- Acto garinimas ir purškiantys lėktuvai – jau ne vienerius metus netylančios teorijos
- Ekspertai teigia, jog ilgai išliekantys lėktuvų pėdsakai – nekenksmingas vanduo
- XX amžiuje buvo vykdomi slapti cheminiai bandymai
- Dar 1996 metais JAV buvo kalbama apie hipotetinę galimybę keisti orus kariniams tikslams
- B. Gatesas siūlo „uždengti Saulę“ į atmosferą purškiant specialias medžiagas
- ES ir JAV neatmeta galimybės griebtis visą pasaulį paveiksiančios geoinžinerijos
Acto garinimas ir purškiantys lėktuvai – jau ne vienerius metus netylančios teorijos
Apie teorijas, jog lėktuvų paliekamos žymės danguje yra vadinamieji chemtreilai (ang. chemtrails), veikiausiai yra girdėję kiekvienas. Juk tiek Lietuvoje, tiek kitose pasaulio valstybėse laikas nuo laiko pasigirsta kalbų, jog iš lėktuvų yra purškiami toksiški chemikalai. Tiesa, ilgą laiką daugelis juokėsi iš pasakojimų apie kenksmingas medžiagas purškiančius lėktuvus ir vadino tai niekuo nepagrįsta sąmokslo teorija. Tačiau panašu, kad purškiantys lėktuvai, kaip ir ne viena kita keista ar net bauginant teorija, gali tapti realybe. Pasaulio turtingieji ir net valstybių vadovai viešai užsimena apie geoinžinerijos eksperimentus, o ne vienas iš jų tai vadina puikiu išsigelbėjimu nuo klimato kaitos problemų.
Jau daugiau nei du dešimtmečius socialiniuose tinkluose nuolat plinta įvairios nuotraukos ir vaizdo įrašai su ryškias žymes danguje paliekančiais lėktuvais. Chemtreilų teorija tikintys internautai taip bando įrodyti, jog valdžia, o galbūt tam tikri verslininkai, paslapčia purškia toksiškas chemines medžiagas ir kitus biologinius „kokteilius“, galinčius pakenkti žmonėms ar augmenijai. Dalis internautų taip pat mano, jog iš lėktuvų į aplinką paleidžiamos tam tikros medžiagos, keičiančios Žemės atmosferą.
Nors spelionių yra įvairių, tačiau bene dažniausiai pasitaikantys chemtreilų paaiškinimai pabrėžia oro sąlygų keitimą, cheminių ir biologinių ginklų bandymus ar net kenkimą pasėliams siekiant manipuliuoti akcijų biržos kainomis ir gyventojų skaičiaus mažinimą, juos nuodijant tam tikromis medžiagomis.
Su visomis šiomis teorijomis greta eina ir dar viena – siūlymas garinti actą. Kai kurie tiki, jog lauke pastačius dubenį su actu, galima išvalyti dangų nuo chemtreilų. Nors tokie siūlymai vargu ar yra grįsti kokiais nors moksliniais įrodymais, tačiau neaiškių medžiagų purškimas į atmosferą iš tikrųjų buvo vykdomas praėjusiame amžiuje, o netolimoje ateityje ir vėl gali virsti pasaulio realybe.
Ekspertai teigia, jog ilgai išliekantys lėktuvų pėdsakai – nekenksmingas vanduo
Daug metų buvo bandoma griežtai paneigti netylančias kalbas apie dangų raižančius lėktuvus. Sakoma, jog tai tėra niekuo nepagrįsta sąmokslo teorija. Ekspertai nepailsdami kartoja, jog danguje matomi lėktuvų pėdsakai tėra gerai suprantami fiziniai ar cheminiai procesai, neturintys nieko bendro su jokiomis toksiškomis medžiagomis.
Pasak jų, ilgai išliekančios žymės danguje tėra kondensato pėdsakas, susidarantis dėl didelės drėgmės ir žemos temperatūros. Lėktuvų pėdsakai danguje susidaro, kai degančio reaktyvinio kuro vandens garai ir smulkios suodžių dalelės sušąla į ledo kristalus. Taigi, visų matomi chemtreilai iš tiesų daugiausia sudaryti iš vandens (ledo kristalų pavidalu) ir esą nekelia pavojaus žmonių sveikatai[1].
Faktas, jog neretai lėktuvų pėdsakai danguje išlieka gan ilgą laiką, yra taip pat aiškinamas natūraliais procesais. Pasak specialistų, dėl to kalti drėgmės pokyčiai. Esant žemai oro drėgmei, kristalai tiesiog išsisklaido, o esant didesnei drėgmei, jie išlieka ir danguje kurį laiką matomi ryškūs garų pėdsakai.
