Suprasti akimirksniu
  • U. von der Leyen turėtų duoti parodymus dėl neskaidraus vakcinų sandorio su „Pfizer“
  • Europarlamentarai abejoja, ar lėšos COVID-19 vakcinoms įsigyti buvo naudojamos skaidriai
  • EP komitetas sieks nutraukti EP ir „Pfizer“ bendradarbiavimą
Šaltiniai
Europos Parlamentas
Europarlamentarai pasiryžę išaiškinti U. von der Leyen vaidmenį perkant vakcinas. Frederic Köberl/Unsplash nuotrauka

U. von der Leyen turėtų duoti parodymus dėl neskaidraus vakcinų sandorio su „Pfizer“

Europos Parlamento (EP) COVID-19 komitetas siekia nustatyti Europos Komisijos (EK) vadovės Ursulos von der Leyen vaidmenį Bendrijos vardu perkant vakcinas nuo COVID-19. Pradėjus tyrimą, komitetas kviečia U. von der Leyen atvykti į vieną iš komisijos posėdžių ir duoti parodymus[1].

Dalis EP įstatymų leidėjų nori išsiaiškinti, U. von der Leyen veiksmus ir poziciją, derantis dėl milijardus eurų kainavusios sutarties Europos Sąjungai (ES) perkant „Pfizer“ gamintojo vakcinas. Ši sutartis buvo sudaryta pačiame pandemijos įkarštyje, o dabar atrodo vis labiau įtartina ir neskaidri.
Būtent šios sutarties sudarymo metu U. von der Leyen susirašinėjo SMS žinutėmis su „Pfizer“ vykdomuoju direktoriumi Albertu Bourla, o Europos Audito Rūmai vėliau paskelbė ataskaitą, kaltinančią EK atsisakius atskleisti bet kokią informaciją apie asmeninį U. von der Leyen vaidmenį derybose[2]. EK pirmininkė šia tema klausimų taip pat vengia.

Pagal EP taisykles, kvietimas dalyvauti COVID-19 komiteto posėdyje U. von der Leyen bus išsiųstas per EP pirmininkę Robertą Metsolą. Ši turės spręsti, ar prašyti U. von der Leyen vykti į posėdį. Būtent čia ši situacija ir tampa kebli: R. Metsola yra centro dešiniųjų Europos liaudies partijos frakcijos narė – tos pačios, kuri U. von der Leyen delegavo į EK vadovės pareigas.

Europarlamentarai abejoja, ar lėšos COVID-19 vakcinoms įsigyti buvo naudojamos skaidriai

EP COVID-19 komiteto susikūrimą palaimino dar praėjusių metų pavasarį. Tuomet teigta, kad naujai įsteigtas komitetas galėtų įvertinti, kaip ES pavyko susidoroti su pandemija, kokios buvo padarytos klaidos ir ko būtų galima išmokti, siekiant užkirsti kelią ateities iššūkiams.

Kaip ir kitiems specialiesiems komitetams, COVID-19 komitetui suteikti pradiniai 12 mėnesių įgaliojimai, kurie gali būti pratęsti, jei EP nariai mano, kad tai būtina[3]. Dabar, kai pirminis 12 mėnesių laikotarpis jau eina į pabaigą, komiteto nariai gali pasiekti vieną didžiausių pergalių – į savo posėdį pakviesti EK vadovę U. von der Leyen, kuri šiuo metu šmėžuoja galimai neskaidrioje, ES ir vakcinų gamintojo „Pfizer“ sandorio istorijoje.

COVID-19 komiteto pirmininkės, belgų EP Kathleen van Brempt pareiškime teigiama, kad komitetas siekia gyvos diskusijos ir pasiaiškinimų iš EK pirmininkės.

