- Tamsius namų kampus puoškime žaliąją augmenija
- Egzotiniai augalai – išeitis gyvenantiems tamsiame būste
- Tai, jog nereikia šviesos, nereiškia, kad augalas išgyvens neprižiūrimas
Tamsius namų kampus puoškime žaliąją augmenija
Kurti savųjų namų jaukumą kiekvienas renkasi savaip. Vieni pasirenka įrengti daugiau šviesos šaltinių ir siekia, kad jų svajonių būstas būtų kuo šviesesnis. Kiti prisiperka dailių pagalvėlių arba smulkių dekoracijų ir taip pagyvina pabodusią sofą, tuštoką knygų lentyną. Žinoma, vienas dažniausių ir prieinamiausių būdų sukurti namų dvasią yra ir augalai. Vis tik, juk ne visur galime pastatyti žaliuojantį pinigų medį arba didžiažiedę orchidėją. Juk daugeliui augalų reikia ne tik dažno laistymo ir priežiūros, bet ir šviesos.
Iš tiesų, verta pasidomėti augalų filosofija. Kad ir kaip keista bebūtų, dalis naminių augalų puikiai auga ir pavėsyje, kuriame nors namų kampe, nuolat negaudami saulės spindulių. Ne vienas egzotiškos kilmės augalas yra tiesiog sukurtas tamsiai gyvenamai vietai. Jų dideli lapai gali įsiurbti žymiai daugiau šviesos energijos vienu ypu, o dažnai pasitaikantis vaškinis apsaugos sluoksnis padeda palaikyti augalo drėgmę ir gyvybingumą. Tokiems augalams ne tik nereikia daug saulės, bet ir dažno laistymo: palieti augalą pakaks ir vos kartą per mėnesį, tad priežiūra iš tiesų yra minimali[1].
Taigi, jei norite susikurti „Pinterest" fotogalerijos įkvėptą naminių augalų oazę, bet negalite pasigirti visus namų kampus vienodai pasiekiančia saulės šviesa, rankų galite ir nenuleisti. Juk šiuo metu daugybė pačių populiariausių augalų yra egzotiniai, atvežti iš pačių tolimiausių pasaulio kraštų. Jei jų natūrali augimo vieta yra tamsus miškas ar pelkė, žinoma, kad jie puikiai augs ir tamsiame jūsų namų kampelyje. Svarbu tik žinoti, kokie augalai yra tikri tamsos gerbėjai ir juos išsirinkus, neužmiršti jų retkarčiais palaistyti. Kad ir kaip jie mėgtų tamsą, išgyventi bet kuriuo atveju reikalingas vanduo.
Egzotiniai augalai – išeitis gyvenantiems tamsiame būste
Taigi, pastebėjote, jog jūsų namų interjere reikia permainų ir gyvybės? Į kiek niūroką svetainę ar miegamąjį nusprendėte įnešti augalų energijos? Puikus sprendimas, tačiau tamsoje gražiai žaliuos anaiptol ne visi augalai, tad susipažinkime su mėgstamiausiųjų sąrašu.
Jei turite daug vietos ir mėgstate išdidžiai atrodančius, didžialapius augalaus, pagalvokite apie monsterą. Net ir natūraliomis gamtos sąlygomis monstera daugiausiai auga pavėsyje, mat džiunglėse ją užstoja žymiai aukštesnė augmenija ir medžiai. Iš tiesų, šis augalas saulę mėgsta, dideliais lapais aktyviai gaudo saulės spindulius, tačiau puikiai gyvuoja ir tamsesniame kamputyje. Auginant šį augalą, kas keletą savaičių reikėtų jį pasukti, kad tolygiai gautų saulės šviesos. Didžiulis pliusas yra ir tai, kad vėliau pakeitus būstą ar tiesiog augalą pernešus į kitą kambarį, jis puikiai augs net ir didžiausioje saulės atokaitoje[2].
Sėkmingai gyvuoti tamsoje gali ir sansevjera, kurios veislių, ir formų šiandien atrandama vis daugiau. Sansevjerą galima auginti it dirbtinę gėlę: ji puikiai auga bene visiškai tamsiame kambaryje, jai nereikia natūralaus apšvietimo, tad šią gėlę galite pasistatyti net tamsiame vonios kambaryje. Prižiūrint sansevjerą svarbiausia yra nepersistengti su vandeniu. Jei augalas beveik negauna natūralios saulės šviesos, neperlaistykite jo: paliekite sansevjerą kas kelis mėnesius su ypač mažu kiekiu vandens – apie keliasdešimt mililitrų. Na, o kadangi augalas pasižymi didele lapų įvairove, išsirinkti puikiai tinkantį prie jūsų kambario stiliaus ir kitų interjero detalių bus vieni juokai.
