- Virtualiųjų valiutų sektoriaus pertvarka: iš operatorių sąrašo išbraukta per 300 įmonių
- Įstatymų pakeitimai kelia iššūkių kriptovaliutų sektoriui
- FNTT griežtina kontrolę dėl sparčiai augančio sektoriaus
Virtualiųjų valiutų sektoriaus pertvarka: iš operatorių sąrašo išbraukta per 300 įmonių
Registrų centras paskelbė reikšmingus pokyčius Lietuvos virtualiųjų valiutų sektoriuje – iš virtualiųjų valiutų keityklos operatorių ir depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorių sąrašo išbraukta daugiau nei 300 įmonių. Šis žingsnis, kuriuo siekiama užtikrinti sektoriaus skaidrumą ir stabilumą, buvo atliktas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) nurodymu.
Pasak Registrų centro, sprendimas panaikinti daugiau kaip 300 įmonių veiklos statusą buvo priimtas dėl to, kad maždaug 340 bendrovių nesilaikė Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme numatyto reikalavimo nuolat palaikyti ne mažesnį nei 125 tūkst. eurų dydžio nuosavą kapitalą. Šios įmonės nesugebėjo pateikti įrodymų, patvirtinančių jų reikalavimų vykdymą, todėl jų veikla buvo apribota ir jos pašalintos iš viešai skelbiamo sąrašo.
Įstatymų pakeitimai kelia iššūkių kriptovaliutų sektoriui
Nuo 2023 metų pradžios įsigalioję įstatymų pakeitimai reikalauja, kad kiekviena įmonė, užsiimanti virtualiųjų valiutų keityklos operatorių ar depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorių veikla, turėtų ne mažesnį nei 125 tūkst. eurų nuosavą kapitalą. Šis reikalavimas turėjo užtikrinti didesnį sektoriaus skaidrumą ir sumažinti riziką vartotojams. Tačiau FNTT pastebėjo, kad net ir laikantis šio reikalavimo, kartais nuosavas kapitalas būna sumažintas arba neatitinka reikalavimų, todėl dalis įmonių tampa „popierinėmis“, be realios veiklos.
FNTT griežtina kontrolę dėl sparčiai augančio sektoriaus
Virtualiųjų valiutų sektorius Lietuvoje sparčiai auga, ir FNTT skiria vis daugiau dėmesio šio sektoriaus priežiūrai. Paskutiniais duomenimis, po atliktų pokyčių virtualiųjų valiutų operatorių sąraše liko apie 300 bendrovių, nors iki šiol jame buvo per 600 įmonių. Specialistai tikisi, kad nauji įstatymai ir nuolatinė kontrolė padės užtikrinti sektoriaus patikimumą, apsaugant vartotojus nuo galimos rizikos ir finansinių nuostolių.
Registrų centras tęsia viešo virtualiųjų valiutų operatorių sąrašo priežiūrą ir atnaujinimą, kad kiekvienas norintis galėtų peržiūrėti sąraše esančių įmonių duomenis. Į sąrašą įtraukti juridiniai asmenys turi pateikti savo pavadinimą, kodą, buveinės adresą, veiklos pradžios datą, taip pat elektroninio pašto ir interneto svetainės adresus, jei tokie duomenys nurodyti Juridinių asmenų registre.
Šie pokyčiai leidžia daryti prielaidą, kad virtualiųjų valiutų sektorius Lietuvoje ir toliau bus griežtai reguliuojamas, užtikrinant didesnį skaidrumą bei pasitikėjimą finansinių paslaugų rinkoje.