- „Facebook“ kratosi „socialinių tinklų dinozauro“ etiketės, paskelbė planus susigrąžinti iš jo bėgantį jaunimą
- Atbaido „suaugėliškumas“
- Grupės ir prekyvietė – vis dar aktualios
- „Facebook“ ketina vėl atsigręžti į jaunimą
„Facebook“ kratosi „socialinių tinklų dinozauro“ etiketės, paskelbė planus susigrąžinti iš jo bėgantį jaunimą
Jei šiandien lankėtės „Facebook“, labai didelė tikimybė, kad jums ne aštuoniolika ir net ne 24-eri. „Pew“ tyrimų centro duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį šią platformą naudojančių paauglių dalis krito nuo 71 proc. iki vos 33 proc. Tačiau „Facebook“ nėra linkęs taikstytis su „socialinių tinklų dinozauro“ etikete – „Telia“ atskleidžia šios medijos planus iš naujo pelnyti jaunimo simpatiją.
Nors į „Facebook“ kasdien užsuka vos keli procentai 13–17 m. paauglių, situacija nėra tokia dramatiška, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. 2024 m. duomenimis, didžiausias pasaulio socialinis tinklas savo pozicijų nepraranda – kas mėnesį juo pasinaudoja net trys milijardai planetos gyventojų. Todėl tikėtina, jog susirūpinimas patrauklumu jaunajai kartai yra labiau didesnio „Facebook“ plano dalis, nei pavojaus signalas.
„Niekam ne paslaptis, kad jaunimas laiką leidžia visai kituose socialiniuose tinkluose, nei jų tėvai ar seneliai. Bet „Facebook“, priešingai nei įsivaizduojama, nėra atsidūręs jų gyvenimo paraštėse. Tiesiog jaunuoliai čia užsuka ne pramogauti, o susitvarkyti reikalų – parduoti daiktus ar gauti reikiamos informacijos. Šie du aspektai, kartu su didesniu dėmesiu kūrėjams ir geresnėms turinio rekomendacijoms, būtent ir turėtų tapti pagrindiniais koziriais, siekiant pakeisti savo įvaizdį jaunimo akyse“, – teigia „Telia“ įvairovės ir įtraukties vadovė Julija Markeliūnė.
Atbaido „suaugėliškumas“
2004 m. sukurto „Facebook“ plėtra prasidėjo JAV universitetuose, todėl pats tinklapis ilgą laiką buvo lyg savotiškas jaunimo klubas. Ten mokyklinio ir universitetinio amžiaus žmonės būrėsi į grupes, dalinosi juokeliais ir organizuodavo vakarėlius. Visgi platformai išpopuliarėjus, į ją pradėjo plūsti vyresni žmonės, socialiniame tinkle pamatę galimybę atgaivinti ryšius su tolimesnėmis gimininėmis bei daugybę metų nematytais klasės draugais.
„Didelis vyresnio amžiaus vartotojų skaičius smarkiai pakeitė „Facebook“. Ten pradėjo daugėti politinės reklamos, pasisakymų svarbiomis temomis, suaugusieji ėmė dalintis savo laikų anekdotais ir pokštais. Tad ilgainiui naujasis socialinio tinklo veidas daliai jaunimo tapo nuobodus bei pradėjo sietis su jų tėvais, todėl jie persikėlė į „Snapchat“, „Instagram“, o vėliau ir į „TikTok“. Šių platformų funkcionalumas leidžia labiau atsipalaiduoti saviraiškos požiūriu ir pasinerti į madingą pramoginį turinį, kurio neužgožia rimtos suaugusiųjų gyvenimo problemos“, – įžvalgomis dalinasi J. Markeliūnė.
Priežastis, kodėl „Facebook“ nebandė susigrąžinti jaunimo, siūlydama naujus turinio formatus, dirbtinio intelekto (DI) filtrus bei kitas jaunesnei auditorijai patrauklias funkcijas, greičiausiai slypi bendrovės verslo modelyje. „Facebook“ valdančios „Meta“ pagrindinis uždarbis yra reklamų pardavimas, o daugelį ją perkančių verslų nedomina įprastai didelių pajamų dar neturintys paaugliai. Todėl labai tikėtina, kad nebuvo „Facebook“ nelinkusi eksperimentuoti, baimindamasi, jog naujovės atbaidys vyresnę auditoriją.
