Suprasti akimirksniu
  • Socialinė žiniasklaida užpildyta priešpienio papildų reklama
  • Stiprina imunitetą ir gerina žarnyno sveikatą: ar galvijų priešpienis tikrai toks naudingas?
  • Ypatinga nauda išskiriama sportininkų sveikatai ir darbingumui
  • Skysto aukso papildai gali būti veiksmingi, tačiau elkitės atsargiai
Šaltiniai
Priešpienis
Galvijų priešpienis išpopuliarėjo internete. Pripicart/ Pexels nuotrauka

Socialinė žiniasklaida užpildyta priešpienio papildų reklama

Šiandien mados, makiažo, grožio ir maisto, svorio metimo, gyvenimo būdo ir sveikatos patarimai mus pasiekia per socialinę žiniasklaidą. Dažniausiai – per „Instagram“ arba „TikTok“.

Nuomonės formuotojai savo patarimais dalijasi su plačia auditorija, o žmonės greitai pasiduoda reklamos bei trumpalaikių madų įtakai.

Tačiau vieniems tokie patarimai gali būti labai naudingi, o kitiems – net žalingi. Tai pastebima kalbant apie nikotinamido mononukleotido (NMN) papildus. Ne visi žmonės vienodai reaguoja į tokius papildus.

O dabar šių papildų vietą užėmė nauja tendencija – priešpienio papildai, dar vadinami skystuoju auksu. Juos dabar plačiai reklamuoja sveikatingumo nuomonės formuotojai, o tai ypač pastebima „TikTok“ platformoje.

Šie papildai gaunami iš pirmojo karvės pieno, duodamo iš karto po jauniklių atsivedimo. Mokslų daktarė Maddie Pasquariello aiškina, kad šiame pradiniame piene yra antikūnų, baltymų, angliavandenių ir riebalų, kurie būtini naujagimių veršelių imuninei sistemai stiprinti, augti ir palaikyti sveikatą.

Žmonės taip pat gamina priešpienį. Motinos priešpienis suteikia naujagimiams labai svarbių maistinių medžiagų ir antikūnų, apsaugančių nuo infekcijų ir ligų. Vis tik, galvijų priešpienis skiriasi nuo žmonių priešpienio[1].

Reklaminėse kampanijose socialinėje žiniasklaidoje naudojami garsūs vardai. Ekrano nuotrauka
Reklaminėse kampanijose socialinėje žiniasklaidoje naudojami garsūs vardai. Ekrano nuotrauka

Stiprina imunitetą ir gerina žarnyno sveikatą: ar galvijų priešpienis tikrai toks naudingas?

Žmonės, kalbėdami apie galvijų priešpienio naudą, išskiria imuniteto stiprinimą kovojant su mikrobais ir žarnyno sveikatos gerinimą.

Nors žmonėms jį vartoti saugu, manoma, kad prieš tokią plačią reklamos kampaniją socialinėje žiniasklaidoje reikia atlikti dar daug tyrimų.

Mokslų daktarė M. Pasquariello pažymi:
„Žmogaus priešpienis yra specialiai pritaikytas žmonių kūdikiams, o galvijų priešpienis – veršeliams. Galvijų priešpienyje gausu IgG – tam tikros rūšies imunoglobulino, o žmogaus priešpienyje daugiausia yra IgA. Galvijų priešpienyje taip pat yra daugiau imunoglobulinų, laktoferino ir bendro baltymų kiekio“.

Nepaisant šių skirtumų, galvijų priešpienio papildai tampa vis populiaresni, būtent dėl, kaip manoma, privalumų sveikatai, pavyzdžiui, imuniteto stiprinimo, žarnyno sveikatos gerinimo, pagalbos atsigaunant po intensyvios sportinės veiklos[2].

Tačiau dėl galvijų priešpienio veiksmingumo suaugusiesiems diskusijos tęsiasi. Kitaip nei žmogaus priešpienio, kuris naudingas naujagimiams, galvijų priešpienio papildų nauda suaugusių žmonių sveikatai nėra tokia patikima, o išvados yra nevienareikšmės arba neįtikinamos. Būtent tai pažymi dietologai ir mokslininkai.

Mokslų daktarė Lacy Puttuck iš „Top Nutrition Coaching“ pabrėžia, kad galvijų priešpienio sudėtyje yra imuninę sistemą palaikančių junginių, tokių kaip fermentai, citokinai ir imunoglobulinai.

Naujausioje 2024 m. apžvalgoje teigiama, kad galvijų priešpienio papildai gali padėti padidinti atsparumą kvėpavimo takų ir virškinamojo trakto infekcijoms nuo kūdikystės iki vyresnio amžiaus.

