė. Praėjusių metų pabaigoje Naujojo Hampšyro Atstovų rūmai pristatė naują įstatymo projektą dėl „švarios atmosferos išsaugojimo mažinant aplinkos taršą“. Įstatymo projektu buvo siekiama uždrausti tyčinį teršalų išmetimą, įskaitant debesų sėją, ir kontroliuoti elektromagnetinę radijo dažnių, mikrobangų spinduliuotę.
Projektas buvo skirtas subjektams, kurie „vykdo pavojingą veiklą atmosferoje“, taip pat prieš tuos, kurie užsiima oro sąlygų keitimu. Už tai įstatymo projekte buvo numatytos ir sankcijos. Vis dėlto, paskutinėje stadijoje Naujojo Hampšyro įstatymų leidėjai nusprendė, kad nėra tikslinga priimti įstatymą[2].
Anksčiau vienos didžiausių Amerikos valstijų Teksaso gyventojai buvo inicijavę peticiją pavadinimu „Nustokite nuodyti mūsų šeimas“, tačiau reikiamas parašų skaičius nebuvo surinktas.
Geoinžineriniai projektai vykdomi slaptai, visuomenė informuojama nėra, o jais išskirtinai domisi tik turtuoliai
Geoinžineriniai projektai jau kurį laiką neramina pasaulio visuomenę. O pagrindo nerimui iš tiesų yra. Bendrovė „Make Sunsets“ neseniai sėkmingai paleido oro balionus iš Meksikos, kurie galėjo išleisti sieros daleles į atmosferą.
Vienas iš bendrovės įkūrėjų ir generalinis direktorius Lukas Isemanas teigė, kad dėl klimato kaitos grėsmės tokios intervencijos yra būtinos: esą tai daryti būtina kuo greičiau ir saugiau. Tačiau visuomenė su tokia nuomone linkusi nesutikti. „Make Sunsets“ net bandė įgyvendinti projektą neinformavusi žmonių, be mokslininkų pagalbos. Be to, regis, kad bendrovės svarbiausias siekis nėra su klimato kaitos sukeltais pavojais, bet noras pasipelnyti.
Kita grupelė mokslininkų neseniai pasiūlė naują geoinžinerijos metodą: tyčia dehidratuoti stratosferą. Jie teigia, kad vandens garai yra labai svarbūs, nes tai gausiausios šiltnamio efektą sukeliančios dujos Žemėje. Šiltnamio efektas pasireiškia, kai atmosferoje esančios dujos sulaiko saulės šilumą ir taip palaiko planetos gyvybingumą, o vandens garai sudaryti iš sudėtingų molekulių, kurios sugeria šilumą, sklindančią nuo Žemės paviršiaus, ir vėl ją išspinduliuoja atgal į planetą.
Su „chemtreilais“ dažnai siejamas ir kontraversiškasis milijardierius Georg'as Sorošas, kuris ne kartą viešai kalbėjo apie savo planus sustabdyti klimato kaitą. 2023 m. Miuncheno saugumo konferencijoje kalbėjęs G. Sorosas gyrėsi atradęs procesą, kurio metu sukuriami debesys, atspindintys saulės šviesą nuo atšilimo zonų ir neleidžiantys ledo dangoms ištirpti. Klausas Švabas, Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) įkūrėjas, taip pat yra kalbėjęs apia panašią idėją. Viename WEF vaizdo įraše kalbama apie Saulės spinduliuotės atspindėjimą atgal į kosmosą.
O milijardierius Billas Gatesas yra parėmęs Harvardo universiteto mokslininkų projektą, kurio tikslas buvo išbandyti idėją į atmosferą virš Šiaurės Skandinavijos išpurkšti kalcio karbonato. Projektas galiausiai buvo nutrauktas po vietos žmonių grupių ir aplinkosaugininkų pasipiktinimo[3].
Elektroninės prekybos gigantės „Amazon“ įkūrėjas Džefas Bezosas panaudojo „Amazon“ superkompiuterių pajėgumus, kad modeliuotų planus vėliau tais pačiais metais į atmosferą įpurkšti didžiulius sieros dioksido (SO2) kiekius poveikį. O vienas iš feisbuko įkūrėjų, milijardierius Dustinas Moskovitzas skyrė 900 000 JAV dolerių Malio, Brazilijos, Tailando ir kitų šalių mokslininkams finansuoti, kad šie ištirtų galimą saulės geoinžinerijos poveikį. Akivaizdu, kad geoinžinerija yra sritis, kuria domisi patys turtingiausi.
