- Ukraina Rusijoje panaudojo JK raketas „Storm Shadow“?
- Apie ataką prakalbo rusų tinklaraštininkai
- JAV leido Ukrainai prieš Rusiją naudoti ATACMS
- Po istorinio JAV sprendimo įtampa regione auga
Ukraina Rusijoje panaudojo JK raketas „Storm Shadow“?
Anot žiniasklaidoje pasirodžiusių pranešimų, Rusijoje buvo panaudotos Jungtinės Karalystės Ukrainai pristatytos raketos „Storm Shadow“. Vieno iš šių tolimojo nuotolio ginklų nuolaužų rasta netoli sienos su Ukraina esančiame Rusijos Kursko regione.
Teigiama, kad „Storm Shadow“ Rusijoje panaudotos po to, kai išvakarėse Maskva pranešė, kad į jos teritoriją buvo paleistos amerikietiškos raketos ATACMS.
Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Keiro Starmerio kanceliarija atsisakė komentuoti šią informaciją. Kanceliarija pirmiau atsisakė komentuoti ir kokius nors politikos pakeitimus, kuriais Kijevui būtų leidžiama naudoti tolimojo nuotolio raketas Rusijai pulti. Savo ruožtu Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Johnas Healey‘is parlamento nariams pasakė antradienį kalbėjęs su savo kolega iš Ukrainos, su kuriuo aptarė britų pagalbos Ukrainai planus.
„Pastarosiomis savaitėmis pastebėjome didelį Ukrainos veiksmų ir retorikos pokytį, o Ukrainos veiksmai mūšio lauke kalba patys už save. Mes, kaip tauta ir vyriausybė, toliau remiame Ukrainą ir esame pasirengę padaryti dar daugiau. Vakar apie tai telefonu kalbėjau su Ukrainos ministru Umerovu, su kuriuo aptarėme aktyvų Ukrainos atsaką į Rusijos pastarojo laikotarpio eskaluojamuosius veiksmus“, – sakė jis.
Tai, kad Ukraina galimai panaudojo Jungtinės Karalystės tiekiamas raketas Rusijos teritorijai smogti, tarptautinei žiniasklaidai patvirtino pareigūnas, kuriam buvo suteikta anonimiškumo sąlyga. Vis tik, Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas per spaudos konferenciją atsisakė patvirtinti arba paneigti Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijos pagamintų raketų panaudojimą[1].
„Mes naudojame visas priemones, kad apgintume savo šalį, todėl į detales nesileisime. Bet mes tik siunčiame žinią, kad esame pajėgūs ir galime atsakyti. Mes ginsimės ir suduosime smūgius visomis turimomis priemonėmis“, – sakė R. Umerovas.
Apie ataką prakalbo rusų tinklaraštininkai
Apie galimą oro ataką britų raketomis trečiadienį paskelbė Rusijos karinis tinklaraštininkas: „Telegram“ kanale buvo paskelbtos raketos „Storm Shadow“ fragmento nuotraukos, teigta, kad į Rusijos Kursko sritį buvo paleista iki 12 šių raketų.
Pasak rusų tinklaraščio, fragmentas nufotografuotas Rusijos Marino kaime, ant fragmento išraižyta „Storm Shadow“ užrašas. Kad nuotraukoje esantys fragmentai yra iš raketos „Storm Shadow“, patvirtino ginklų ekspertas Trevoras Ballas, buvęs JAV kariuomenės vyresnysis sprogmenų technikas.
Jungtinė Karalystė ir Prancūzija jau anksčiau Ukrainai tiekė ilgesnio nuotolio raketas „Storm Shadow“, kurias Kijevas galėjo naudoti savo teritorijoje. Šių raketų veikimo nuotolis yra apie 250 km. Šiuo metu manoma, kad Ukraina kol kas šias raketas naudoja tik Kursko srityje, kur Ukrainos kariai ir toliau bando išlaikyti savo pozicijas.
