Suprasti akimirksniu
  • Į Izraelį iš Irano skriejo iki šiol neregėtas raketų kiekis
  • Raketų smūgis – kerštas už „Hezbollah“ lyderio Hassan Nasrallah žūtį
  • JAV paragino pasaulį pasmerkti Irano veiksmus
  • JAV dar antradienį paskelbė apie numanomą Irano ataką
Šaltiniai
Arabai
Arabų pasaulis džiaugiasi dėl Irano raketų ataktos, Eltos nuotrauka

Į Izraelį iš Irano skriejo iki šiol neregėtas raketų kiekis

Antradienio vakarą Iranas surengė milžinišką raketų ataką prieš Izraelį. Teheranas nurodė, kad tai padarė reaguodamas į „Hezbollah“ ir „Hamas“ grupuočių lyderių žūtį.

Agentūros ir socialiniai tinklai jau paskelbė daugybę vaizdo įrašų, kuriuose matyti, kaip raketos kyla Irane, skrenda virš Jordanijos ir yra numušamos ar krenta Izraelyje.

Pusę devynių vakaro vietos laiku Izraelio kariuomenė paskelbė, kad pavojus praėjo, ir buvo galima palikti slėptuves.

Preliminariais Izraelio kariuomenės skaičiavimais, iraniečiai paleido 180 raketų.[1]

IDF atstovas kontradmirolas Danielis Hagari per instruktažą netrukus po smūgio sakė, kad kol kas neturi informacijos apie aukas. Pasak D. Hagari, atakos metu keletas raketų smogė centriniam ir pietiniam Izraeliui, tačiau jis neužsiminė apie pasekmes.

Izraelio kariuomenės atstovas pažadėjo, kad ataka turės pasekmių, bet atsisakė detalizuoti, ką ir kada Izraelis darys.

„The Jerusalem Post“, cituodamas gelbėjimo organizacijos vadovą Mageną Davidą Adomą, pranešė apie tiesioginį smūgį pastatui Tel Avivo šiaurėje ir apie raketų kritimą keliose kitose Izraelio vietose.[2]

Izraelio laikraštis „Haaretz“ praneša, kad Jeruzalėje ir Tel Avive buvo girdėti stiprūs sprogimai, taip pat rašo - kol kas be detalių - apie raketų smūgius centriniame Izraelyje ir pietuose, Negevo dykumoje.

JAV prezidento administracija neslėpė, kad prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) įsakė JAV kariuomenei padėti Izraeliui atremti smūgį. Jungtinės Valstijos ir kitos sąjungininkės taip pat padėjo Izraeliui atremti didžiulį Irano smūgį šių metų balandžio 13 dieną.

Raketų smūgis – kerštas už „Hezbollah“ lyderio Hassan Nasrallah žūtį

Irano Islamo revoliucinės gvardijos korpusas patikslino, kad raketų smūgis buvo kerštas už „Hezbollah“ lyderio Hasano Nasralaho (Hassan Nasrallah) žūtį per Izraelio smūgį Beirute praėjusią savaitę, taip pat „Hamas“ lyderio Ismailo Hanijos (Ismail Haniyeh) žūtį per bombardavimą Teherane, dėl kurio Iranas taip pat kaltina Izraelį.

„Reaguodami į I. Hanijos, H. Nasralaho ir Abaso Nilforušano (Abas Nilforushan) kankinystę, smogėme į pačią sionistų okupuotų žemių širdį“, – Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS citavo IRGC žodžius socialiniuose tinkluose.[3]

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khomeinis (Ali Khamenei) tviteryje hebrajų kalba pažadėjo naujus ir dar stipresnius smūgius Izraeliui.[4]

Neįvardytas Irano pareigūnas agentūrai „Reuters“ sakė, kad būtent Aukščiausiasis lyderis davė įsakymą paleisti raketas į Izraelį. Pasak agentūros pašnekovo, ajatola A. Khomeinis yra saugioje vietoje.

Irano prezidentas Masudas Pezeškianas (Masoud Pezeschkian) taip pat pasisakė „X“,. Jis rašė, kad šio smūgio tikslas buvo parodyti Izraeliui, kad Iranas nenori konflikto, bet yra pasirengęs ginti savo interesus ir savo piliečius.

M. Pezeškianas nurodė, kad šiuo smūgiu Iranas parodė tik dalį savo pajėgumų, ir perspėjo: „Nesivelkite į konfliktą su Iranu!“

Libano transporto ministras Ali Hamija (Ali Hamiya) „X“ tinkle parašė, kad šalies oro erdvė dėl pastarųjų įvykių uždaryta mažiausiai dviem valandoms, o sprendimas, ar atnaujinti skrydžius, bus priimtas vėliau.

Teherano tarptautinis oro uostas, kaip pranešė pasaulio agentūros, yra uždarytas skrydžiams neribotam laikui.