Vis dėlto, šia tema kalbėti ir siūlyti idėjas, o tuo labiau jas įgyvendinti, reikėtų kuo atsargiau. Įvairūs pasiūlymai paveikti atmosferą yra vadinamoji saulės geoinžinerija, kuri kritikos sulaukia pelnytai. Nors kai kurie mokslininkai teigia, kad tam tikra saulės geoinžinerija gali būti tam tikra klimato apsaugos priemonė, tačiau visuomenę neramina ilgalaikis tokių žaidimų su gamta poveikis tiek mus, tiek ir visai aplinkai.
„Chemtreilų“ egzistavimas vis paneigiamas, tačiau žmonės tuo tiki vis labiau
Esant tinkamoms oro sąlygoms, danguje galima matyti ilgas, plonų debesų linijas, nutįsusias dangumi praskridus lėktuvui. Mokslininkai teigia, kad tai tiesiog žymės danguje: lėktuvų išmetami vandens garai kondensuojasi esant žemai temperatūrai ir po savęs palieka plonus ledo kristalų pėdsakus.
Tačiau nuo 1996 m. JAV karinės oro pajėgos paskelbė dokumentą apie hipotetinį orų panaudojimą kariniams tikslams, nemenka dalis visuomenės bei tuo metu dar tik auganti interneto bendruomenė susidomėjo „chemtreilais“[4].
Tokia teorija teigia, kad „chemtreilai“ yra sąmokslo, skirto kontroliuoti orus ar nuodyti aplinką, purškiant į atmosferą chemines medžiagas, dalis. Dažnai teigiama, kad standartinio lėktuvo paliekami pėdsakai turėtų greitai išsisklaidyti, todėl bet kokie debesys, kurie iš karto neišnyksta, turi būti pilni papildomų, neatskleistų medžiagų.
Priklausomai nuo atskirų įsitikinimų, teigiama, kad už to slypi Jungtinės Tautos, kariuomenė, šalių vyriausybės, klimato mokslininkai, milijardieriai, stambusis verslas ar tokie veikėjai kaip jau anksčiau minėti G. Sorošas ar K. Švabas. Priežastys, dėl kurių didelė organizacija ar asmenys gali būti atsakingi už tokią veiklą, apima įvairius tikslus, nuo orų modifikavimo, iki žmonių populiacijos kontrolės per sterilizaciją.
Mokslininkai tvirtina, kad nėra įrodymų, jog cheminės medžiagos būtų skleidžiamos į atmosferą lėktuvais siekiant pakeisti oro sąlygas ar kontroliuoti žmones.
2016 m. mokslo žurnale „Environmental Research Letters“ paskelbtame straipsnyje buvo pateiktos 77 ekspertų išvados dėl „slaptos didelio masto atmosferos programos“ (SLAP) įrodymų. Autoriai pažymėjo, kad visuomenės sumaištį ar netikrumą dėl teiginių apie „chemtreilus“ iš dalies galėjo lemti tai, kad mokslo bendruomenė jau kelerius metus griežtai nenagrinėjo šių abejonių.
Visi tyrime dalyvavę mokslininkai, išskyrus vieną, teigė neradę jokių chemtreilų sąmokslo įrodymų. Vienintelė anomalija buvo ta, kad vienas mokslininkas užfiksavo neįprastai aukštą bario kiekį atmosferoje, atokioje vietovėje, kur grunto dirvožemyje šio cheminio elemento buvo nedaug.
Tačiau tokie teiginiai bei galimi įrodymai įtikina ne visus. 2011 m. JAV, Kanadoje ir Jungtinėje Karalystėje atlikta apklausa parodė, kad 16,6 proc. respondentų pritaria teorijai dėl „chemtreilų“,o jau 2017 m. nustatyta, kad šis procentas tarp JAV gyventojų gali siekti net 40 proc. Pastaraisiais metais ši teorija tapo dar populiaresnė, tad galima viltis, kad išsamių mokslinių darbų šia tematika taip pat padaugės.