O į šią ataką Rusija suskubo reaguoti ir pateikė savo atsaką. Ketvirtadienio rytą rusai į Dnipro miestą paleido tarpžemyninę balistinę raketą, iš oro paleidžiamą balistinę raketą „Kinžal“ ir septynias sparnuotąsias raketas Ch-101. Skelbiama, kad Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė šešias Ch-101 raketas.
JAV leido Ukrainai prieš Rusiją naudoti ATACMS
Antradienį buvo skelbta,kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos jau surengė ir pirmąją ataką, kurios metu smūgė Rusijos teritorijoje raketomis ATACMS.
Skelbiama, kad Ukraina panaudojo aštuonias amerikietiškas raketas ir sėkmingai smogė į amunicijos sandėlį Rusijos gilumoje. Objektas, į kurį buvo smogta, yra Brianske, į šiaurę nuo Kursko srities.
Rusijos gynybos ministerija antradienį taip pat pranešė, kad Ukraina paleido šešias ATACMS raketas į objektą Brianske. Teigiama, kad penkios raketos buvo numuštos, o šeštoji apgadinta.
Ministerija teigė, kad raketų fragmentai nukrito ant karinio objekto teritorijos ir sukėlė gaisrą, kuris netrukus buvo užgesintas. Ukraina nei patvirtino, nei paneigė, kad iš tiesų buvo panaudotos ilgojo nuotolio JAV raketos.
Po istorinio JAV sprendimo įtampa regione auga
Primename, kad JAV prezidento Joe Bideno administracija dar sekmadienį uždegė Ukrainai žalią šviesą naudoti ilgesnio nuotolio amerikietiškus ginklus prieš taikinius Rusijos teritorijoje. Su šia slapta informacija susipažinę amerikiečių pareigūnai teigė, jog šiuo sprendimu Amerikos administracija tikisi, kad Šiaurės Korėjos pajėgoms Rusijoje bus smogtas skaudus smūgis, Pchenjanas persvarstys savo sprendimą, o tai padės sužlugdyti Rusijos kontrpuolimą.
JAV sprendimą pasveikino dalis Vakarų politikos lyderių. Tiesa, nepaisant pasikeitusios JAV pozicijos, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas toliau laikosi savo sprendimo neperduoti Ukrainai tolimojo nuotolio raketų „Taurus“. O dėk šio JAV prezidento J. Bideno sprendimo nestinga ir kritikos. Pavyzdžiui, išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo sūnus griežtai sukritikavo dabartinio šalies vadovo pasirinkimą, šio sprendimo autorius jis pavadino „idiotais“.
Iš tiesų, po šio sprendimo įtampa regione išaugo. Trečiadienį JAV net laikinai uždarė savo ambasadą Kijeve, kaip priežastį nurodydama „galimą didelį antpuolį iš oro“, kurį neva rengia Rusijos pajėgos. Vėliau ir Ispanijos, Italijos bei Graikijos ambasados Ukrainoje paskelbė, kad nepriima lankytojų. Tiesa, šiandien jau pasirodė žinia, kad JAV ambasada atnaujino darbą.
O po JAV sprendimo dėl ATACMS, Rusijoje buvo oficialiai patvirtinti šalies branduolinės doktrinos pakeitimai, kuriais nustatomos naujos sąlygos, kuriomis šalis svarstytų galimybę panaudoti savo branduolinį arsenalą. Dabar doktrinoje teigiama, kad nebranduolinės valstybės ataka, jei ją remia branduolinė galia, bus traktuojama kaip bendras puolimas prieš Rusiją.
Pagal pakeitimus, branduolinio veiksmo kriterijus galėtų atitikti didelis įprastinių raketų, bepiločių orlaivių ar lėktuvų išpuolis prieš Rusiją, taip pat išpuolis prieš Baltarusiją ar bet kokia kritinė grėsmė Rusijos suverenitetui. Bet kokią koalicijai priklausančios valstybės agresiją prieš Rusiją, Maskva laikytų visos grupės agresija.