Suprasti akimirksniu
  • Nišiniai kvepalai nuo masinės gamybos konkurentų skiriasi unikaliu kvapu
  • Nišinių kvepalų istorija prasideda nuo karališkųjų šeimų
  • Populiariausi nišinių kvepalų prekės ženklai
Šaltiniai
Nišiniai kvepalai
Nišiniai kvapai išsiskiria aromatu ir kaina. The Blowup/Unsplash nuotrauka

Nišiniai kvepalai nuo masinės gamybos konkurentų skiriasi unikaliu kvapu

Pastaruoju metu dažnai girdimas terminas „nišiniai kvepalai”, o kvepalų mėgėjai vis dažniau pasirenka šios rūšies kvapus. Būtent kvepalų industrijoje būdvardis „nišiniai” yra naudojamas dažniausiai. Tokiu terminu įvardijami aukštosios parfumerijos gaminiai, kuriuos gamintojai dažnai reklamuoja kaip meno kūrinius. Įprastus kvepalus keičiant į nišinius, norima išryškinti individualų kvapą, atskleisti asmenybę, papasakoti savitą istoriją. Tai – alternatyva masinei kvepalų produkcijai[1].

Masinėje kvepalų industrijoje didžioji dauguma yra susipažinusi su garsių mados namų vardais, kurie leidžia madingus kvepalus, panašiai kaip drabužius ar aksesuarus. Pardavimams didinti yra skiriami dideli biudžetai, jų reklamose dažnai pastebimi garsūs aktoriai ir modeliai.

Kvepalai, kurie sulaukė didelio pasisekimo, jau yra tapę ikoniškais ir yra leidžiami eilę metų. Pavyzdžiui, Chanel No. 5, Dior J’Adore, Gucci Guilty, Calvin Klein CK One ir kiti. Taip pat, dauguma žino nuo seno kuriančius prabangius kūrėjus kaip Guerlain, House of Sillage, Van Cleef and Arpels, Tiffany & Co., Cartier. 

Tačiau, jie nėra laikomi nišiniais, nes šie kūrėjai siūlo kvapus, kurie turi patikti bent 8 iš 10 žmonių ir turi sulaukti pardaviminės sėkmės. Kuo kvapas patrauklesnis platesnei auditorijai, tuo didesnė tikimybė, kad bus daugiau naudojamas, plačiau perkamas ir ilgai išsilaikys greitai kintančioje rinkoje.

Nišinių kvepalų kūrėjai mąsto kiek kitaip. Jie yra suinteresuoti pačių kvepalų kokybe ir distinktyviu kvapu, parfumerio darbu ir idėja, tad kuriami kvepalai nėra universalūs. Tačiau, yra įvairių atvejų, kada šie kvepalai išpopuliarėja ir tampa plačiai naudojami. Visgi, galima pastebėti, kad šių parfumerių kvapai nebūna reklamuojami, kadangi pagyros iš lūpų į lūpas bei gera reputacija yra svarbiausi savireklamos akcentai[2].

Lengva pastebėti, kad nišiniai kvepalai yra brangesni nei tie, kuriuos paprastai galima rasti kosmetikos parduotuvėse. Aukštosios parfumerijos ženklų tikslas nėra parduoti kuo daugiau šių kvapų, kadangi vien pavadinimas „nišiniai” yra skirti tam tikriems pirkėjams, sutinkantiems mokėti daugiau, tačiau gauti norimą kvapą. Meniniai, kūrybingi kvapai lydi nišinių kvepalų rinką, kadangi kūrėjai orientuojasi į individualių, ne komercinių kvapų gamybą.

Jų klientūra – asmenybės, mėgstančios meną ir kultūrą, išsiskiriančios originalia mąstysena, apsiskaitymu bei žiniomis[3]. Paradoksalu, kad būtent ši koncepcija pastaruoju metu ir skatina pardavimus, nes daugumai jau yra pabodę šabloniški kvapai, be to, yra išpopuliarėjęs asmenybės ir individualumo kultas. Yra žmonių, kurie mėgsta kitokius kvapus, primenančius sintetiką, dažus, benziną ar žirgų balnus. Yra ir parfumerijos gerbėjų, mėgstančių neįprastus aromatus, kuriuos supranta ne visi. Be to, gausu ir tokių, kurie ieško itin individualių daiktų ir kvapų, kuriuos nešioja ne kiekvienas.

