Suprasti akimirksniu
  • Degalams brangstant, vairuotojai imasi gudrybių, kurios gali pakenkti automobiliui
  • Nuolatinis degalų trūkumas sukelia koroziją
  • Degalus taupyti galima ir mažiau pavojingais būdais
Šaltiniai
Degalai
Degalams brangstant, vairuotojai imasi gudrybių, kurios gali pakenkti automobiliui. Ali Mkumbwa/Unsplash nuotrauka

Degalams brangstant, vairuotojai imasi gudrybių, kurios gali pakenkti automobiliui

Dėl neaiškios ekonominės situacijos ir vykstančių karų pasaulinėms degalų kainoms nerandant krypties, Lietuvoje spalio mėnesį benzino kaina kilo 1,2 proc., o dyzelino – 2,1 proc.

Svyruojančios ir greitai kintančios degalų kainos tikrai ne visada skatina žmones piltis kuo daugiau degalų. Veikiau priešingai: verčia taupyti kurą, atidžiai planuoti keliones ir į degalinę užsukti tik tada, kai degalų iš tiesų gyvybiškai reikia.

Dėl to, dalis vairuotojų yra linkę įsipilti vos kelis litrus degalų, kad užsidegus degalų lemputei tiesiog grįžtų namo ar pasiektų svarbų savo kelionės tikslą. Jeigu taip nutinka vos keletą kartų per metus, nėra dėl ko nerimauti.

Vis dėlto, jeigu toks elgesys tampa reguliaria praktika, verta atkreipti dėmesį į galimas to pasekmes: nuolatinis važinėjimas, kai degalų stinga, tikrai nėra naudingas jūsų automobiliui[1].

Taip pildami degalus, galite lengvai sugadinti degalų sistemą, o remontas gali kainuoti labai brangiai, tad bandymas sutaupyti gali atsigręžti prieš jus pačius.

Nuolatinis degalų trūkumas sukelia koroziją

Nuolat žemas benzino ar dyzelino lygis gali skirtingai paveikti automobilius. Benzininių automobilių atveju, dėl žemo degalų lygio bake pamažu atsiranda korozija. Bake atsiranda daug tuščios erdvės, kurią užima oras, o tai katina drėgmės kondensaciją. Dėl to atitinkamai atsiranda rūdžių.

Jei procesas labai pažengęs, rūdys gali patekti į degalus ir sugadinti degalų sistemą, užkimšti degalų filtrus, sugadinti degalų purkštukus, gali užstrigti degalų siurbliai.

Be to, žiemą degalų atsargų stygius gali sukelti papildomų komplikacijų. Vandens garai, nusėdę ant bako sienelių, per šalčius, net ir nelabai didelius, gali sudaryti „ledo kamščius“ degalų vamzdynuose, todėl bus sunku užvesti automobilį. Važiuojant su pernelyg menku degalų rezervu gali padidėti išmetamųjų teršalų kiekis, nukentėti degimas.

Tam, kad pavyktų išvengti degalų sistemos problemų, ekspertai rekomenduoja laikyti ne mažiau kaip 25 proc. bako talpos, o saugiausia yra laikyti apie 50 proc. talpos.

Važinėjimas pripildytu mažesniu nei šis lygis baku gali turėti neigiamos įtakos degalų sistemai, ypač jei turite senesnį arba itin daug naudojamą automobilį.

Ekspertų teigimu, pirmieji požymiai, kad su automobiliu kažkas negerai, yra sunkumai užvedant variklį ir pastebimai netolygus jo darbas.

Sunerimti reikėtų ir tada, kad prietaisų skydelyje užsidega variklio patikros lemputė; kartais gali užsidegti ir kitos lemputės, pvz., alyvos spaudimo ar aušinimo skysčio temperatūros indikatoriai.

Be to, variklio skleidžiamas triukšmas taip pat gali reikšti gedimus. Jei automobilis sunkiau nei įprastai įsibėgėja tai irgi gali būti problema.

Jei pastebėjote bet kurį iš šių požymių, rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į specialistus ir atlikti automobilio diagnostiką, kad būtų išvengta rimtesnių gedimų.

Degalus taupyti galima ir mažiau pavojingais būdais. Evgeny Tschebot/Unsplash nuotrauka
Degalus taupyti galima ir mažiau pavojingais būdais. Evgeny Tschebot/Unsplash nuotrauka

Degalus taupyti galima ir mažiau pavojingais būdais

O degalus taupyti galima kitais, mažiau automobiliui žalingais būdais. Pavyzdžiui, skaičiuojama, kad nepakankamai pripūstos padangos degalų sąnaudas gali padidinti nuo 3,3 proc., kraštutiniais atvejais – ir dar daugiau[2].

Lėtai įsibėgėkite ir stabdykite, nes agresyvus ir skubus vairavimas ženkliai didina degalų sąnaudas. Taip pat laikykitės pastovaus greičio ir jei įmanoma, naudokite greičio palaikymo sistemą (angl. cruise control) ilgesnėse kelionėse.

Atsiminkite ir tai, kad optimalus degalų taupymo greitis daugumai automobilių yra apie 80–100 km/h. Viršijant šį greitį, sąnaudos didėja eksponentiškai.

Jei laukiate ilgiau nei minutę, išjunkite variklį, atsiminkite, kad kondicionierius stipriai apkrauna variklį ir didina degalų sąnaudas, tad naudokite jį saikingai, ypač mieste.

Reguliarus alyvos keitimas, uždegimo žvakių priežiūra ir oro filtro valymas ar keitimas pagerina degalų efektyvumą, o netinkamai veikiantys stabdžiai ar pakabos problemos gali didinti pasipriešinimą ir degalų sąnaudas.

Perteklinis svoris didina kuro sąnaudas, ypač važiuojant mieste, kaip ir aerodinaminis pasipriešinimas, ypač važiuojant dideliu greičiu.

Venkite spūsčių: dažnas stabdymas ir pajudėjimas iš vietos didina degalų suvartojimą. Rinkitės trumpiausią ir mažiau intensyvų maršrutą: juk transporto piko metu sunaudojama daugiau kuro.

Apgalvokite automobilio pasirinkimą: mažesni, ekonomiški varikliai ar hibridiniai bei elektriniai automobiliai sutaupo daug degalų. Be to, ir aukštos kokybės degalai gali pagerinti variklio darbą bei sumažinti sąnaudas. Laikantis šių patarimų galima sumažinti degalų sąnaudas iki 20–30 proc.