- Lisabonos Humberto Delgado oro uoste nuo šiol naktimis lėktuvai nekils
- Ar draudimas realiai keičia situaciją?
- Portugalija susiduria su turizmo iššūkiais ir augančiomis kainomis
Lisabonos Humberto Delgado oro uoste nuo šiol naktimis lėktuvai nekils
Po ilgų vietos gyventojų ir aplinkosaugos organizacijų protestų, Portugalijos vyriausybė paskelbė, kad nuo 1 iki 5 val. ryto oro uoste nebus vykdomi jokie skrydžiai. Tačiau ar šis sprendimas iš tiesų padės miestiečiams, o gal tai tik dar viena viešųjų ryšių akcija?
Naktiniai skrydžiai buvo ilgametė Lisabonos gyventojų problema. Nuolatinis triukšmas ne tik trikdė miegą, bet ir kėlė sveikatos problemų. Portugalijos nevyriausybinė organizacija „Zero“ dar vasarą prašė uždrausti naktinius skrydžius, nurodydama, kad šie prisideda prie triukšmo ir oro taršos. Organizacija taip pat apkaltino oro uostą viršijant galiojančius skrydžių limitus – per dvi savaites buvo užfiksuoti net 115 papildomų skrydžių.
Reaguodamas į visuomenės spaudimą, Portugalijos infrastruktūros ir būsto ministras Miguel Pinto Luz pavadino šį sprendimą „milžinišku žingsniu į priekį“. Sprendimas buvo priimtas specialios darbo grupės, tačiau konkreti draudimo įsigaliojimo data dar nėra paskelbta.
Ar draudimas realiai keičia situaciją?
Nors daugelis sveikina naktinių skrydžių draudimą, gyventojų grupė „Aeroporto Fora, Lisboa Melhora“ išlieka skeptiška. Jų teigimu, ši priemonė mažai paveiks gyventojų gyvenimo kokybę, nes naktį suplanuotų skrydžių skaičius ir taip yra minimalus. Be to, neaišku, ar draudimas apima ir vėluojančius skrydžius, kurie dažnai nusileidžia po vidurnakčio.
Kritikai taip pat teigia, kad oro uosto infrastruktūra neatitinka šiuolaikinių standartų. Humberto Delgado oro uostas, esantis vos septynis kilometrus nuo miesto centro, seniai prašosi modernizacijos, kurios kaina siektų 300 milijonų eurų. Vietos gyventojai ragina vietoj senosios infrastruktūros plėtros statyti naują oro uostą už miesto ribų.
Portugalija susiduria su turizmo iššūkiais ir augančiomis kainomis
Lisabonos naktinių skrydžių draudimas vyksta tuo metu, kai Portugalija stengiasi suvaldyti sparčiai augančius turistų srautus. 2024 metais šalis įvedė papildomus turistinius mokesčius – Lisabonoje lankytojai už kiekvieną naktį turi mokėti po 4 eurus. Panašūs mokesčiai įvesti ir kituose miestuose, tokiuose kaip Albufeira bei Faro.
Portugalija vis labiau tampa ištisų metų turizmo kryptimi. Nacionalinio statistikos instituto duomenimis, nuo sausio iki rugpjūčio šalyje apsilankė net 13,1 milijono turistų – 6,7 proc. daugiau nei pernai.
Lisabonos oro uosto naktinių skrydžių draudimas atrodo kaip pergalė vietos bendruomenei. Tačiau neaiškumai dėl šios priemonės įgyvendinimo ir bendras Portugalijos turizmo spaudimas kelia klausimą: ar šalis sugebės suderinti turizmo plėtrą su gyventojų gerovės ir aplinkosaugos tikslais?