XX amžiuje buvo vykdomi slapti cheminiai bandymai
Visgi, kad ir kaip neįtikėtinai gali atrodyti chemtreilų teorija ir visi kaltinimai apie cheminius ginklus, eksperimentus su orų sąlygomis ir panašius dalykus, tai nėra tik iš piršto laužtos spelionės, gimusios per daug prisižiūrėjus fantastinių filmų. Chemtreilų teorija turi pagrindo, kadangi praėjusiame amžiuje iš tikrųjų buvo vykdomi bandymai, kurių metu buvo purškiamos cheminės medžiagos.
XX amžiaus 6-ajame ir 7-ajame dešimtmetyje didžioji Britanijos dalis buvo apipurkšta chemikalais. Taip buvo atliekami slapti bakterijų karo bandymai, apie kuriuos nieko nežinojo eiliniai Didžiosios Britanijos gyventojai[2].
1950 metais panašiai pasielgta ir su San Francisku, kuris buvo apipurkštas chemine priemone iš laivo. Taip buvo siekiama įvertinti biologinio ginklo atakos padarinius apgyvendintoje vietovėje.
Dar 1996 metais JAV buvo kalbama apie hipotetinę galimybę keisti orus kariniams tikslams
O pirmosios mokslininkų kalbos apie orų valdymą kariniams tikslams taip pat prasidėjo dar praėjusiame amžiuje. 1996 metais JAV Oro universitetas publikavo mokslinį darbą, pavadinimu „Oras kaip jėgos daugiklis: orų valdymas 2025 metais“. Jame jau tais laikais buvo rašoma apie hipotetinį oro sąlygų keitimą kariniams tikslams. Publikacijoje buvo pateikiama hipotetinė galimybė, jog karo naikintuvai formuotų mūšio lauką ir paveiktų operacijų tėkmę keisdami orus[3]:
„Nuo draugiškų operacijų stiprinimo ar priešo operacijų trikdymo mažu mastu pritaikant natūralius orų modelius iki visiško dominavimo pasauliniuose ryšiuose ir priešpriešinės erdvės kontroliavime, oro sąlygų modifikavimas karo kovotojui siūlo daugybę galimų variantų nugalėti ar daryti spaudimą priešui.“
Šiame darbe taip pat buvo pažymėta, jog „Kai kurios intervencijos priemonės egzistuoja jau šiandien, o kitos gali būti sukurtos ir patobulintos ateityje“. Taigi, tokios technologijos dalinai jau buvo prieinamos prieš beveik tris dešimtmečius, o per tiek laiko priemonės neabejotinai patobulėjo ir išsiplėtė.
Žinoma, tai nereiškia, jog JAV ar kitų šalių oro pajėgos šiuo metu iš tikrųjų naudoja tam tikras chemines medžiagas, jog keistų orus. JAV viešai neigia bet kokius kaltinimus ir sako, jog ši sena publikacija tikrai neatspindi dabartinės karinės politikos, praktikos ar pajėgumų[4].
Tačiau nepaisant viso neigimo, vis garsiau kalbama apie realią galimybę purkšti specialias chemines medžiagas. Tiesa, chemtreilus paversti realybe siūloma ne dėl karinių veiksmų, o esą tam, jog būtų efektyviai kovojama su klimato kaita.
B. Gatesas siūlo „uždengti Saulę“ į atmosferą purškiant specialias medžiagas
Jau prieš kelerius metus išaiškėjo, kad milijardierius Billas Gatesas finansiškai remia gan keistų technologijų kūrimą. Visame pasaulyje puikiai žinomas verslininkas remia geoinžinerijos eksperimentą, skirtą imituoti milžiniško ugnikalnio išsiveržimo padarinius. Jei toks eksperimentas virstų realybe, tūkstančiai lėktuvų skirstų dideliame aukštyje, purkšdami aplink planetą milijonus tonų dalelių, kad susidarytų didžiulis, paviršių vėsinantis cheminis debesis[5].
Tokie eksperimentai galėtų sukelti didžiules problemas pasaulyje. Ekspertai spėjo, kad taip gali drastiškai pasikeisti orų sąlygos ištisuose regionuose ir net pranykti žydras dangus. Stephenas Gardineris, knygos „Tobula moralinė audra: etinė klimato kaitos tragedija“ autorius prieš kelerius metus perspėjo:
„Šios pasekmės gali būti siaubingos. Jos gali būti susijusios su tokiais dalykais kaip masinis badas, masiniai potvyniai, sausros, kurios paveiks labai dideles populiacijas.“
Billas Gatesas taip pat remia saulės temdymo technologijos „SCoPEx“ kūrimą. Ši technologija turėtų atspindėti saulės spindulius iš Žemės atmosferos, jog būtų sukeltas visuotinis pasaulio vėsinimo efektas. Ką tai turi bendro su chemtreilų teorija? Pasirodo, jog tam, kad būtų sumažintas Žemę pasiekiančių saulės spindulių kiekis, į atmosferą būtų purškiamos kalcio karbonato (CaCO3) dulkės[6].
