- Suomijos parlamentarei grėsė baudžiamasis kaltinimas po to, kai tviteryje pacitavo Bibliją
- Blogiau nei įkalinimas – nuomonės cenzūra
- Ne apygardos teismas turi aiškinti Biblijos sąvokas
- Jei kalbėsite iš krikščionybės pusės – jūsų laukia tas pats
- Tolerancija išsigimė – dabar toleruoti reikia tradicinių vertybių žmones
Suomijos parlamentarei grėsė baudžiamasis kaltinimas po to, kai tviteryje pacitavo Bibliją
Suomijos parlamentarei Päivi Räsänen gresia kalėjimas dėl socialinių tinklų įrašo, kuriame ji pasidalino citata iš Biblijos. Paaiškėjo, kad politikė gali gauti dviejų metų laisvės atėmimo bausmę. Suomijos generalinis prokuroras balandžio 29 d. paskelbė, kad jai bus pateikti baudžiamieji kaltinimai.
Parlamento narei, gydytojai ir penkių vaikų motinai taip pat gali grėsti papildoma kalėjimo bausmė, jei ji bus pripažinta kalta už kitus du įtariamus nusikaltimus, susijusius su jos komentarais 2004 m. lankstinuke ir 2018 m. televizijos programoje.
Generalinis prokuroras P. Räsänen moterį apkaltino kurstymu prieš mažumos grupę, teigdamas, kad jos pareiškimai „gali sukelti netoleranciją, panieką ir neapykantą homoseksualams“.
Pati P. Räsänen, kuri 2011–2015 m. ėjo Suomijos vidaus reikalų ministrės pareigas, sakė: „Negaliu patikėti, kad savo religinių įsitikinimų išreiškimas gali lemti mano įkalinimą. Nemanau, kad esu kalta dėl to, kad kam nors grasinau, šmeižiau ar įžeidžiau. Visi mano teiginiai buvo pagrįsti Biblijos mokymais apie santuoką ir seksualumą“.
2019 m. birželio 17 d. ji socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame įraše ji paklausė, kaip LGBT rėmimas suderinamas su Biblija ir įkėlė Biblijos ištraukas Romiečiams 1:24–27. Tekstą ir vaizdą ji taip pat paskelbė savo feisbuko paskyroje[1].
Blogiau nei įkalinimas – nuomonės cenzūra
Prokurorai teigė, kad parlamentarės komentarai pažeidžia homoseksualų lygybę ir orumą.
Kaip sako pati kaltinamoji, tokia praktika atveria tikrą Pandoros skrynią, kai galimybė būti patrauktam atsakomybėn leis lengvai cenzūruoti bet kokią nuomonės raišką socialiniuose tinkluose.
„Dar rimtesnė problema būtų dėl to kylanti cenzūra: įsakymas pašalinti socialinių tinklų atnaujinimus arba draudimas skelbti nuomonę.
Mano žiniomis, teismas pirmą kartą turi priimti poziciją, ar cituoti Bibliją yra teisėta, ar ne“, – sakė P. Räsänen[2].
Ne apygardos teismas turi aiškinti Biblijos sąvokas
Vis dėlto Helsinkio teismas atmetė visus kaltinimus politikei.
Teismas vienbalsiame 28 puslapių nutarime kovo 30 d. pareiškė, kad „ne apygardos teismas turi aiškinti Biblijos sąvokas“.
Jame rašoma, kad P. Räsänen siekė „apginti šeimos ir vyro ir moters santuokos sampratą“. Jei kai kuriems žmonėms šie pareiškimai atrodė įžeidžiantys, išvadoje sakoma, kad „turi būti svarbi socialinė priežastis kištis į saviraiškos laisvę ir ją apriboti“.
Teismas įpareigojo valstybę padengti daugiau nei 60 000 eurų bylinėjimosi išlaidas gynybai.
„Esu labai dėkinga, kad teismas pripažino tokius kaltinimus grėsme žodžio laisvei ir priėmė man palankų sprendimą.
Nors esu dėkinga, kad turėjau galimybę ginti žodžio laisvę, tikiuosi, kad šis sprendimas padės užkirsti kelią kitiems patirti tą patį išbandymą“, – sakė Suomijos politikė[3].