Saulės vonias nelabai mėgsta ir aukštoji aspidistra. Šis augalas yra itin atsparus ir puikiai auga bene visiškoje tamsoje. Jam taip pat nereikia ir aukštos kambario temperatūros, tad gražiai žaliuos ir orams atvėsus, kai būste dar nebus įjungtas šildymas. Vis tik, kad lapai būtų sveiki ir dailūs, būtina užtikrinti, kad kambarys, kuriame auga aspidistra yra nuolat vėdinamas. Atsiminkite ir tai, kad kuo margesni augalo lapai, tuo daugiau šviesos jam reikia, tad norėdami jį pastatyti į tamsiausią namų kampą, rinkitės rūšį, pasižyminčią lygiais lapeliais[3].
Daug šviesos ir dėmesio nereikalauja ir vėzdūnė, kartais dar vadinama taikos lelija. Šis baltais, dailiais žiedais pasižymintis augalas gali tapti puikia šiuolaikinio interjero dalimi, puikiai tiksiančia tiek miegamajame, tiek ir svetainėje. Geriausia yra tai, kad vėzdūnė gali gyventi pačiame tamsiausiame kambario kampelyje, kur kiti augalai paprasčiausiai neišgyvena dėl šviesos trūkumo. Tiesa, gausių žiedų sulauksite tik tuomet, jei augalas saulės šviesos vis tik gaus, tačiau ne per daug: tiesioginiai saulės spinduliai nudegina lapus, todėl ideali aplinka yra neryški, išsklaidyta šviesa.
Jeigu ieškote kiek kitokio tipo augalo arba tiesiog norite papuošti ne kažkurią kambario dalį, bet galbūt visą sieną, gera idėja gali būti vijokliniai augalai. Šiuo atveju rekomenduojame širdžialapį filodendrą, kuris yra vijoklinis, širdies formos lapais išsiskiriantis augalas. Kadangi jis yra kilęs iš Lotynų Amerikos atogrąžų miškų, jis mėgsta būtent atogrąžas primenančią priedangą ir šešėlį. Tiesa, reikalui esant gali pakęsti ir tiesioginius saulės spindulius, tad yra itin universalus.
Tai, jog nereikia šviesos, nereiškia, kad augalas išgyvens neprižiūrimas
Taigi, dabar, kai pagal savo namų stilių ir savuosius pasirinkimus išsirinkote tinkamiausią augalą, svarbu žinoti ir keletą bendrų patarimų. Žinoma, kaip jau minėjome, mūsų išskirti augalai pasižymi atsparumu išorinėms sąlygoms ir tuo, kad puikiai gyvena tamsoje. Vis tik, šito fakto nereikėtų suprasti klaidingai. Jei augalą pastatote tamsiame svetainės kampe ir tiesiog paliekate savarankiškai augti, gero rezultato tikėtis neverta.
Augalai yra gyvi, tad jiems bet kuriuo atveju reikia priežiūros. Net ir puikiausiai tamsoje augančios gėlės turi būti valomos. Svarbu periodiškai nubraukti dulkes, surinkti nukritusius lapelius, nuvalyti vazoną. Kai kuriuos augalus rekomenduojama pasukinėti, kad šviesos gautų visi lapai vienodai[4].
Svarbu patikrinti ir žemės drėgmę, neperlaistyti, užtikrinti, kad neužsiveisė kenkėjai ar ligos. Nors dažniausiai itin atsparūs augalai nereikalauja papildomos priežiūros, vis tik, kartais juos gali reikėti patręšti. Tuomet geriausia rinktis konkrečiai veislei tinkamas trąšas, galima pasikonsultuoti su sodo prekių konsultantais. Na, o įdėjus minimalias pastangas, galėsite džiaugtis, kad net patys nejaukiausi ir tamsiausi namų kampeliai žydi ir žaliuoja, o kartu, sukuria harmoningą jūsų namų aplinką.