- Virtų kiaušinių dieta žada, jog vos per dvi savaites pavyks atsikratyti iki 10 kg
- Kiaušinių nauda organizmui: suteikia svarbių maistinių medžiagų, tausoja akis ir širdį
- Svarbu saikas, nes kiaušiniai gali padidinti cholesterolio kiekį ar sukelti virškinimo problemų
- Virtų kiaušinių dietos meniu – gan griežtas ir ribotas
- Vietoj greitų monodietų geriau subalansuota mityba ir sportas
Virtų kiaušinių dieta žada, jog vos per dvi savaites pavyks atsikratyti iki 10 kg
Ne vieną dietą išmėginę žmonės veikiausiai puikiai žino, kad tarp gausybės įvairių mitybos planų galima rasti tokius, kurie siūlo koncentruotis į vieno maisto produkto vartojimą. Vienas iš tokių nemenko populiarumo sulaukusių metodų yra virtų kiaušinių dieta. Šis paprastas ir nesudėtingas mitybos planas apima dažną virtų kiaušinių įtraukimą į valgį, kartu su kitais liesų baltymų šaltiniais, nekrakmolingomis daržovėmis ir mažai angliavandenių turinčiais vaisiais. Jei iki šiol nesate girdėję apie tokią dietą, siūlome plačiau susipažinti su jos principais, galima nauda, veiksmingumu ir žala.
Virtų kiaušinių dieta yra populiarus trumpalaikis valgymo planas, kuriame pabrėžiamas virtų kiaušinių vartojimas. Aiškinama, jog per dieną reikėtų suvalgyti net keletą porcijų virtų kiaušinių. Kadangi jie pakankamai sotūs, vien kiaušinius ir daržoves valgantys asmenys turėtų greitai nebejausti alkio ir taip gan lengvai laikytis kalorijų deficito principų.
Ši dieta kasmet sulaukia didelio dėmesio veikiausiai todėl, jog jos taisyklės yra gan paprastos, o reikalaujami maisto produktai nėra brangūs. Juk kiaušiniai yra gan pigūs, o prasidedantis įvairių žalumynų sezonas taip pat atpigins daržovių kainas. Tad galima sakyti, jog tai – ekonomiška dieta, kuri pernelyg nenuskausmins piniginės.
Be to, daugeliui patinka faktas, jog virtų kiaušinių dieta yra trumpalaikė, trunkanti vos dvi savaites, o rezultatai gali būti išties stulbinantys. Teigiama, kad tokiu būdu galima numesti net iki 10 kilogramų. Tiesa, tai įrodančių mokslinių tyrimų vargu ar pavyks rasti. O ir patyrę dietologai į šią dietą žvelgia kaip į išpopuliarintą, tačiau labai ribojančią ir vargu ar sveiką mitybą.
Kiaušinių nauda organizmui: suteikia svarbių maistinių medžiagų, tausoja akis ir širdį
Nepaisant specialistų skepticizmo dėl kiaušinių dietos efektyvumo ir naudos organizmui, vargu ar kuris prieštarautų, jog patys virti kiaušiniai yra naudingi žmogui. Jie praturtinti pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis, kurios itin svarbios organizmui[1].
Virtuose kiaušiniuose, kuriuose gausu aukštos kokybės baltymų, yra visų gyvybiškai svarbių aminorūgščių, reikalingų optimalioms kūno funkcijoms užtikrinti. Be to, juose gausu būtinų vitaminų, tokių kaip vitaminas D, vitaminas B12 ir vitaminas A, kurie palaiko kaulų sveikatą, užtikrina energiją ir stiprina imuninę funkciją. Su mineralais, tokiais kaip selenas, cinkas ir geležis, virti kiaušiniai prisideda prie įvairių fiziologinių procesų, todėl jie yra vertingas sveikos mitybos priedas.
Virtų kiaušinių įtraukimas į valgį gali būti ypač naudingas norint valdyti svorį. Kiaušiniai padeda gan ilgai jausti sotumo jausmą, todėl sumažėja noras užkandžiauti ar valgyti didesnes porcijas. O tai reiškia, jog sumenksta persivalgymo tikimybė ir sumažėja suvartojamų kalorijų kiekis. Be to, didelis baltymų kiekis virtuose kiaušiniuose vaidina lemiamą vaidmenį išsaugant raumenų masę, kurią ypač sunku išlaikyti metant svorį.
