- Žaliuojantys augalai – didžiausia namų puošmena
- Laistyti galima ir alkoholiu, ir vandeniu, kuriame virė mėsa
- Liaudies išmintis paremta šimtamete augalų auginimo praktika
Žaliuojantys augalai – didžiausia namų puošmena
Gamta į mūsų gyvenimus atneša ramybės, harmonijos ir grožio, tad visiškai nenuostabu, jog daugelis žmonių namuose augina daugybę augalų, puošia jais kambarius, apstato palanges, o turėdami laisva minutę, mielai persodina, dekoruoja ir tiesiog kapstosi žemėse.
Naminiai augalai puikiai atspindi tai, kokia tvarka vyrauja ir mūsų pačių gyvenimuose bei namuose. Ten kur stokojama dėmesio ir priežiūros, ir augalai atrodys sumenkę, ir ligoti. Tuo tarpu, rūpesčio apgaubtose namuose augalai žaliuos, augs ir džiugins savo nuostabiais žiedais.
Žinoma, su augalų priežiūra galima susieti daugybę patarimų tiek iš patyrusių gėlininkų ir augalų mylėtojų, tiek iš senolių, kurie vadovaudamiesi liaudies patarimais užaugino ne vieną gražiausią gėlę, kuri žaliuoja ligi šiol. Aišku, daugelį augalų priežiūros taisyklių elementariai suvokti sunku nėra ir mums patiems, net jei niekada ir nesame auginame jokio augalo ir tik dabar įsigijome pirmąjį fikusą arba kaktusą.
Vienu svarbiausiu sveiko augalo aplinkos veiksniu turi būti šviesa, o tai ypač aktualu mums, gyvenantiems Lietuvoje ir kartais tikrai stokojantiems natūralios saulės šviesos. Artėjant šaltajam metų laikotarpiui, o gal net ir vasarą, kai saulė mieliau slepiasi už debesų, skirkite laiko savo namų puošmenoms ir įsitikinkite, kad joms pakanka šviesos. Kai kuriuos augalus, nepriklausant nuo metų laiko, geriausia laikyti ant palangės, ypač orientuotos į rytus arba pietus. Tuos, kurie nėra tokie reiklūs, galite pastatyti į kambario kamputį ar pavėsyje[1].
Atminkite ir tai, kad prasidėjus šildymo sezonui, bene visus augalus reikia patraukti nuo lango stiklo ir laikyti kiek tolėliau nuo radiatoriaus. Išimtis gali būti tik kaktusas, mat šie augalai mėgsta šiek tiek vėsumos, tačiau puikiai auga ir šiltame ore.
Kai prasideda šildymo sezonas, tikriausiai ne vienas mūsų pastebime tam tikrus savo kūno pokyčius, pavyzdžiui, išsausėja oda ir plaukai, namų oras tampa toks sausas, jog, regis, net kvėpuoti sunku. Deja, bet tokias permainas pajaučia ir mūsų naminiai augalai, tad nepamirškite pasirūpinti ir jais.
Tiesa, kartais padėti gali ir neįprasta išmonė. Pavyzdžiui, sureguliuoti drėgnumą galima sudėjus augalų vazonus ant padėklo su žvyru, keramzitu ir kartkartėmis pripilant juos vandeniu. Taip jūsų namų gėlės nepastebės pakitusių oro sąlygų ir toliau sėkmingai augs.
Laistyti galima ir alkoholiu, ir vandeniu, kuriame virė mėsa
Visai nesvarbu kokius augalus namuose puoselėjate jūs, juos visus svarbu laistyti, neatsižvelgiant į metų laiką ar oro temperatūrą. Žinoma, pavyzdžiui rudenį, kambarinių gėlių geriau neperlaistyti, nes būtent tada jos ima ruoštis žiemos sezonui. Tada reguliarų laistymą geriau palaipsniui retinti ir augalą vandeniu palepinti tik tada, kai viršutinis žemės sluoksnis jau atrodo sausas.
Tuomet geriausia laistyti ne su visiškai šviežiu iš krano ką tik prileistu, bet su jau šiek tiek nusistovėjusiu vandeniu. Pavyzdžiui, jei savo namų gėles laistote vakare grįžę iš darbo, ryte prileiskite vandens, leiskite jam nusistovėti ir augalus atgaivinkite jau vėliau; kai kuriuos augalus rekomenduojama laistyti su net pusantros paros laikytu vandeniu.
Tiesa, kai kurie laistymo patarimai gali ir kaip reikiant nustebinti ir priversti eilutę perskaityti dar kartą, tačiau tai tikrai nereiškia, kad jie yra mažiau efektyvūs ir vertingi. Čia pateikiama keletą neįprastų liaudies patarimų, kurie užtikrins jūsų namų puošmenų ilgaamžiškumą ir grožį.
Ar žinojote, kad daugelio mėgstamas ir auginamas kaktusus mėgsta ne ką kitą, bet ...pieną? Taip, kad ir kaip neįtikinamai tai skambėtų, kaktusą iš tiesų patariama palaistyti pienu. Tiesa, nedarykite to itin dažnai, tiesiog retkarčiais palepinkite augalą, o toks neįprastas patarimas, leis užtikrinti jūsų kaktuso drėgmę[2].
