- Pentagonas bando atlikti dar vieną auditą ir jam nepavyksta
- Pažanga padaryta, nepaisant to, kad septintasis auditas iš eilės buvo nesėkmingas
- Išspręsti Pentagono finansines problemas nebus lengva
- D. Trumpas planuoja peržiūrėti Pentagono išlaidas
Pentagonas bando atlikti dar vieną auditą ir jam nepavyksta
Dažnai girdime, kad vyriausybės praranda pinigus arba kad šalys mokesčių mokėtojų pinigus išleidžia kitiems dalykams. Daugelis nusivilia, kad konfliktai pasaulyje ir pinigai, išleisti paramai Ukrainai, Izraeliui ir kitoms šalims, tik maskuoja prarastus pinigus iš mūsų piniginių.
Šie teiginiai tampa dar realesni, kai išgirstame žinią, kad Pentagonas per auditą nesugebėjo paaiškinti išlaidų. Tai jau septintasis kartas, kai vyriausybė neišlaikė audito. JAV gynybos departamentas bandė per metinį auditą, tačiau ir vėl buvo atsisakyta pateikti paaiškinimus. [1]
Federalinė vyriausybė negali tinkamai paaiškinti 824 mlrd. dolerių biudžeto. Atsisakymo buvo tikėtasi, nes tai jau septintoji nesėkmė iš eilės. Manoma, kad kitų metų auditas turėtų baigtis taip pat. Pentagonas pažadėjo susitvarkyti ir tiksliai atsiskaityti už išlaidas iki 2028 m.
Praėjusio penktadienio auditai baigėsi nuomonės atsisakymu, o tai reiškia, kad auditoriams buvo pateikta nepakankamai informacijos, kad jie galėtų susidaryti tikslią nuomonę apie šias ataskaitas. Gynybos departamentas pranešė apie 28 subjektų savarankiškus auditus. Devyniems buvo pareikšta nepakeista audito nuomonė, tik vienam buvo pareikšta sąlyginė nuomonė, o 15 buvo pareikštas atsisakymas pareikšti nuomonę. Pentagono teigimu, trys nuomonės dar neišnagrinėtos. [2]
Pažanga padaryta, nepaisant to, kad septintasis auditas iš eilės buvo nesėkmingas
Didžiausia šalies vyriausybinė agentūra negali atsiskaityti už biudžetą, tačiau pareigūnai pabrėžia, kad padaryta tam tikra pažanga. Gynybos departamentas techniškai gavo atsisakymą dėl galimybės, o tai reiškia, kad auditoriams nepateikė tam tikros informacijos.
Tikslas - pelnyti audito nuomonę arba "švarų" auditą, kuris reiškia, kad finansinės ataskaitos yra visiškai tikslios. Audito metu buvo ištirtas 3,8 trilijono JAV dolerių vertės turtas ir 4 trilijonų JAV dolerių vertės įsipareigojimai. Ši nesėkmė kelia didelį susirūpinimą dėl departamento ir net visos šalies vyriausybės skaidrumo ir finansinės atskaitomybės.
Dabar Pentagonas patiria vis didesnį spaudimą išspręsti savo finansines problemas. Gynybos sekretoriaus pavaduotojas ir vyriausiasis finansininkas Maiklas Makordas (Michael McCord) teigia, kad departamentas daro lėtą pažangą. Jis dar kartą patvirtino tikslą iki 2028 m. pasiekti švarų auditą, kaip reikalaujama 2024 m. Nacionalinės gynybos įgaliojimų įstatyme.
Šis įsipareigojimas prisiimtas po to, kai anksčiau šiais metais buvo atskleistos rimtos apskaitos klaidos. Pentagonas nustatė 2 mlrd. dolerių klaidų, susijusių su pagalba Ukrainai, todėl bendra netinkamai apskaitytų medžiagų vertė pasiekė 8,2 mlrd. dolerių. Šios problemos sukėlė griežtus raginimus vykdyti reformas ir griežtinti priežiūrą. [3]
Išspręsti Pentagono finansines problemas nebus lengva
Deja, nuo 2018 m., kai buvo pradėtas metinis finansinis auditas, JAV gynybos departamentas nuolat patiria nesėkmes. Atrodo, kad finansų valdymo ir atskaitomybės srityje nuolat kyla sunkumų.
- Viskas prasidėjo nuo 2018 m. audito, kai DoD pirmą kartą istorijoje nepavyko atlikti išsamaus audito. Šis auditas apėmė 2,7 trilijono JAV dolerių vertės turtą ir 2,6 trilijono JAV dolerių vertės įsipareigojimus. Tik penki iš 21 atskiro audito buvo įvertinti teigiamai. Auditas kainavo apie 1 mlrd. dolerių, iš jų 367 mln. dolerių - audito paramai ir 551 mln. dolerių - nustatytoms problemoms spręsti.
- Tada atėjo 2019-ieji metai. Švari audito nuomonė taip pat nebuvo pasiekta. Buvo atskleista įvairių trūkumų, pavyzdžiui, problemų, susijusių su finansiniu perskirstymu ir informacinių technologijų sistemomis. 2020 m. auditas vėl buvo nesėkmingas. Pastebėta nuolatinių trūkumų atsargų valdymo ir finansinės atskaitomybės procesuose.
