Suprasti akimirksniu
  • M. T. Greene nori įkišti A. Fauci į kalėjimą
  • A. Fauci apklausa: aštrūs pasisakymai ir ginčai dėl reakcijos į COVID-19
  • Pavojingi tyrimai remti JAV lėšomis?
  • Pats A. Fauci gina savo darbus pandemijos metu
Šaltiniai
A. Fauci
Buvęs JAV prezidento vyriausiasis medicinos patarėjas. ELTA nuotrauka

M. T. Greene nori įkišti A. Fauci į kalėjimą

Respublikonų vadovaujamas Atstovų Rūmų atskirasis pakomitetis dėl koronaviruso pandemijos valdymo jau keletą mėnesių aktyviai tiria COVID-19 kilmę, daugiausia dėmesio skirdamas galimam viruso nutekėjimui iš laboratorijos, taip pat kaukėms, vakcinoms bei kitoms priemonėms, taikytoms valdant pandemiją.

Praėjusią savaitę įvyko dar vienas pakomitečio posėdis, kuriame dalyvavo ir buvęs JAV prezidento vyriausiasis medicinos patarėjas Anthony Fauci. Jis sulaukė daugybės įstatymų leidėjų klausimų tiek apie tai, iš kur gi virusas atsirado, tiek ir apie sprendimus, priimtus pandemijos metu.

JAV Atstovų Rūmų narė, respublikonė Marjorie Taylor Greene vienu metu net atsisakė kreiptis į daktarą Anthony Fauci kaip į daktarą ir paragino jį įkalinti. M. T. Greene taip pat užsipuolė A. Fauci kaltindama jį dėl to, kad šis esą sugalvojo pandemijos valdymo gaires, bet nepateikė jokių realių įrodymų joms pagrįsti[1].

Iš tiesų, pats A. Fauci, buvęs Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius, neseniai pripažino, kad JAV taikyta rekomendacija dėl šešių pėdų socialinio atstumo nebuvo pagrįsta medicininiais duomenimis.

Pandemijos metu padarytas klaidas analizuojantys respublikonai taip pat daug dėmesio skiria ir nuomonei, kad COVID-19 virusas atsirado dėl nuotėkio iš laboratorijos Vuchane, nors A. Fauci ir kiti medicinos ekspertai yra linkę teigti, jog ši teorija yra mažai tikėtina.

Vis dėlto, respublikonai kaltina A. Fauci, kad jis bando sumenkinti laboratorijos nutekėjimo teoriją, nes mokslinių tyrimų organizacija „EcoHealth Alliance“ gavo dotacijas iš Nacionalinio sveikatos instituto ir sudarė sutartį su Vuhano virusologijos institutu.

A. Fauci apklausa: aštrūs pasisakymai ir ginčai dėl reakcijos į COVID-19

Respublikonų atstovė M. T. Greene pakomitečio posėdyje buvo viena iš tų, kuri A. Fauci kritikavo labiausiai: ji net teigė, kad A. Fauci turėtų būti kalėjime.

„Pone Fauci, kadangi jūs nesate daktaras, per mano kelias minutes apklausos jūs būsite tik ponas Fauci“, – sakė M. T. Greene.

Dar praėjusiais metais Floridos valstijos teisininkų grupė siekė, kad daktaras imunologas A. Fauci būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

Kiek anksčiau, Nacionalinis Amerikos renesanso judėjimas Floridos generalinei prokuratūrai taip pat pateikė didžiosios prisiekusiųjų žiuri peticiją, kurioje prašoma ištirti A. Fauci ir kelių kitų asmenų, susijusių su valstybės atsaku į pandemiją bei vakcinacijos kampanija, įtariamus nusikaltimus.

O praėjusią savaitę vykusiame pakomitečio posėdyje kai kurie demokratai piktinosi kolegės M. T. Greene elgesiu, kvestionavo, ar yra leidžiama neigti, kad gydytojas yra gydytojas, vien todėl, jog tas žmogus M. T. Greene tiesiog nepatinka.

Vis dėlto, respublikonų įstatymų leidėja atšovė, kad A. Fauci nenusipelno savo licencijos ir ji net turėtų būti iš jo atimta.