Šią technologiją pradėję tyrinėti Harvardo universiteto mokslininkai teigia, kad toks saulę atspindintis aerozolis yra netoksiškas. Tačiau nesunku atspėti, kokių rimtų padarinių eksperimentai su saule galėtų turėti visai Žemei. Kritikai teigia, jog aerozolių įpurškimas į statosferą, taip padidinant dalelių koncentraciją atmosferoje, gali pakeisti gyvybiškai svarbius lietaus modelius ir dar labiau pabloginti Žemės padėtį.
Pirmieji „SCoPEx“ bandymai turėjo įvykti dar prieš dvejus metus, kai Švedijoje, netoli Kirunos miesto, 20 km aukštyje turėjo būti paleistas balionas. Tiesa, tuo kartu į aplinką neturėjo būti paleisti stratosferos aerozoliai, nes buvo planuojama pažiūrėti, kaip manevruoti su specialiu balionu bei norėta išmėginti operacinę sistemą. Tačiau buvo rašoma, jog šie bandymai padėtų greičiau pereiti prie kito eksperimentinio etapo – nedidelio CaCO3 dulkių kiekio įpurškimo į atmosferą.
Greitai po viešai pasirodžiusių publikacijų apie „SCoPEx“, tokie bandymai sulaukė didelio pasipiktinimo. Švedijos aplinkosaugos organizacijų grupė ir Čiabuvių samių taryba išsiuntė laišką, reikalaudami atšaukti šį projektą. Savo laiške jie rašė, kad tokia technologija kelia katastrofiškų pasekmių riziką[7]. Be to, šiuos bandymus kritikavo ir nemažai mokslininkų bei žiniasklaidos šaltinių. Tad tuo metu projektas buvo sustabdytas, tačiau dabar siūlymai purkšti aerozolius, kad būtų sumažintas saulės spindulių kiekis, ir vėl išlindo į dienos šviesą.
ES ir JAV neatmeta galimybės griebtis visą pasaulį paveiksiančios geoinžinerijos
Šiais metais pavojingi geoinžinerijos eksperimentai yra aptarinėjami ne tik entuziastingų milijardierių, bet ir politikų. Europos sąjunga visiškai rimtai svarsto galimybę pasinaudoti saulės spindulių sumažinimo technologija[8]. Tai ta pati technologija, kuri siūlo į statosferą įpurkšti aerozolių, taip padidinant dalelių koncentraciją atmosferoje ir blokuojant saulės spindulius. ES ketina išsamiai nagrinėti šią technologiją, apsvarstydami ją kaip galimą kovos su klimato kaita būdą[9].
Nuo ES neatsilieka ir JAV. Nors oficialiai teigiama, kad JAV nesiruošia keisti dabartinės klimato kaitos strategijos, tačiau Joe'o Bideno administracijos ataskaitoje irgi minimas saulės spindulių blokavimas. Baltieji rūmai siūlo remti idėją ir ją nuodugniai ištirti, kaip galimą efektyvų būdą pažaboti klimato kaitą. Paviešintoje ataskaitoje rašoma[10]:
„Saulės spinduliuotės modifikavimo (SRM) mokslinio ir visuomeninio poveikio tyrimų programa leistų priimti geriau informuotus sprendimus apie galimą SRM, kaip klimato politikos sudedamosios dalies, riziką bei naudą, naudojant kartu su pagrindiniais šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimo ir prisitaikymo prie jų elementais. SRM suteikia galimybę pastebimai atvėsinti planetą per kelerius metus.“
Nors JAV kol kas neturi planų pradėti išsamią tyrimų programą, 44 puslapių dokumente yra paminėtos net kelios geoinžinerijos idėjos. Pavyzdžiui, minimas debesuotumo didinimas virš vandenynų ir plunksninių debesų, kurie atspindi saulės spindulius į žemę, kiekio mažinimus.
Žinoma, politikų žvalgymasis į geoinžineriją ir įvairias medžiagas purškiančius lėktuvus iš karto sulaukė didelės kritikos. Specialistai ir vėl perspėja apie tai, jog bandant pažaboti saulę galima pridaryti daug žalos visai planetai. Net ir ES bei JAV ataskaitose užsimenama, kad tokios technologijos gali turėti neigiamos įtakos biologinei įvairovei, žmonių sveikatai ir geopolitikai. Tad galbūt įvairių šalių vadovai nesutiks su tokių eksperimentų įgyvendinimu netolimoje ateityje. Tačiau akivaizdu, jog dabartiniame bei ateities pasaulyje purškiantys lėktuvai anaiptol nėra tik mokslinės fantastikos vaisius ar visiškai jokio pagrindo neturinti sąmokslo teorija.