Tiesa, teismų maratonas suomei dar nesibaigė, mat pateiktas apeliacinis skundas.
Jei kalbėsite iš krikščionybės pusės – jūsų laukia tas pats
„Sakyčiau, Suomijoje išsakomi tūkstančiai panašių pareiškimų [kaip mano]. Bet aš vienintelė esu teisiama, manau, dėl to, kad esu žinoma Suomijos visuomenėje, taip ilgai dalyvauju politikoje ir einu aukštas pareigas.
Taigi galbūt todėl prokurorė pradėjo procesą tik prieš mane, ji norėjo įspėti žmones – jei kalbėsite tokius dalykus, jums gali nutikti kas nors panašaus.
Nors teisme nebuvau pripažinta kalta, praktiškai toks procesas siaurina religijos ir žodžio laisvę kurdamas savicenzūrą. Sulaukiau žinučių iš jaunų žmonių, ypač iš profesinių sluoksnių ir universitetų, kurie ateityje nori daryti karjerą. Jie man sakė, kad bijo atskleisti savo tikėjimą. Jie mano, kad turi cenzūruoti tai, ką sako. Ir, žinoma, man dėl to labai liūdna. Todėl noriu padrąsinti žmones. Manau, kad dabar mes, krikščionys, turėtume padrąsinti vieni kitus.
Bet yra ir kita pusė. Kai visa tai iškilo į viešumą, apie tai daug kalbėjo ir Suomijos žiniasklaida, ir aš turėjau daug progų pasisakyti žiniasklaidoje, televizijoje, radijuje. Turėjau daug progų kalbėti šiais klausimais, ginti žodžio ir religijos laisvę, taip pat šnekėti apie Evangeliją. Gavau daugybę žinučių iš žmonių, kuriose jie rašo, kad šis procesas paskatino juos kalbėti, skaityti Bibliją ir melstis už Suomiją. Manau, kad yra dvi pusės. Tai taip pat padrąsino žmones, jie pajuto, kad dabar yra laikas kalbėti“, – sako P. Räsänen[4].
Tolerancija išsigimė – dabar toleruoti reikia tradicinių vertybių žmones
Savo nuomonę šia tema išsakė ir Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos (LAIEK) prezidentas Martynas Nagevičius.
„Čia išties labai įdomus precedentas ir jis rodo naują iššūkį liberaliai visuomenei, ginančiai tolerancijos kitoniškumui ir žodžio laisvės principus.
Tolerancija žmonėms, besilaikantiems Šventojo Rašto žodžio.
Tolerancija žmonėms, teigiantiems, kad yra tik dvi lytys. Žmonėms, kurie nuodėme laiko tai, ką nuodėme laiko Šventas Raštas.
Žmonėms, nelaikantiems santuoka homoseksualių žmonių bendro gyvenimo sąjungos.
Žmonėms, ginantiems savo įsitikinimus, vertybes ir siekiantiems tuos įsitikinimus bei vertybes perduoti sau artimiems žmonėms.
Ir tai yra ne mažesnės svarbos klausimas nei homoseksualių žmonių teisės.
Tikras liberalas, kuris liberalas yra ne paviršiuje, o labai giliai širdyje, manau turėtų išlaikyti šitą egzaminą. Nes liberalas nėra tik apie vienų žmonių teises į jų vertybes. Tai apie visų žmonių teises į jų vertybes.
O čia ta Švento Rašto dalis, kuria pasidalino PÄIVI RÄSÄNEN ir dėl kurios ji buvo teisiama teisme:
„Todėl Dievas per jų širdžių geismus atidavė juos tokiam neskaistumui, kad jie patys teršė savo kūnus.
Jie Dievo tiesą iškeitė į melą ir lenkėsi bei tarnavo kūriniams, o ne Kūrėjui, kuriam šlovė per amžius. Amen!
Štai kodėl Dievas paliko juos gėdingų aistrų valiai. Jų moteriškės prigimtinius santykius pakeitė priešingais prigimčiai.
Panašiai ir vyriškiai, pametę prigimtinius santykius su moterimis, užsidegė geiduliais vienas kitam, ištvirkavo vyrai su vyrais, ir jiems būdavo jais pačiais už iškrypimą vertai atmonijama (Rom 1, 24-27)“, – savo socialinio tinklo paskyroje rašė M. Nagevčius[5].