Iranas smogė dieną prieš Izraelio Naujųjų metų švenčių pradžią: Izraelio Naujieji metai, Rosh Hashanah šiais metais bus švenčiami nuo spalio 2-osios vakaro iki spalio 4-osios vakaro; Spalio 3 ir 4 dienomis bus poilsio dienos.

JAV paragino pasaulį pasmerkti Irano veiksmus

JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Anthony Blinken) Irano smūgį pavadino „nepriimtinu“ veiksmu ir paragino visą pasaulį jį pasmerkti.

„Preliminari informacija rodo, kad Izraelis, aktyviai remiamas Jungtinių Valstijų ir kitų partnerių, veiksmingai atrėmė šią ataką“, – pridūrė E. Blinkenas.

CNN, cituodama JAV kariuomenę, pranešė, kad kartu su Izraelio oro gynyba Irano raketas perėmė trys eskadriniai minininkai, esantys rytinėje Viduržemio jūros dalyje.[5]

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Salivanas (Jake Sullivan) žurnalistams teigė, kad su sąjungininkų pagalba Izraeliui pavyko išvengti aukų. Dž. Salivanas, kaip ir izraeliečiai, grasino Iranui rimtomis pasekmėmis.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris antradienio vakarą telefonu kalbėjosi su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanjahu (Benjaminu Netanyahu) ir Jordanijos karaliumi Abdulahu (Abdullah) II.

Pasak Dauningo gatvės spaudos tarnybos, pokalbyje su B. Netanjahu K. Starmeris patikino, kad Britanija yra pasiryžusi ir toliau padėti užtikrinti Izraelio ir jo civilių gyventojų saugumą, taip pat paragino nutraukti ugnį Libane.

Prancūzijos ministras pirmininkas Mišelis Barnje (Michel Barnier) neslėpė, kad tiesioginis Izraelio ir Irano susirėmimas yra tikėtinas.

„Aš kalbu čia – tai yra 19:16 val. – tuo pačiu metu, kai padėtis Artimuosiuose Rytuose blogėja, vyksta eskalacija ir ataka, ir atrodo, kad kyla tiesioginis konfliktas tarp Irano ir Izraelio“, – sakė M. Barnje, kalbėdamas Prancūzijos parlamente.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Anelena Berbok (Annelena Baerbock) „X“ tinkle rašė, kad Irano raketų smūgis stumia visą regioną į bedugnę.

Irano remiamas „Hamas“ pasveikino smūgį Izraeliui, pavadindamas jį, sekant Teheranu, „kerštu už didvyriškų kankinių kraują“.

Proiranietiškos grupuotės Irake, anot AFP, pagrasino naujais smūgiais JAV bazėms šioje šalyje, jei Iranui bus smogta.

JT generalinis sekretorius Antonijus Guterešas (António Guterresas) pareiškime dėl Irano smūgio Izraeliui pasmerkė veiksmus, dėl kurių išsiplėtė konfliktas Artimuosiuose Rytuose, ir dar kartą paragino nedelsiant nutraukti ugnį.

JAV dar antradienį paskelbė apie numanomą Irano ataką

Anksčiau antradienį JAV administracijos atstovas spaudai, kalbėdamas su anonimiškumo sąlyga, sakė, kad, remiantis JAV informacija, Iranas ruošiasi artimiausiu metu atakuoti Izraelį balistinėmis raketomis.

Baltųjų rūmų atstovo pareiškimą antradienį vienu metu transliavo kelios agentūros ir kitos žiniasklaidos priemonės.

„Jungtinės Valstijos turi informacijos, rodančios, kad Iranas ruošiasi artimiausiu metu atakuoti Izraelį balistinėmis raketomis. Aktyviai remiame gynybinį pasirengimą apsaugoti Izraelį nuo šios atakos. Tiesioginė ginkluota Irano ataka prieš Izraelį turėtų rimtų pasekmių Iranui“, – pareigūną citavo BBC amerikiečių partnerė CBS.

Šių metų balandžio 13-osios naktį Iranas į Izraelį paleido 170 dronų, 30 sparnuotųjų raketų ir 120 balistinių raketų, kaip vėliau paskelbė Izraelio kariuomenė.

Pasak Izraelio ir Amerikos kariuomenių, 99 proc. jų buvo numušti. Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Jordanijos kariuomenė padėjo Izraeliui juos sunaikinti.

Kelios balistinės raketos galėjo smogti Nevatimo oro bazei pietų Izraelyje, tačiau, pasak Izraelio kariuomenės, jos padarė tik nedidelę žalą, o bazė galėjo tęsti veiklą.

Ataka buvo atsakas į oro antpuolį prieš Islamo Respublikos konsulatą Damaske, dėl kurio Teheranas kaltino Izraelį. Izraelio valdžios institucijos tradiciškai nepatvirtina ir neneigia dalyvavimo tokiose operacijose.