„Europos Sąjunga išleido daug bendrų lėšų vakcinų gamybai ir pirkimui pandemijos metu. Parlamentas turi teisę reikalauti, kad būtų visiškai skaidriai atskleista šių išlaidų tvarka ir preliminarios derybos, dėl kurių sandoris buvo pasiektas.“

Pirmaisiais COVID-19 pandemijos mėnesiais ES iš tiesų masiškai įsigijo didelius vakcinų kiekius. Sandoriai buvo vykdomi su keliomis farmacijos kompanijomis, įskaitant „Pfizer“ ir „BioNTech“. Vis dėlto, pandemijos mėnesiams bėgant, „Pfizer“ sutartys liko įslaptintos.

EP COVID-19 komitetas jau pernai siekė, kad komiteto posėdyje pasirodytų ir „Pfizer“ atstovas A. Bourla, tačiau šis atsisakė dalyvauti, vietoje to, pasiųsdamas naujos informacijos neatskleidusį atstovą. A. Bourla komitete turėjo pasiaiškinti dėl savo ir U. von der Leyen SMS žinučių, kuriose buvo aptariamos maždaug 1,8 mlrd. eurų vakcinos dozių sutartys.

Jau anksčiau šioje istorijoje galimą aferą įžvelgė Europos Audito Rūmai. Jie kaltina EK dėl atsisakymo atskleisti bet kokią informaciją apie U. von der Leyen ir A. Bourlos privačias derybas. Audito Rūmai taip pat nustatė, kad EK vadovė U. von der Leyen pati vedė preliminarias derybas dėl vakcinų pirkimo sutarties, vėliau pateikdama rezultatus Tarybai. Tai nėra ES teisės aktų norma.

Negana to, kitaip nei kitų derybų atveju, EK atsisakė pateikti diskusijų su „Pfizer“ atstovais protokolus, ekspertų, su kuriais konsultuotasi, pavardes, sutartas sąlygas ar kitus įrodymus.

„Paprašėme Komisijos pateikti mums informaciją apie preliminarias derybas dėl šios sutarties. Tačiau ji nebuvo pateikta“, – teigiama Audito Rūmų ataskaitoje.

Tyrimui vadovauti padėjęs vyresnysis auditorius, norėjęs likti neatskleistu, teigė, kad Komisijos atsisakymas atskleisti informaciją yra labai neįprastas.

„Tai beveik niekada nepasitaiko. Tai nėra situacija, su kuria mes, Audito Rūmai, paprastai susiduriame“.
EP gali nutraukti bendradarbiavimą su „Pfizer“. Brano/Unsplash nuotrauka
EP gali nutraukti bendradarbiavimą su „Pfizer“. Brano/Unsplash nuotrauka

EP komitetas sieks nutraukti EP ir „Pfizer“ bendradarbiavimą

EP narė K. van Brempt savo pareiškime teigia, kad COVID-19 komitetas taip pat prašys atšaukti „Pfizer“ EP suteiktas prieigos privilegijas. Šis žingsnis yra reakcija į pakartotinius „Pfizer“ atstovo A. Bourlos atsisakymus dalyvauti komiteto posėdžiuose[4].

Toks EP sprendimas nebūtų beprecedentis. 2017 m. ES įstatymų leidėjai balsavo už tai, kad „Monsanto“ lobistams būtų uždrausta dalyvauti EP posėdžiuose, po to, kai bendrovės atstovai atsisakė bendradarbiauti.

Vis dėlto, toks sprendimas nėra paprastas: jis turi būti patvirtintas EP vidaus procesuose, o individualūs EP nariai gali savarankiškai registruoti bet kokių privataus sektoriaus įmonių lobistus.

Po balsavimo šiuo klausimu savo nuomonę dar turi teikti Komitetų pirmininkų sueiga (CPC), į kurią susirenka visų komitetų pirmininkai. CPC svarstys keletą variantų: nušalinimo trukmę, ar sankcija bus taikoma tik A. Bourlai, ar visiems „Pfizer“ atstovams, ar ji apskritai yra tikslinga. Manoma, kad sprendimas bus priimtas ne anksčiau kaip po mėnesio.