Suprasti akimirksniu
  • Tyrimas, įrodantis galimą COVID-19 vakcinų grėsmę žmogaus sveikatai
  • Vakcinos ir širdies ligų sąsajos, galinčios kelti nerimą vakcinuotiems piliečiams
  • Tyrimo patikimumas: tyrimui pritarė ir IEMS mokslinių tyrimų komitetas
Šaltiniai
Širdies problemos
COVID-19 vakcinacijos gali sukelti rimtas širdies ligas. Ali Hajiluyi/Unsplash nuotrauka

Tyrimas, įrodantis galimą COVID-19 vakcinų grėsmę žmogaus sveikatai

„Nature“ – Didžiosios Britanijos tarpdisciplininis, prestižinis, labiausiai pasaulyje cituojamas mokslo žurnalas, pradėtas leisti nuo 1869 m.[1], neseniai paskelbė daugelį sudominti galinčius mokslinio tyrimo rezultatus apie COVID-19 vakcinų poveikį sveikatai.

Podoktorantūros stažuotojo, Masačusetso technologijos instituto (MIT) tyrėjo Christopherio L. F. Sun'o, filosofijos daktaro Eli Jaffe'o bei MIT „Sloan“ vadybos mokyklos profesoriaus Retsefo Levio atliktas tyrimas pavadinimu „Padidėjęs skubios širdies ir kraujagyslių ligos atvejų skaičius tarp jaunesnių nei 40 metų amžiaus gyventojų Izraelyje vakcinacijos ir trečiosios COVID-19 bangos metu" (angl. Increased emergency cardiovascular events among under‐40 population in Israel during vaccine rollout and third COVID‐19 wave), atskleidė ryšį tarp širdies ligų ir COVID-19 vakcinų.

Tyrėjų komandos atlikta studija patvirtino iki šiol plačiai aptarinėtų, tačiau oficialiai neįvardintų COVID-19 vakcinų šalutinių efektų faktą. Tyrime įvardijamas ryšys tarp vakcinavimo ir širdies darbo sutrikimų Izraelyje, šalyje, ilgą laiką pirmavusioje pagal sparčią visuomenės vakcinaciją.

Vakcinacijos poveikis žmogaus sveikatai ir toliau kvestionuojamas. Towfiqu Barbhuiya/Unsplash nuotrauka
Vakcinacijos poveikis žmogaus sveikatai ir toliau kvestionuojamas. Towfiqu Barbhuiya/Unsplash nuotrauka

Vakcinos ir širdies ligų sąsajos, galinčios kelti nerimą vakcinuotiems piliečiams

Moksliniame darbe, naudojant unikalų Izraelio nacionalinių greitosios medicinos pagalbos tarnybų (EMS) 2019–2021 m. duomenų rinkinį, siekta įvertinti širdies sustojimo ir ūmaus koronarinio sindromo EMS iškvietimų skaičiaus 16–39 metų amžiaus gyventojų grupėje ryšį su galimais veiksniais, įskaitant COVID-19 infekciją ir skiepijimo apimtis[2].

Nustatyta, kad 2021 m. sausio–gegužės mėnesiais, palyginti su 2019–2020 m., abiejų tipų sveikatos problemų atvejų – širdies sustojimo ir ūmaus koronarinio sindromo, padaugėjo daugiau kaip 25 proc.

Naudojant neigiamos binominės regresijos modelį, savaitinių skubios pagalbos iškvietimų skaičius buvo reikšmingai susijęs su 16–39 metų amžiaus gyventojų grupei skirtų 1-osios ir 2-osios vakcinos dozių skaičiumi.

Įdomu, kad skubūs iškvietimai ir minėti sveikatos sutrikimai tiriamojoje grupėje nebuvo susieti su pačia COVID-19 infekcija.

Nors ir nenustatant priežastinių ryšių, šie rezultatai kelia susirūpinimą dėl vakcinų sukeltų nepastebėtų sunkių širdies ir kraujagyslių sistemos šalutinių poveikių ir pabrėžia jau nustatytą priežastinį ryšį tarp vakcinų ir miokardito, kuris yra dažna jaunų asmenų netikėto širdies sustojimo priežastis.