Kai kurių masinės prekybos kvapai tampa klasika. Lucaso Mendeso/Unsplash nuotrauka
Kai kurių masinės prekybos kvapai tampa klasika. Lucaso Mendeso/Unsplash nuotrauka

Nišinių kvepalų istorija prasideda nuo karališkųjų šeimų

Tikrai dauguma yra girdėję apie karališkų šeimų pageidavimus kuriant būtent jiems skirtus gaminius. Jau nuo senų laikų aukštuomenė paskatino įvairių sričių menininkus ir meistrus, gaminusius išskirtinės kokybės prekes, kurti jiems ar skyrė įvairius apdovanojimus už unikalius kūrinius.

Europos parfumeriai gaudavo nurodymus iš karališkųjų šeimų pagaminti kvapus būtent pagal jų skonius. Šitaip nišiniai kvapai gavo galimybę laužyti standartus[4]. Eksperimentuodami parfumeriai išgaudavo neįprastus aromatus, primenančius sudžiūvusias gėles, degintą medį, tabaką ar išdirbtą odą. Šie stiprūs kvapai traukė ne tik aristokratiškas nosis, tačiau ir alsavo prabanga.

Nenuostabu, kad renkantis iš nišinių kvapų, ne visi gali patikti ir dažnai reikia išmėginti daugumą, kad atrasti būtent patinkantį kvapą. Lygiai taip pat kaip ir spalvas maišant tarpusavyje gaunama juoda, taip ir maišant kvapus gaunamas panašus aromatas, kuris su laiku, skleidžiasi skirtingomis natomis, slypinčiomis po pagrindiniu kvapu, be to, kvepiančiomis skirtingai ant kiekvieno žmogaus odos.

Dažnai tokiems kvapams kuriami specialūs įpakavimai, iliustracijos, taip siekiant išreikšti neįprastą aromatą, slypintį dėžutėje. Pavyzdžiui, nišinių kvepalų gamintojas Byredo prieš kelis metus išleido kvepalus be pavadinimo (angl. Unnamed), tačiau pakuotėje įdėjo raidžių ir simbolių lipdukus, leidžiančius kvepalų savininkui pačiam įvardyti kvapą.

Pagrindinis nišinių ir dizainerių kvapų skirtumas yra tas, kad dizainerių kvapai kyla iš rinkos norų, o nišiniai – iš parfumerio artistiškumo. Taip pat, nišiniuose kvepaluose naudojami ingredientai yra retesni, natūralesni bei gaminami pačių parfumerių. Todėl nišinių gamintojų buteliukai dažnai skiriasi vienas nuo kito tik pavadinimu ar spalva, kartais  savo dizainu primindami vaistinėje pagamintus vaistus, kurie lygiai taip pat orientuojasi į tai, kas viduje, o ne išorėje.

Kiekvienas nišinis kvapas yra unikalus. Williamo Bouto/Unsplash nuotrauka
Kiekvienas nišinis kvapas yra unikalus. Williamo Bouto/Unsplash nuotrauka

Populiariausi nišinių kvepalų prekės ženklai

Reikia nepamiršti, kad nišiniams kvepalams padidinus pardavimus jie lyg ir tampa nebe nišiniais. Tačiau verta paminėti, kad nišinių kvepalų gamintojai pagamina apie 10 tūkst. vienos kolekcijos buteliukų per metus, palyginus su virš 10 milijonų pagaminamų komercinių vienos kolekcijos kvapų. Tad, nišiniai kvepalai yra brangesni ne tik dėl ingredientų, tačiau ir dėl produkcijos kaštų. Čia pateikiame populiariausius ir mylimiausus nišinių kvepalų prekės ženklus.

Acqua di Parma. Nuo 1916-ųjų metų kuriami kvapai, menantys apie itališką prabangą, ypač kvapų serijos Blu Mediterraneo ir Colonia[5].

Amouage. Ženklas įkurtas 1983-iais metais Omane, naudoja tradicinius Vidurio Rytų kvapus, o garsiausi kvapai yra Memoir Woman, Honour Woman, Memoir Man, Intelude Man[6].

