Suprasti akimirksniu
  • Dėl Marianos užtvankos griūties Brazilijai skiriama 30 mlrd. JAV dolerių kompensacija
  • Kompensacijos susitarime numatytos ilgalaikės išmokos ir atstatymo darbai nukentėjusiems regionams
  • Tarptautiniai teismo procesai: „BHP“ ir „Vale“ siekia atmesti atsakomybę užsienio teismuose
  • Naujas kompensacijos susitarimas apima praeities ir būsimas įmonių prievoles
Šaltiniai
Marianos užtvankos griūtis
Marianos užtvankos griūtis. DI paveikslėlis.

Dėl Marianos užtvankos griūties Brazilijai skiriama 30 mlrd. JAV dolerių kompensacija

Kalnakasybos gigantai „BHP Group“ ir „Vale S.A.“ pasirašė 170 mlrd. realų (29,85 mlrd. JAV dolerių) kompensacijos susitarimą su Brazilijos vyriausybe dėl 2015 m. Marianos užtvankos griūties, kuri sukėlė didžiausią aplinkosaugos katastrofą šalies istorijoje.

Penktadienį pasirašymo ceremonijoje dalyvavo Brazilijos prezidentas Luizas Inácio Lula da Silva, kuris pažymėjo, jog šis susitarimas rodo įmonių atsakomybės prisiėmimą po tragedijos, kurios buvo galima išvengti.

Ši nelaimė įvyko „Samarco Mineração S.A.“ bendrovei priklausančioje užtvankoje, netoli Marianos miesto. Griūtis sukėlė toksiškos atliekos ir dumblo bangą, kuri užtvindė aplinkinius miestus, miškus ir upes, nusinešė 19 žmonių gyvybes, paliko šimtus benamių ir stipriai užteršė Doce upę.

Prezidentas Lula ceremonijoje išreiškė viltį, kad įmonės pasimokė iš šios tragedijos: „Prevencija būtų joms kainavusi mažiau nei atstatymo darbai po nelaimės.“

Kompensacijos susitarime numatytos ilgalaikės išmokos ir atstatymo darbai nukentėjusiems regionams

Pagal susitarimą, „BHP“ ir „Vale“ perves 132 mlrd. realų (23 mlrd. JAV dolerių) Brazilijos valdžios institucijoms, iš kurių 100 mlrd. realų (17,5 mlrd. JAV dolerių) bus naujai skiriamos lėšos, paskirstytos per 20 metų nukentėjusių bendruomenių poreikiams. Likusieji 32 mlrd. realų (5,6 mlrd. JAV dolerių) bus skirti tiesioginei nukentėjusiųjų kompensacijai ir atkūrimo darbams. Kompanijos taip pat pranešė, kad jau yra išmokėjusios 38 mlrd. realų (6,6 mlrd. JAV dolerių) aplinkos atkūrimo darbams.

Šios lėšos bus nukreiptos Minas Žeraiso ir Espirito Santo valstijų nukentėjusioms vietovėms, per kurias teka Doce upė. Nors įmonės įsteigė fondą kompensacijoms ir finansavo naujo miesto statybą sunaikintame rajone, dalis nukentėjusiųjų bendruomenės teigia, kad iki šiol negavo pakankamos paramos savo gyvenimams atkurti ir atgauti teisingumą.

Tarptautiniai teismo procesai: „BHP“ ir „Vale“ siekia atmesti atsakomybę užsienio teismuose

Be teismo procesų Brazilijoje, daugiau nei 620,000 nukentėjusiųjų padavė „BHP“ į teismą Jungtinėje Karalystėje, siekdami 47 mlrd. JAV dolerių žalos atlyginimo. Pirmosios bylos dalies tikslas – nustatyti „BHP“ atsakomybę kaip pagrindinės įmonės.

Tuo pat metu apie 70,000 ieškovų padavė į teismą „Vale“ Nyderlanduose. Abi įmonės teigia, kad šie užsienio teisminiai procesai yra nereikalingi, nes dubliuoja Brazilijoje jau vykstančius procesus.

Kai kurie Marianos bendruomenės nariai kreipėsi į JK teismus dėl nusivylimo lėta Brazilijos teisingumo sistema. Jie mano, kad tarptautinis spaudimas galėjo prisidėti prie susitarimo pasiekimo, kuris buvo pasirašytas netrukus po JK bylos pradžios.

Naujas kompensacijos susitarimas apima praeities ir būsimas įmonių prievoles

Susitarime numatyti praeities ir būsimi įmonių įsipareigojimai, skirti žmonėms, bendruomenėms ir aplinkos atkūrimui. Šis naujas susitarimas taip pat apima įmonių pareigą finansuoti infrastruktūros atstatymą ir ekosistemų atsigavimą nukentėjusiuose regionuose. Tikimasi, kad ši sutartis padės užbaigti daugiau nei šimtą ieškinių Brazilijoje ir sumažins teisminius procesus kitose šalyse.