„Mes turėtume rekomenduoti jus patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – sakė M. T. Greene, kaltindama A. Fauci „nusikaltimais žmonijai“.
Kongrese toliau vyksta diskusijos dėl COVID-19 valdymo, viruso ištakų. Darren Halstead/Unsplash nuotrauka
Kongrese toliau vyksta diskusijos dėl COVID-19 valdymo, viruso ištakų. Darren Halstead/Unsplash nuotrauka

Pavojingi tyrimai remti JAV lėšomis?

Šio posėdžio metu daug dėmesio skirta ne pelno siekiančiai mokslinių tyrimų grupei „EcoHealth Alliance“, gavusiai JAV vyriausybės finansavimą pandemijų prevencijai.

Šių metų gegužės mėnesį Sveikatos ir žmogaus paslaugų departamentas sustabdė šios organizacijos finansavimą, padaręs išvadą, kad ji nesugebėjo tinkamai stebėti tyrimų, kuriuos vykdė Vuhano virusologijos institute Kinijoje, ir laiku neperdavė prašomos medžiagos, nepateikė pažangos ataskaitų[2]

Ohajo respublikonų atstovas Bradas Venstrupas, šio pakomitečio pirmininkas, pareiškė, kad A. Fauci vadovavimas leido „EcoHealth Alliance“ prezidentui Peteriui Daszakui naudoti milijonus mokesčių mokėtojų dolerių rizikingiems eksperimentams, kurių metu buvo modifikuojamas koronavirusas.

Kiti pakomitečio nariai taip pat teigė, kad „EcoHealth Alliance“ padėjo atlikti tyrimus, kurių metu virusas buvo tobulinamas, kad taptų dar labiau užkrečiamas. Anksčiau pačios „EcoHealth Alliance“ atstovai teigė, kad jos darbas neatitiko tokių tyrimų apibrėžties.

JAV toliau bandoma išsiaiškinti tikrąją viruso kilmę. Martin Sanchez/Unsplash nuotrauka
JAV toliau bandoma išsiaiškinti tikrąją viruso kilmę. Martin Sanchez/Unsplash nuotrauka

Pats A. Fauci gina savo darbus pandemijos metu

Gavęs laiko atsakyti į jam mestus kaltinimus, savo įžanginėje kalboje pats A. Fauci pabrėžė, kad niekada visiškai neatmetė galimybės, jog koronavirusas galėjo nutekėti iš laboratorijos.

A. Fauci aiškino, kad dar 2020 m. pradžioje jis dalyvavo pokalbyje su maždaug dešimčia mokslininkų, kuriame jie aptarė viruso atsiradimą ir galimybę, kad jis galėjo atsirasti laboratorijoje. Jis teigė, kad po tolesnio tyrimo, tos grupės nariai padarė išvadą, kad virusas greičiausiai persimetė iš gyvūnų į žmones.

A. Fauci taip pat teigė, kad kaltinimai bandymu nuslėpti laboratorijos nutekėjimo teoriją yra „absoliučiai melagingi ir tiesiog absurdiški“.

Įvertinęs kritiką dėl pasirinktų pandemijos valdymo priemonių, jis teigė, kad jei visuomenės sveikatos priežiūros pareigūnai būtų tiesiog leidę virusui laisvai ir nevaldomai pasklisti po šalį be jokių atsargumo priemonių, „labai tikėtina, kad būtų miręs dar milijonas žmonių“.

Kalbant apie vakcinacijos kampaniją, jis teigė, kad šis klausimas yra ypač „sudėtingas“, nes pačioje vakcinos platinimo pradžioje duomenys rodė, kad skiepai „apsaugo nuo infekcijos, o vėliau, aišku, ir nuo infekcijos perdavimo“.

„Tačiau svarbu pabrėžti tai, ko nežinojome iš pat pradžių ir kas paaiškėjo praėjus keliems mėnesiams, kad apsaugos nuo infekcijos, taigi ir perdavimo, trukmė buvo palyginti ribota, o apsauga nuo sunkios ligos, hospitalizacijos ir mirčių buvo ilgesnė. Iš pradžių to nežinojome. Iš pradžių buvo manoma, kad iš tikrųjų tai apsaugo nuo infekcijos, taigi ir nuo perdavimo. Tačiau laikui bėgant paaiškėjo, kad tai nėra ilgalaikis poveikis“, – liudijo A. Fauci.