Ne paslaptis, kad buities daiktai ar net maisto gaminimo atliekos gali padėti prižiūrint augalus. Šiuo atveju, jei ruošiatės virti mėsą, vėliau neišpilkite likusio nuoviro. Vandeniu, kuriame virė mėsa apliekite savo namų gėles ir bene iškart pastebėsite kaip jos atsigauna.
Tęsiant virtuvinių atliekų temą, galima paminėti ir kiek brutalesnį ir ne visiems tikrai malonų augalų priežiūros būdą. Jei neseniai buvote išvykę į žvejybą, o namuose ruošiate žuvienę ar kitus panašius valgius, tikriausiai jūsų šiukšlių dėžėje užsiliko žuvies galvų.
Kad ir kaip nemaloniai tai skambėtų, neišmeskite jų, ypač jei artimiausiu metu persodinsite gėles. Tada, į vazoną įpilkite sluoksnį žemės, įdėkite ne ką kitą, bet žuvies galvą, vėl užpilkite žemių ir sodinkite gėlę. Sakoma, kad gėlės sodinukas iškart prigis, o ir pats augalas augs sveikesnis.
Galbūt neseniai namuose rengėte nemenką šventę ir namuose užsiliko alkoholio? Likusias degtines atsargas galite panaudoti ant namuose auginamų fikusų. Liaudies išmintis byloja, jog fikusas yra tikras stipriųjų gėrimų gerbėjas, o palaistytas degtine iš tiesų atsigauna ir sustiprėja.
Jei pastebėjote, jog jūsų augalas pastaruoju metu atrodo šiek tiek apvytęs, galbūt praradęs savo įprastą žalumą, atgaivinkite jį tam tikru energiniu gėrimu. Liaudyje senoliai nuo seno tikėjo, kad kamparo spiritas žalialapius augalus veikia taip, kaip mus kava.
Į1 litrą vandens įlašinkite 2-4 lašiukus kamparo spirito, visą skystį gerai išmaišykite ir keletą kartų per savaitę, arba priklausant nuo poreikio, palaistykite savuosius augalus. Greit pastebėsite, kad lapai vėl įgauna įprastą ryškiai žalią atspalvį, o jūsų mėgstama gėlė tarsi atbunda.
Žydinčias gėles rekomenduojama laistyti vandeniu, kuriame yra ricinos. Į 1 l vandens įlašinkite 1 valgomąjį šaukštą ricinos aliejaus, viską gerai suplakite ir paliekite jau pražydusias gėles. Taip žiedai išliks gražūs ir tvirti, o ir jais mėgautis galėsite ilgiau.
Na, o orams visiškai atšalus, kai saulės trūkumą pajaučiame tiek mes, tiek ir mūsų žaliuojančios namų puošmenos, laistykite gėles saldžiu vandeniu. Į stiklinę vandens įdėkite arbatinį šaukštelį cukraus ir laistykite tokiu mišiniu reguliariai. Tai kompensuos augalo patiriamą saulės bei šilumos trūkumą.
Liaudies išmintis paremta šimtamete augalų auginimo praktika
Taip, galbūt žuvies galva arba užsilikusi stiklinė degtinės ir nedera su šiuolaikiniu požiūriu į gamtą, augalų auginimą ir priežiūrą. Juk daugelis dabartinių gėlių augintojų remiasi cheminėmis medžiagos ir trąšų gausa, tam, kad augalas išliktų ilgaamžis ir puikios kondicijos.
Kita vertus, dvejoti liaudies išmintimi lyg ir neturime pagrindo. Juk dažnas mūsų senelis ir senelė yra glaudžiai susiję su gamta, ūkininkavo bei kruopščiai prižiūrėjo savo sodus. Paprasti, galbūt net neįprasti patarimai gali stebinti, tačiau išbandžius, pastebime, jog didelė dalis jų iš tiesų veikia, o tam nereikia nei itin ekologiškų priemonių, nei cheminių trąšų pagalbos.
Pavyzdžiui, patarimas namų gėles laistyti nesaldinta arbata iš tiesų yra gana logiškas. Juk arbata naudojama net žmonių kosmetikos priemonėse, ja galima plauti veidą, gerdami puodelį karšto gėrimo mes nurimstame ir atsipalaiduojame. Na, o arbata palaistyti augalai geriau auga, jei į žemę yra įmaišomi arbatos lapeliai – ką tik pasodinti sodinukai greičiau prigyja.
Taip, kaip žmonės atsigaivina vandeniu su citrina ar kitais citrusiniais vaisiais, šitaip energijos įgauti gali ir jūsų namų augalai. Pakanka užpilti citrinos žievelę ar net granatų sėklytes vandeniu, skystį palaikyti bent parą ir juo laistyti augalą. Taip jis gaus daugybę naudingų maistinių medžiagų[3].
Augalo lapų grožiui palaikyti naudojamos ir alavijų sultys. Jas reikėtų atskiesti taip: vieną arbatinį šaukštelį sulčių, maždaug pusantro litro vandens. Šiuo mišiniu galite laistyti visas įprastines kambarines gėles ir džiaugtis jų lapų bei žiedų grožiu. Tiesa, kad ir kokį būdą pasirinksite išbandyti, iš pradžių patikrinkite jį tik su vienu augalu, o ne visa namų augmenija. Gėlės kaip ir žmonės, yra skirtingos ir gali skirtingai reaguoti į įvairias medžiagas, tad būkite atsargūs, kad vėliau netektų gailėtis dėl nuvytusių lapų ir žiedų.