- Su skaitliukų keitimu į skaitmeninius nesutinkantys gyventojai ant skydinių kabina spynas
- ESO atsakas: gyventojų duomenimis manipuliuoti yra neįmanoma
- Veiksmai, daromi vartotojui tame nedalyvaujant, yra neteisėti
- Didelė dalis 77.lt skaitytojų teigė susidūrę su problemomis dėl išmaniųjų skaitiklių
Su skaitliukų keitimu į skaitmeninius nesutinkantys gyventojai ant skydinių kabina spynas
Energijos skirstymo operatoriui (ESO) pradėjus masiškai keisti įprastus elektros skaitiklius į išmaniuosius, dalis gyventojų su tokia transformacija nesutinka ir ant elektros skydinių kabina spynas. Pasak vartotojų, jau pastebėta, kad naujieji skaitikliai ne tik prisuka daugiau elektros nei suvartojama, bet ir už jų keitimą triženklę sumą tenka mokėti pačiam.
„Apiplėšimas vidury baltos dienos“, – taip šiuos pokyčius vertina tam nepritariantys gyventojai, nusprendę savo sprendimą „užtvirtinti“ metalinėmis spynomis.
Vienas iš tokių vartotojų savo socialinėje feisbuko paskyroje net rašė, jog apsilankęs ESO darbuotojas, atėjęs keisti skaitliukų, liko „itin nepatenkintas“ užkabinta spyna, todėl net pagrasinęs atjungti elektrą.
Tiesa, norint, kad elektra „nebūtų atjungta“, už visą tai susimokėti turįs pats elektros vartotojas, o vėliau tam, kad ji vėl būtų pajungta, esą tektų pakloti 300 eurų.
Gyventojai piktinasi ne tik tokia neteisybe, bet ir kartais visai be jokio išankstinio perspėjimo į privačią valdą įsiveržusių ESO darbuotojų „chamiškumu“.
Tačiau griežtai nesutikę su skaitliukų keitimu vartotojai dabar teigia, kad dėmesio iš ESO nebesulaukiantys, o elektra ir toliau sėkmingai naudojasi.
„Ir nieko jie nepadarys. Mes neleidome pastatyti skaitiklių ir nutilo. Su jais reikia griežtai – ne ir viskas“, – tvirtino viena gyventoja.
ESO atsakas: gyventojų duomenimis manipuliuoti yra neįmanoma
Reaguodamas į gyventojų abejones išmaniosiomis technologijomis elektros skaitikliuose, ESO pateikė atsaką – naujos kartos išmanieji skaitikliai yra patikimi, o juose esančių rodiklių koreguoti esą neįmanoma[1].
„Viešoje erdvėje pasklidus tendencingai informacijai ir abejonėms dėl išmaniųjų skaitiklių patikimumo, užtikriname, kad sistema yra saugi, patikima, o manipuliuoti duomenimis neįmanoma. ESO diegiama išmanioji apskaita susideda iš trijų elementų – išmaniųjų skaitiklių, ryšio technologijos ir išmaniosios apskaitos informacinės sistemos, ir nei vienoje iš šių grandžių nuotolinis ar kitoks rodmenų keitimas neįmanomas, tiek dėl įrangos technologinių specifikacijų, tiek dėl daugiapakopės saugiklių sistemos“, – nurodė ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Pasak R. Juodkienės, tuo atveju, jeigu klientui kyla abejonė, jog skaitiklis veikia netinkamai, kaip ir anksčiau, jis gali kreiptis į ESO kontaktų centrą ir registruoti galimą gedimą, kad prietaisas būtų patikrintas.
Veiksmai, daromi vartotojui tame nedalyvaujant, yra neteisėti
Pernai metais teisininkas Alvis Mozeris sureagavo į gyventojų skundus, kad skaitikliai į išmaniuosius keičiami jiems tame nė nedalyvaujant. Pasirodo, tokie veiksmai yra neteisėti.
„Įmonė ESO šiuo metu vykdo išmaniųjų elektros apskaitos prietaisų (skaitiklių) diegimo darbus. Vartotojams skirtuose pranešimuose įmonė ESO nurodo, kad vartotojo skaitiklis yra lauke, jis lengvai prieinamas, todėl darbų atlikimo terminas su vartotoju nebus derinamas, o darbai bus atlikti vartotojui nedalyvaujant. Atsakingai pareiškiu, kad tokie įmonės ESO veiksmai – ketinimas šiuos darbus atlikti vartotojui nedalyvaujant ir nederinant su juo darbų atlikimo termino, yra neteisėti“, – rašė A. Mozeris[2].
O štai įvairiose viešoje erdvėje susikūrusiose grupėse gyventojai diskutavo, ar tikrai niekam nepasikeitė sąskaitos už elektrą į didžiąją pusę pakeitus elektros skaitiklius į išmaniuosius.
Didelė dalis diskusijų dalyvių vis dėlto teigė, kad gavo didesnes sąskaitas, o neskaidrumą esą dar labiau didina tai, kad išmaniajame skaitiklyje nėra nurodyta, kiek elektros energijos yra sunaudota.
„(Sąskaita) Išaugo – mokėjau 105 eurus, o dabar moku 160 eurų“, – teigė viena komentatorė.
Jai pritarė ir kita vartotoja, tvirtinusi, kad vietoje iki 50 eurų siekiančios sąskaitos už elektrą, pakeitus skaitiklius, piniginė jai palengvėjusi visu šimtu eurų.
Didelė dalis 77.lt skaitytojų teigė susidūrę su problemomis dėl išmaniųjų skaitiklių
Tuo tarpu kovo mėnesį 77.lt paskelbta apklausa parodė negailestingus rezultatus – net 47 proc. joje dalyvavusių mūsų skaitytojų nurodė susidūrę su problemomis, kai išmanieji elektros skaitikliai jiems priskaičiavo kur kas daugiau suvartotos elektros energijos nei senieji.
Dar 4 proc. pavyko „prigauti“ ESO, kai tokie elektros skaitikliai buvo įmontuoti negyvenamose patalpose, bet elektra vis tiek „sukosi“.
Tuo tarpu dar 23 proc. skaitytojų teigė, kad šie skaitikliai buvo sumontuoti jiems nesant namuose.
O štai ESO dabar tyliai „rūko kamputyje“ šiuos skaitiklius prievarta ar ne prievarta jau sudiegusi milijonui Lietuvos klientų[3].