Atelier Cologne. 2009-ais metais Niujorke kilusi idėja. Šiandien kvepalai gaminami Prancūzijoje, o prekės ženklas riklauso L’Oreal koncernui. Atelier Cologne kvapai yra unisex tipo, o labiausiai mėgstami yra Orange Sanguine, Cedre Atlas, Vanile Insensee[7].

Byredo. Prekės ženkas sukurtas 2006-ais metais Stokholme, o jo pagrindinis konceptas yra perteikti emocijas ir prisiminimus kvapais, iš kurių populiariausi yra Rose Noir, Slow Dance, Gypsy Water, Mojave Ghost[8].

Creed. Pradžioje mados, o vėliau ir kvepalų namai įkurti Anglijoje, 1760-aisiais. Šių mados namų dizaineriai kūrė rūbus karalienei Viktorijai, grafui D’Orsay ir imperatorienei Eugénie, o orabangiausi kvapai yra Royal Mayfair, Neroli Sauvage, Original Vetiver, Aventus[9].

Diptyque. Prancūziškų kvapų gerbėjus patenkinti įkurtas butikas nuo 1960-ųjų pasiūlė ne tik prabangius kvapus, bet ir namų žvakes pavadinimais Figuier, Baies, Philosykos, L’Ombre dans L’Eau, Do Son, Tam Dao[10].

Frédéric Malle. Garsusis paryžietis parfumeris ir verslininkas Frederic Malle įkūrė kvapų namus Editions de Parfums Frédéric Malle 2000-aisiais. Nuo to laiko ikonišku kvapu spėjo tapti kvepalai Portrait of a Lady, Carnal Flower, Musc ravageur, Music for a While[11].

Jo Malone yra vienas populiariausių nišinių kvepalų vardų. Charleso Deluvio/Unsplash nuotrauka
Jo Malone yra vienas populiariausių nišinių kvepalų vardų. Charleso Deluvio/Unsplash nuotrauka

Jo Malone. Britų parfumerijos ir parfuomuotų žvakių gamintojas nuo 1990-ųjų metų. pasižymėjo tokiais aromatais kaip Wood Sage & Sea Salt, Blackberry & Bay, Oud & Bergamot, Velvet Rose & Oud[12].

- Le Labo. Koncernui Estée Lauder priklausantis prekės ženklas, įkurtas 2006-aisiais. Šis parfumerijos ženklas siejamas su ateities prabanga, o geriausiai meistriškumas atsiskleidžia kvapuose Another 13, Baie 19, Santal 33, Musc 25 Los Angeles[13].

L’Artisan Parfumeur. 1976-ais metais Paryžiuje sukurtas nišinės parfumerijos ženklas, kuris specializuojasi ties neįprastais kvapais, dažnai bendradarbiaujant ir su kitais žymiais parfumeriais. Pagrindinis kvapų panašumas yra gamtos motyvai. Kai kurie kvepalai yra pagaminti iš tam tikrų metų augalų derliaus, todėl yra limituoti. Perkamiausi aromatai yra L’Eau d’Ambre Extrême, Passage d’Enfer, Mûre et Musc Extrême, La Chasse aux Papillons[14].

avatar
Ieva Šeibelytė
Profesija nenurodyta
Šaltiniai
1.arrow_upward
diptyque diptyqueparis.com
2.arrow_upward
REVUE FREDERIC MALLE fredericmalle.com
3.arrow_upward
Jo Malone London jomalone.com
4.arrow_upward
Le Labo lelabofragrances.com
5.arrow_upward
L'Artisan Parfumeur artisanparfumeur.com
6.arrow_upward
Elena Knezevic. What is Niche Perfumery? Fragrantica
7.arrow_upward
Kurt Stragier. What is niche perfume? And does it matter? smellstories.be
9.arrow_upward
smallflower.com. Niche Fragrance: A Beginner's Guide smallflower.com
10.arrow_upward
OUD&SPICE acquadiparma.com
11.arrow_upward
Amouage amouage.com
13.arrow_upward
Byredo byredo.com
14.arrow_upward
CREED creedfragrances.co.uk