Širdies ligos gali baigtis greita mirtimi 

COVID-19 infekcija ir jos liekamieji padariniai ilgą laiką sieti su sunkiomis širdies ligomis. Pastarasis tyrimas atskleidė, kad analogiškos sąsajos gali būti pastebimos ir sekant vakcinuotų asmenų sveikatos būklę.

Dažniausiai pasitaikantys sveikatos padariniai gali būti vainikinių arterijų trombozė, ūminis koronarinis sindromas, širdies sustojimas ir miokarditas.

Arterijų trombozė yra arterijų spindžio užsikimšimas krešuliu (trombu), susidariusiu ties pakenkta kraujagyslės vieta[3].

Ūminis koronarinis sindromas – tai ūmaus išeminės širdies ligos pasireiškimo atvejis. Šis sindromas pasireiškia, kai vainikinėje kraujagyslėje virš aterosklerozinės plokštelės susidaro trombas[4].

Širdies sustojimas yra staigus širdies funkcijos praradimas. Staigi mirtis žmogų ištinka per kelias minutes, kai pasireiškia širdies sustojimo simptomai: sąmonės netekimas, kvėpavimo, pulso, kraujo spaudimo nebuvimas[5].

Miokarditas yra virusinė infekcija, sukelianti širdies raumens uždegimą ir ją pažeidžianti. Tai viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų[6].

Izraelio populiacijos tyrimo rezultatai

Tyrime „Padidėjęs skubios širdies ir kraujagyslių ligos atvejų skaičius tarp jaunesnių nei 40 metų amžiaus gyventojų Izraelyje vakcinacijos ir trečiosios COVID-19 bangos metu" nustatytas tikėtinas priežastinis ryšys tarp BNT162b2 ir mRNA-127311,14-16 bei adenovirusų (ChAdOx1) vakcinų (mRNA) vakcinų17 su miokarditu, pirmiausia vaikams, jauniems ir vidutinio amžiaus suaugusiesiems.

Izraelio Sveikatos apsaugos ministerijos atliktame tyrime vertinama, kad miokardito rizika gavus 2-ąją vakcinos dozę yra nuo 1 iš 3 000 iki 1 iš 6 000 16–24 metų amžiaus vyrams.

Tuo tarpu iš 30 262 atvejų dėl širdies sustojimo ir 60 398 atvejų dėl arterinio kraujo spaudimo (AKS), įtrauktų į tiriamąją populiaciją, 945 (3,1 %) ir 3 945 (6,5 %) atvejų buvo atitinkamai dėl 16–39 metų amžiaus pacientų.

Bendra tyrimo populiacija siekė beveik 3,5 mln. žmonių.

Širdies ligos yra viena dažniausių žmonių mirtingumo priežastis. Online Marketing/Unsplash nuotrauka
Širdies ligos yra viena dažniausių žmonių mirtingumo priežastis. Online Marketing/Unsplash nuotrauka

Tyrimo patikimumas: tyrimui pritarė ir IEMS mokslinių tyrimų komitetas

Tyrimo laikotarpis apėmė 14 mėnesių įprasto stebėjimo iki COVID-19 pandemijos ir vakcinacijos kampanijos pradžios (2019 m. 1 d. – 2020 m. 2 d.), apie 10 mėnesių pandemijos laikotarpio, kuris apėmė dvi pandemijos bangas (2020 m. 3 d. – 2020 m. 12 d.) ir apie 6 mėnesius pandemijos ir vakcinacijos laikotarpio (2021 m. 1 d. – 2021 m. 6 d.).

Būtent pastaruoju laikotarpiu, Izraelis ėmėsi vakcinacijos lygiagrečiai trečiajai COVID-19 pandemijos bangai. 

Tyrimui pritarė IEMS mokslinių tyrimų komitetas.

avatar
done
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Nature Portfolio journals springernature.com
3.arrow_upward
4.arrow_upward
5.arrow_upward
Širdies sustojimas imunitetas.lt