- Ilgiausiai gyvena Birmos veislės katės, trumpiausiai – sfinksai
- Dalis šeimininkų pyksta ir sako, kad jų katės gyvena ilgiau
- Veislė gali turėti įtakos katės gyvenimo trukmei
- Katės gyvenimo trukmė priklauso nuo šeimininkų
Ilgiausiai gyvena Birmos veislės katės, trumpiausiai – sfinksai
Sakoma, kad katės turi devynis gyvenimus. Deja, bet kačių augintojai žino, kad tai nėra tiesa. Tačiau kiek iš tiesų gyvena katės? Pasirodo, jog šių mielų naminių gyvūnų gyvenimo trukmė priklauso nuo jų veislės.
Londono karališkojo veterinarijos koledžo mokslininkai nusprendė patikrinti, kiek laiko gyvena skirtingų veislių katės. Tam jie išanalizavo duomenis apie 7396 Jungtinėje Karalystėje gyvenančius augintinius, kurie mirė 2019-2021 m. laikotarpiu[1].
Paaiškėjo, kad katės ir katinai vidutiniškai gyvena 11,7 metų, bet patelės ilgiau gyvena maždaug 1,3 metų. Rekordininkės ilgaamžiškumo prasme tapo Birmos veislės katės, kurios vidutiniškai gyvena daugiau nei 14 metų.
Deja, bet trumpiausiai gyvena sfinksai, vos 6,7 metus. Sfinksų katės yra beplaukių kačių veislė, kilusi iš Ontarijo.Tyrėjai įžvelgė aiškų ryšį su veisle, taip pat su gyvūnų antsvoriu ar priešingai, per mažu kūno svoriu.
Dalis šeimininkų pyksta ir sako, kad jų katės gyvena ilgiau
„Supratimas apie tipinę gyvenimo trukmę taip pat gali padėti savininkams ir veterinarams priimant sudėtingus sprendimus dėl geriausio gydymo būdo, siekiant apsaugoti bendrą katės gerovę“, – atliktą tyrimą komentavo Londono karališkojo veterinarijos koledžo mokslininkai.
Tačiau pačius kačių šeimininkus šie paskelbti tyrimo duomenys itin supykdė. Dalis neslėpė pykčio dėl mokslininkų vertinimo ir teigė, kad jų katės šio tyrimo rezultatų neatspindi, yra sveikos bei aktyvios, net ir sulaukus garbaus amžiaus.
„Mano trumpaplaukei britų katei Ellai yra šešiolika metų, ji vis dar sveika ir aktyvi. Jos pirmtakės Ema ir Bella, abi persės, sulaukė 14 ir 18 metų!“, – teigia vienas internautas[2].
„Beveik visi mūsų katinai gyveno po 20 metų, visus juos paėmėme iš gatvės. Žiūrėkite, kuo maitinate savo gyvūnus! O ar į šią statistiką buvo įtraukti nelaimingi atsitikimai? Jei taip, vaizdas yra neobjektyvus“, – sako kitas katės šeimininkas.
Veislė gali turėti įtakos katės gyvenimo trukmei
Tarp grynaveislių kačių ilgiausiai gyvena birmos veislės katės – 16 metų. Persų veislės gyvena apie 14 metų, siamo katės – taip pat 14 metų, britų trumpaplaukės – 12 metų, abisinijos – 10 metų.
Neveislinės katės paprastai gyvena vidutiniškai metais ar dviem ilgiau nei grynaveislės katės. Taip yra dėl įvairesnio genofondo, kuris sumažina paveldimų sveikatos sutrikimų, būdingų grynaveislėms katėms, tikimybę.
Šiuo metu seniausia gyva katė yra 28 metų Flossie. Flossie 1995 m. į savo namus priglaudė Mersisaido ligoninės Liverpulyje darbuotojas, su kuriuo ji gyveno 10 metų. Jam mirus, Flossie priglaudė mirusio šeimininko sesuo. Po 14 metų mirė ir ji. Po to, Flossie trejus metus gyveno su antrosios šeimininkės sūnumi, kol buvo patikėta kačių apsaugos savanoriams[3]. Pernai gruodį Flossie sukako 28 metai.