Virti kiaušiniai taip pat turi pranašumų, kai kalbama apie širdies sveikatą. Nepaisant susirūpinimo dėl kiaušiniuose esančio cholesterolio kiekio, tyrimai parodė, kad saikingas kiaušinių vartojimas gali būti naudingas širdžiai.
Nors kiaušiniuose yra cholesterolio, juose santykinai mažai sočiųjų riebalų. Jie yra geras nesočiųjų riebalų, įskaitant naudingąsias omega-3 riebalų rūgštis, šaltinis. Šie sveiki riebalai siejami su sumažėjusia širdies ligų rizika. Be to, kiaušiniuose yra cholino – maistinės medžiagos, kuri palaiko kraujagyslių sveikatą ir padeda reguliuoti homocisteino kiekį, taip prisidedant prie bendros širdies ir kraujagyslių sistemos gerovės.
Virti kiaušiniai gali atlikti svarbų vaidmenį ir tuo atveju, jei norite džiaugtis sveikomis akimis. Juose yra liuteino ir zeaksantino – dviejų stiprių antioksidantų, kurie kaupiasi tinklainėje. Šie antioksidantai apsaugo nuo tokių akių ligų kaip su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija ir katarakta. Kiaušinių virimas iš tikrųjų pagerina šių maistinių medžiagų įsisavinimą, todėl virti kiaušiniai yra puikus pasirinkimas norint išlaikyti gerą regėjimą.
Svarbu saikas, nes kiaušiniai gali padidinti cholesterolio kiekį ar sukelti virškinimo problemų
Nors virti kiaušiniai turi keletą privalumų, svarbu atsižvelgti į kai kuriuos galimus su jų vartojimu susijusius trūkumus:
- Per didelis kiaušinių vartojimas gali pakelti cholesterolio kiekį. Virtuose kiaušiniuose yra su maistu gaunamo cholesterolio, todėl juos reikėtų valgyti atsargiai – ypač tuo atveju, jei turite problemų su cholesteroliu. Anksčiau buvo manoma, kad kiaušiniai neigiamai veikia cholesterolio kiekį, tačiau dabartiniai tyrimai rodo, kad ryšys tarp su maistu gaunamo cholesterolio ir cholesterolio kiekio kraujyje yra daug sudėtingesnis. Todėl patartina pasikonsultuoti su savo gydytoju, kad šis patartų, kiek kiaušinių galima suvartoti atsižvelgiant į jūsų individualią sveikatos būklę.
- Ribota maistinių medžiagų įvairovė gali privesti iki jų deficito. Nors virtuose kiaušiniuose gausu baltymų ir tam tikrų maistinių medžiagų, pasikliaujant vien virtais kiaušiniais kaip pagrindiniu baltymų šaltiniu, maistinių medžiagų įvairovė gali būti pernelyg ribota. Į pilnavertę mitybą turėtų būti įtraukti įvairūs maisto produktai iš skirtingų maisto grupių, kad būtų užtikrintas platus pagrindinių vitaminų, mineralų ir kitų naudingų junginių asortimentas.
- Kai kuriems asmenims gali pasireikšti virškinimo problemos. Priklausomai nuo organizmo jautrumo ir suvalgytų kiaušinių kiekio, kai asmenys gali patirti virškinimo problemų, pvz., pilvo pūtimą, skausmą ir panašiai. Pastebėjus kokių nors nepageidaujamų reakcijų po virtų kiaušinių vartojimo, patartina pasikonsultuoti su gydytoju arba tiesiog vengti didesnio kiekio kiaušinių valgymo.
- Netinka alergiškiems ar savo mitybą apribojusiems žmonėms. Virti kiaušiniai netinka tiems, kurie turi tam tikrų mitybos apribojimų. Pavyzdžiui, asmenys, besilaikantys veganiškos ar vegetariškos dietos, gali nuspręsti vengti gyvūninės kilmės produktų, įskaitant kiaušinius. Be to, žmonės, turintys tam tikrą alergiją kiaušiniams, taip pat negali jų vartoti, kad išvengtų nepageidaujamų reakcijų.
- Egzistuoja užsikrėtimo salmonelėmis rizika. Kaip ir bet kuriame gyvūninės kilmės produkte, kiaušiniuose gali būti kenksmingų bakterijų, tokių kaip salmonelės. Nors užteršimo rizika yra santykinai maža, netinkamas kiaušinių tvarkymas, laikymas ar nepakankamai ilgas virimas gali padidinti per maistą plintančių ligų tikimybę. Labai svarbu laikytis maisto saugos nurodymų, įskaitant kiaušinių laikymą saugioje temperatūroje bei tinkamą jų virimą.
