- 2015 metų lapkričio mėnesį įsinorėjau įsigyti Kia SOUL automobilį
- Palyginau Kia sportage ir Kia Soul aptarnavimo išlaidas
- Kol naudojamės lengvatomis elektromobilis matematiškai apsimoka
2015 metų lapkričio mėnesį įsinorėjau įsigyti Kia SOUL automobilį
Pradžioje mąsčiau apie „dyzeliuką“, bet salone pasiūlė pabandyti KIA SOUL EV. Skaičiuojant daugmaž analogiškas komplektacijas dyzeliuko kaina buvo apie 23 tūkst. eurų, o elektrinio 29 tūkst. eurų (2015-2016 metų kainomis).
Kadangi mėgstu skaičiuoti, pabandžiau įsivertinti, kada man tas 6 tūkst. eurų skirtumas atsipirks ir ar verta iš matematinės pusės turėti elektromobilį.
2015 metais matematika buvo tokia – kiek važiuoju per mėn., kokios išlaidos dyzeliui/elektrai, draudimo kaštai, kiek sumoku už aptarnavimą ir parkingą (nes kaip ir dabar, tada parkavimas elektromobiliams buvo nemokamas). Garantija ir tam, ir tam – 7 metai (po 5 su puse metų, pagal garantiją buvo pakeistas akumuliatorius nauju).
Kadangi važinėjau apie 24 tūkst. km per metus )(vidurkis apie 2000 km per mėnesį, arba apie 80 km dienai), tai skaičiavau, kad sunaudosiu dyzelio 1440 litrų (skaičiuojant 6l/100 km vidurkį), o elektrai 4320 KWh (skaičiuojant 18 KWh vidurkį 100 km). Kainomis tai gaunasi apie 2 tūkst. eurų už dyzeliuką ir apie 800 eurų elektrai (gyvenant name ir naudojant naktinę elektrą, kartais dieninę).
Taigi ant kuro taupau apie 1,2 tūkst. eurų per metus.
Palyginau Kia sportage ir Kia Soul aptarnavimo išlaidas
Tada pažiūrėjau, kiek leidžiu žmonos naujo ir garantinio Kia sportage aptarnavimui KIA servise, ir kiek kainuos aptarnavimas elektrinio. Kia sportage, manau, ir Kia Soul dyzelinio būtų panašūs, vieno apsilankymo vidurkis yra apie 180 eurų, elektrinio apie 115 eurų, tada per metus susitaupo apie 100 EUR.
Tai elektrinio ekonomija padidėjo iki 1,3 tūkst. eurų, per metus lyginant su dyzeliniu analogu.
Patikrinau, kiek iki elektromobilio įsigijimo išleisdavau parkingui Vilniaus mieste. Vidurkis gavosi apie 20 eurų per mėnesį arba 240 eurų per metus.
Taigi dėl parkavimo ekonomija padidėjo iki 1 540 eurų per metus lyginant su dyzeliniu analogu. Nors tiesa pasakius su elektromobiliu pradėjau parkuotis žymiai daugiau nei iki tol.
Draudimo kainos ir remontų išlaidos analogiškos. Nors pirmais metais gavau išviso juokingas privalomo draudimo kainas ir sutaupiau apie 100 eurų, bet jų netrauksiu į paskaičiavimus.
Malonumą vairuojant elektromobilį, manau, kompensuoja, nuvažiuojamas atstumas. Nuvažiuojamas atstumas panaikiną vairavimo malonumą (kuris man beje labai patiko). Vienoje vietoje laimi, kitoje praloši – tad lygybė.
Kol naudojamės lengvatomis elektromobilis matematiškai apsimoka
Remiantis tokia ir aukščiau išdėstyta logika elektromobilis turėjo atsipirkti per 4 metus.
Šiai dienai šiuo elektromobiliu naudojuosi 9 metus, ir per tą laiką, lyginant su dyzeliniu, sutaupiau apie 7,5 tūkst. eurų (po 4 metų kainos išsilygino, toliau variau į pliusą 1,5 tūkst. eurų per metus). Dabar noriu parduoti savo EV ir matau, kad geriausiu atveju už jį galiu tikėtis apie 6-7 tūkst. eurų (baterija 95 procentai, nuvažiuojamas atstumas vasarą 180 km, žiemą 140 km), o jei būčiau pirkęs dyzelinį irgi panašiai gaučiau apie 6-7 tūkst. eurų.
Išvada – kol naudojamės lengvatomis elektromobilis matematiškai apsimoka.