Grupės ir prekyvietė – vis dar aktualios
Dar 2021 m. vieną populiariausių technologijų dienraščių „The Verge“ pasiekė nutekėjęs vidinis „Facebook“ tyrimas, kuriame buvo konstatuota, jog jaunimas „Facebook“ įsivaizduoja kaip keturiasdešimtmečių ir penkiasdešimtmečių susibūrimo vietą, o šio socialinio tinklo turinį linkęs vertinti kaip nuobodų, klaidinantį ir negatyvų. Vis dėlto nėra taip, kad jaunuoliai šiomis dienomis skubėtų trinti savo „Facebook“ paskyras. Netgi priešingai – nemaža dalis jų „Facebook“ pasitelkia labai konkretiems poreikiams.
Milijardierius, laidos „Shark Tank“ žvaigždė Markas Cubanas teigia buvęs labai nustebęs, kai sužinojo, kad nepaisant dabartinio „Facebook“ įvaizdžio, jo grupėse dalyvauja didelė dalis jaunimo. Negalėdami rasti atsakymo „Google“ paieškoje, jaunuoliai iš tiesų pirmiausia skuba į specializuotas „Facebook“ grupes. Padedant kitiems žmonėms, jie čia tiksi greitai išspęsti savo problemas, kurios gali būti pačios įvairiausios – pradedant mokesčių mokėjimo neaiškumais ir baigiant jautriais sveikatos klausimais.
Pasak „Telia“ atstovės, kitas svarbus funkcionalumas, galimai svariai prisidėjęs prie to, kad „Facebook“ naudojančio jaunimo dalis nuo 2022 m. iki 2023 m. ne krito, o augo vienu procentu, yra šio socialinio tinklo prekyvietė. Ironiška, tačiau šį skelbimų portalą išpopuliarino „YouTube“ ir „TikTok“ vaizdo įrašai, kuriuose rodoma, kaip jame galima nebrangiai įsigyti įvairių daiktų, juos minimaliai atrestauruoti ir panaudoti savo būste arba tiesiog parduoti už didesnę kainą. Pirkimas „Facebook Marketplace“ populiariai laikomas sumaniu sprendimu ir tą patvirtina beveik 1,3 milijardo siekianti šią skelbimų platformą kiekvieną mėnesį naudojančių vartotojų auditorija.
„Facebook“ ketina vėl atsigręžti į jaunimą
Socialinių tinklų dinozauro įvaizdis „Facebook“ kuo toliau, tuo labiau nepatinka. Platformos vadovybė supranta, kad jaunimas diktuoja turinio madas, kuriomis po ilgesnio laiko paseka ir vyresnioji karta. Deja, bandyti „Facebook“ paversti „TikTok“ ir rizikuoti sudaryti vidinę konkurenciją to pačios „Meta“ valdomam „Instagram“, nėra gera mintis, todėl „Facebook“ nusprendė susitelkti į unikalius savo privalumus, kuriuos išvardino rugsėjo pradžioje paskelbtame savo tinklaraščio įraše.
Užuot fokusavęsis į paauglius, šis socialinis tinklas ketina padėti jaunimui žengti į trečioje dešimtyje pasitinkančius suaugusiųjų gyvenimo iššūkius. „Facebook“ nori pakviesti jaunus žmones jungtis į grupes, kuriose mokomasi namuose pasigaminti madingus vėlyvuosius pusryčius, ieškoma karjeros patarimų ar tiesiog draugijos einant pabėgioti. Tuo metu „Facebook“ prekyviete norima paversti pirma stotele ieškant baldų bendrabučio kambariui ar pirmiesiems nuosaviems namams.
„Dar gegužės pabaigoje „Facebook“ paskelbė savo planus keistis ir evoliucionuoti kaip platformai. Socialinis tinklas ketina daugiau investuoti į DI algoritmus, kad jaunimas gautų geresnes turinio rekomendacijas. Taip pat daugiau dėmesio ketinama skirti vaizdo įrašų formatui ir kūrėjams, kuriems nuo šių metų pradžios siūlomas peržiūrėtas išmokų modelis. Tokiomis priemonėmis siekiama „Facebook“ paversti jaunimui daugiau vertės teikiančia erdve, kurioje jis galėtų bendrauti, mokytis ir augti kartui“, – naują „Facebook“ strategiją detalizuoja „Telia“ įvairovės ir įtraukties vadovė.