Svarbu atminti, jog kiekvienas organizmas skirtingai reaguoja į tam tikrus maisto produktus. Vienam asmeniui net ir du kiaušiniai per dieną gali sukelti pilvo pūtimą ar didesnes problemas, o kitas asmuo gali jaustis puikiai net ir valgydamas kiaušinius kelis kartus per dieną. Tad reikia įvertinti savo sveikatos būklę bei mitybos poreikius, o radikaliau keičiant dietą – pasitarti su gydytoju.
Virtų kiaušinių dietos meniu – gan griežtas ir ribotas
Virtų kiaušinių dietos principai[2] yra paprasti, tačiau reikalauja užsispyrimo, nes toks mitybos planas yra gan griežtas ir ribojantis, ką leidžiama valgyti. Be to, tarp pagrindinių valgių negalima užkandžiauti, tad tai dar labiau apsunkina dietos laikymąsi ir nemažai žmonių jos atsisako jau pirmomis dienomis.
Pusryčiams dietos sekėjai suvalgo bent du kiaušinius, vieną porciją nekrakmolingų daržovių ir vieną mažai angliavandenių turintį vaisių. Tuo tarpu pietūs ir vakarienė susideda iš nekrakmolingų daržovių ir kiaušinių arba nedidelės porcijos kitos rūšies liesų baltymų šaltinio.
Kiaušinių dietos meniu gali sudaryti tokie maisto produktai:
- kiaušiniai,
- liesi baltymai: paukštiena be odos, žuvis, liesa jautiena, kiauliena, ėriena,
- nekrakmolingos daržovės: špinatai, kopūstai, brokoliai, paprikos, cukinijos, pomidorai ir t. t.,
- mažai angliavandenių turintys vaisiai: citrinos, apelsinai, arbūzai, greipfrutai, uogos ir t. t.,
- nekaloringi gėrimai: vanduo, gazuotas vanduo, nesaldinta arbata ar kava,
- riebalai ir aliejai (mažais kiekiais): kokosų aliejus, sviestas, majonezas,
- žolelės ir prieskoniai: česnakai, bazilikai, ciberžolė, pipirai, rozmarinai, raudonėliai.
Reikėtų vengti šių maisto produktų:
- grūdiniai produktai: duona, makaronai, kuskusas, grikiai, miežiai ir pan.,
- perdirbti maisto produktai: įvairūs pusgaminiai, greitas maistas, sausainiai, saldainiai ir t. t.,
- krakmolingos daržovės: bulvės, kukurūzai, ankštiniai augalai, saldžiosios bulvės,
- daug angliavandenių turintys vaisiai: bananai, ananasai, mangai, džiovinti vaisiai,
- cukrumi saldinti gėrimai: sultys, saldi arbata, sportiniai gėrimai, soda.
Vietoj greitų monodietų geriau subalansuota mityba ir sportas
Kadangi galima vartoti mažai kalorijų turinčius maisto produktus, tokia dieta greičiausiai sukels kalorijų deficitą, o tai padės mesti svorį. Šiame mitybos plane taip pat yra mažai angliavandenių, o kai kurie tyrimai rodo, jog tokios trumpalaikės dietos pagreitina svorio kritimą. Tačiau dauguma greitų dietų vėliau duoda nemalonų jo–jo efektą ir numesti kilogramai neretai grįžta vos pradėjus maitintis taip, kaip prieš tai.
Apibendrinant galima pasakyti, kad virtų kiaušinių dieta galbūt leis trumpam pasidžiaugti keliais numestais kilogramais, tačiau tai nėra sveikos mitybos pavyzdys[3]. Norint užtikrintai valdyti kūno svorį ir džiaugtis ilgalaikiu poveikiu, geriausia vadovautis subalansuotos mitybos principais arba rinktis tokias dietas, kuriose galima valgyti įvairų maistą ir nesukti galvos dėl kalorijų. Vienas iš tokių mitybos planų – Viduržemio jūros dieta.
Tiesa, kaip jau minėta, prieš kardinaliai keičiant savo mitybos įpročius reikėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju ar patyrusiu dietologu. O sveiką mitybą reikėtų derinti su sportu, kurio intensyvumą ir pobūdį taip pat turėtų parinkti patyręs specialistas.