Tačiau seniausia kada nors gyvenusi katė buvo Creme Puff. Ji sulaukė sulaukė 38 metų ir 3 dienų. Pasak Gineso rekordų knygos, Creme Puff gimė 1967 m. rugpjūtį ir mirė 2005 m. rugpjūtį. Creme Puff savininkas Jake Perry taip pat turėjo dar vieną seną katiną vardu Reksas Alenas, kuriam anksčiau irgi priklausė seniausios pasaulyje katės Gineso rekordas.
Ilgaamžės gali būti ne tik katės. Pernai mirė į Gineso rekordų knygą kaip pats seniausias šuo pasaulyje įtrauktas keturkojis, Portugalijoje gyvenęs šuo Bobis. Jis mirė praėjus penkiems mėnesiams po savo 31-ojo gimtadienio. Apskaičiuota, kad jis išgyveno net 11 478 dienas.
Tikras šunų ilgaamžiškumo rekordininkas visą savo gyvenimą praleido mažame Portugalijos kaime Conqueiros, esančiame Leirijos apskrityje. Bobis buvo portugalų Alantėjos mastifų šunų veislės atstovas, įprastai, šios veislės atstovai gyvena nuo 12 iki 14 metų. Tačiau Bobio šeimininkai pasakojo, kad savo augintiniu itin rūpinasi, užtikrina kokybišką jo mitybą, leidžia jam gyventi ramiai bei laisvai klaidžioti po apylinkes.
Katės gyvenimo trukmė priklauso nuo šeimininkų
„PetMD“ duomenimis, vidutinė katės gyvenimo trukmė yra 13-17 metų[4]. Tačiau neretai katės gyvena iki beveik dvidešimties metų. Kai kurios katės gyvena net iki trisdešimties, nors tai ir pasitaiko kur kas rečiau. Pastebima, kad kai kurios grynaveislės katės paprastai gyvena trumpiau; pavyzdžiui, Meino meškėnų veislės katės vidutiniškai gyvena 11-12 metų.
Norint išsaugoti savo augintinio sveikatą ir net gyvybę, ekspertai ragina dėmesį atkreipti į keletą veiksnių. Teigiama, kad kačių laikymas namuose yra vienas veiksmingiausių būdų pailginti jų gyvenimo trukmę. Lauke laikomos katės paprastai gyvena gerokai trumpiau nei katės, laikomos namuose. Uždarose patalpose gyvenančios katės paprastai gyvena vidutiniškai apie 13-17 metų. Jos ne tik yra mažiau linkusios susižeisti ar patirti traumų, bet ir mažiau susiduria su parazitais ir infekcinėmis ligomis[5].
Gera mityba, reguliarios veterinarinės apžiūros ir sveikatos patikrinimai taip pat yra svarbūs, siekiant prailginti katės gyvenimo trukmę. Svarbus ir augintinio gyvenimo būdas. Nutukimas gali sukelti daugybę kačių sveikatos problemų, įskaitant diabetą, širdies ligas ir artritą.
Be tinkamos mitybos, geriausias būdas užtikrinti savo augintinio ilgaamžiškumą yra užtikrinti, kad jis būtų reguliariai apžiūrimas ir tikrinamas dėl infekcinių ligų. Jaunoms katėms užtenka kasmetinių sveikatos patikrinimų, o vyresnio amžiaus katėms rekomenduojama pas veterinarą apsilankyti bent du kartus per metus.
Be to, yra teigiama, kad sterilizuotos ar kastruotos katės paprastai gyvena ilgiau nei nekastruotos. Sterilizacija ir kastracija gali sumažinti arba panaikinti reprodukcinio vėžio ir tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, astmos ar pūlinių išsivystymo riziką.