Socialinėje žiniasklaidoje esančiose reklamose išvardijami įvairūs priešpienio privalumai. Ekrano nuotrauka
Socialinėje žiniasklaidoje esančiose reklamose išvardijami įvairūs priešpienio privalumai. Ekrano nuotrauka

Ypatinga nauda išskiriama sportininkų sveikatai ir darbingumui

Ankstesniuose 2006 m. atliktuose distancijų bėgikų vyrų tyrimuose nustatyta, kad tų, kurie vartojo galvijų priešpienio papildus, imuninių biomarkerių kiekis buvo didesnis ir jie nurodė mažiau viršutinių kvėpavimo takų infekcijų simptomų. Tačiau šis tyrimas buvo ribotos apimties, jame dalyvavo tik viena demografinė grupė ir jis buvo paremtas pačių pateiktais simptomais[3].

Be to, kūno rengybos ir mitybos konsultantas daktaras Chrisas Mohras įspėja:

„Nors galvijų priešpienyje gausu imunitetą stiprinančių komponentų, pavyzdžiui, IgG, reikia daugiau tyrimų, kad galėtume tvirtai teigti, jog jis stiprina suaugusiųjų imunitetą“.

Ekspertai sutinka ir priduria, kad minėtuose tyrimuose dažnai trūksta atsitiktinės atrankos ir neatsižvelgiama į kitus veiksnius, galinčius turėti įtakos imuninei sveikatai, todėl sunku apibendrinti rezultatus platesnei populiacijai.

Ekspertai aiškina, kad yra teorijų, jog galvijų priešpienio sudėtyje yra į insuliną panašių augimo veiksnių, kurie gali pagerinti raumenų atsigavimą, augimą ir darbingumą. Registruota dietologė Sheri Gaw sako, kad šiems teiginiams patvirtinti reikia daugiau tyrimų. S. Gaw remiasi 2018 m. atliktu futbolininkų tyrimu, kuris parodė, kad šešias savaites kasdien vartojant po 3,5 g galvijų priešpienio sumažėjo raumenų skausmas ir pagerėjo sveikatos rezultatai.

2021 m. apžvalgoje teigiama, kad galvijų priešpienis gali padėti gerinti kūno sudėtį ir atsigavimą po intensyvios sporto veiklos, tačiau tyrimai buvo riboti ir daugelyje tyrimų nebuvo kontroliuojami kiti veiksniai.

Papildai su priešpieniu buvo reklamuojami kaip skystasis auksas. Nataliya Vaitkevitch/ Pexels nuotrauka
Papildai su priešpieniu buvo reklamuojami kaip skystasis auksas. Nataliya Vaitkevitch/ Pexels nuotrauka

Skysto aukso papildai gali būti veiksmingi, tačiau elkitės atsargiai

Galvijų priešpienio papildai gali kelti tam tikrą pavojų sveikatai. Registruotas dietologas Christopheris Mohras įspėja, kad kai kurie žmonės, vartodami galvijų priešpienio papildus, gali patirti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, pykinimą, viduriavimą ar pilvo pūtimą.
Jis taip pat pataria, kad asmenys, netoleruojantys laktozės, esantys alergiški pienui, sergantys širdies ligomis, autoimuniniais sutrikimais ar vartojantys vaistus, prieš pradėdami vartoti šiuos papildus, turėtų pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Galvijų priešpienis taip pat propaguojamas kaip žarnyno sveikatą stiprinanti priemonė. 2021 m. apžvalgoje nurodyta, kad daugėja įrodymų apie jo vaidmenį gydant virškinimo trakto ligas ir jų prevencijai[4].

Tačiau 2022 m. apžvalgoje teigiama, kad nors galvijų priešpienis gali sumažinti sportininkų žarnyno pralaidumą, reikia daugiau tyrimų, kad būtų patvirtintas jo saugumas ir veiksmingumas.

Tiek C. Mohras, tiek M. Pasquariello pabrėžia, kad dar nėra pakankamai tvirtų įrodymų, patvirtinančių teiginius apie geresnę žarnyno sveikatą.

Prieš pradėdami vartoti naują maisto papildą, visada pasitarkite su gydytoju, vaistininku ar dietologu. Norint išvengti nereikalingų išlaidų ir neigiamos sąveikos su kitais vaistais ar sveikatos problemomis, būtina suprasti papildų naudą ir riziką.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
2.arrow_upward
my.clevelandclinic.org. Colostrum my.clevelandclinic.org
3.arrow_upward
4.arrow_upward