- Atliekant 2021 m. auditą nustatyta nuolatinių problemų, susijusių su turto atskaitomybe ir duomenų patikimumu. Penktasis nesėkmingas auditas 2022 m. lėmė tai, kad departamentas neapskaitė daugiau kaip 60 proc. savo 3,5 trilijono JAV dolerių vertės turto [4]. Praėjusiais metais auditas apėmė 3,8 trilijono JAV dolerių vertės turtą ir 4 trilijonus JAV dolerių vertės įsipareigojimus. Palyginti su ankstesniais metais, atskirų auditų, gavusių teigiamą įvertinimą, skaičius išliko nepakitęs.
DoD susidūrė su sunkumais, susijusiais su tikslia savo išlaidų apskaita. Nors konkrečios neapskaitytų lėšų sumos kasmet skiriasi, pasikartojančios audito klaidos rodo sistemines finansų valdymo problemas, kurias departamentas ir toliau sprendžia.
Didelė ir sudėtinga departamento struktūra apsunkina pokyčius. Pasipriešinimas iš vidaus ir privataus sektoriaus technologijų integravimo į jautrias nacionalinio saugumo sistemas rizika kelia papildomų sunkumų. Tikriausiai todėl šis auditas nepavyko jau septintą kartą iš eilės.
D. Trumpas planuoja peržiūrėti Pentagono išlaidas
Dviejų partijų grupės rengia planus, kaip nubausti kariuomenės padalinius, kurie nesugeba pasiekti audito tikslų. Kai kuriuose pasiūlymuose siūloma sumažinti prastai dirbančių departamentų biudžetus ir grąžinti pinigus į iždą, kad būtų sumažintas valstybės biudžeto deficitas. Šių idėjų šalininkai mano, kad taip bus apsaugoti mokesčių mokėtojų pinigai ir atkurtas visuomenės pasitikėjimas vyriausybės išlaidomis.
Pentagono finansinės problemos gali tapti pagrindiniu Donaldo Trampo (Donald Trump) būsimos administracijos dėmesio centru. D. Trumpas paskelbė apie planus sukurti "Vyriausybės efektyvumo departamentą". Tikimasi, kad Elonas Muskas ir Vivekas Ramasvamis (Vivek Ramaswamy) vadovaus šioms pastangoms, kuriomis siekiama panaikinti švaistymą ir modernizuoti federalines agentūras, įskaitant Gynybos departamentą. [5]
Senatorius Rickas Scottas šį klausimą palietė savo X paskyroje:
"Gynybos departamentas ir vėl nesugebėjo atsiskaityti už savo didžiulį mokesčių mokėtojų finansuojamą daugiau nei 820 mlrd. dolerių biudžetą. Jei norime būti mirtiniausiomis ir galingiausiomis kovinėmis pajėgomis Žemėje, turime ne tik finansuoti gynybą, bet ir daryti tai protingai. Tai neįmanoma, kai Gynybos departamentas niekam negali pasakyti, kaip išleidžia beveik 1 TRILIJONĄ JAV dolerių, kuriuos finansuoja Amerikos mokesčių mokėtojai. JAV federalinė vyriausybė šiuo metu yra įsiskolinusi daugiau nei 36 TRILIJONUS dolerių - tai 9 TRILIJONŲ dolerių daugiau nei tada, kai prezidentas J. Bidenas pradėjo eiti pareigas dėl savo priklausomybės nuo beatodairiško išlaidavimo. Atėjo laikas atsiskaityti, ir esu įsitikinęs, kad prezidentui D. Trumpui pradėjus eiti pareigas pagaliau turėsime atskaitomybę prieš Amerikos mokesčių mokėtojus ir mirtiną, o ne prabudusią kariuomenę, kuri gąsdins mūsų priešus ir bus gerbiama mūsų sąjungininkų. Po daugelio metų, kai Amerikos žmonės apmokėjo sąskaitą už Bideno ir Harriso administracijos klaidas ir nesėkmes, mūsų vyriausybei reikia pabudimo skambučio, kurį netrukus pateiks prezidentas D. Trumpas."
Jei Muskas ir Ramasvamis bus paskirti, jie gali atlikti svarbų vaidmenį keičiant Pentagono finansų valdymą. Muskas galėtų siekti, kad būtų naudojamos pažangios technologijos, pavyzdžiui, blokų grandinė ir dirbtinis intelektas, siekiant pagerinti finansų stebėjimą ir auditą. Ramasvamis, turintis patirties verslo srityje, galėtų taikyti į rezultatus orientuotą požiūrį, pabrėždamas atskaitomybę ir veiksmingumą.
Musko dalyvavimas taip pat galėtų paskatinti vyriausybės ir privačių bendrovių partnerystę. Šiuo bendradarbiavimu būtų siekiama modernizuoti pasenusias sistemas ir sumažinti neveiksmingumą. Būtų siekiama užtikrinti, kad ištekliai būtų naudojami svarbiausiems gynybos poreikiams, o ne paskęstų biurokratijoje.