Suprasti akimirksniu
  • Socialinės apsaugos ir darbo viceministras situaciją vadina stabilia ir nebloga
  • Per Lietuvą ritasi atleidimų iš darbo banga
Šaltiniai
Mėsinė
Lietuvoje tęsiasi masiniai atleidimai: netrukus be darbo liks 80 Klaipėdos mėsinės darbuotojų. ELTA nuotrauka

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras situaciją vadina stabilia ir nebloga

Atleidimų skaičius Lietuvoje nuo metų pradžios auga – šių metų sausį atleista 44 tūkst. darbuotojų, tuo tarpu birželį – jau 59 tūkst. darbuotojų. Apie masinius darbuotojų atleidimus praneša baldų gamintojai, aukštųjų technologijų kompanijos ir kt. sričių įmonės bei organizacijos. Vis dėlto sausį buvo fiksuota ir daugiau nei 46 tūkst. darbuotojų priėmimų, o birželį – 66 tūkst. Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas situaciją vadina stabilia ir nebloga.

„Ką mes matome, tai – ne masiniai atleidimai. Darbdaviai privalo pranešti iš anksto prieš atleisdami virš dešimties darbuotojų, jei turi 100 darbuotojų ir daugiau. Matome, kad tų pranešimų yra, bet viena iš priežasčių, kodėl jų galėjo padaugėti, yra tai, kad prieš porą mėnesių pastebėjau, kad dalis darbdavių pamiršta šitą pareigą. Todėl paprašiau Darbo inspekcijos juos informuoti, kad jie atleisdami daugiau nei dešimt darbuotojų nepamirštų iš anksto informuoti Užimtumo tarnybą (UŽT). Tai, visų pirma, leidžia UŽT pasiruošti ir iš anksto susisiekti su šiais žmonėmis, visų antra, pačiam darbdaviui taip yra saugiau, nes tai pašalina galimybę darbuotojui ginčyti atleidimą vien tuo pagrindu, kad darbdavys neįvykdė šios pareigos“, – komentavo Socialinės apsaugos ir darbo viceministras[1].

Per Lietuvą ritasi atleidimų iš darbo banga

Per Lietuvą ritasi atleidimų iš darbo banga. The New York Public Library/Unsplash nuotrauka
Per Lietuvą ritasi atleidimų iš darbo banga. The New York Public Library/Unsplash nuotrauka

Bankrutuojanti lietuviškos kosmetikos prekės ženklo „Manilla“ valdytoja „Dermofaktorius“ numatė atleisti visus įmonėje dirbusius 24 darbuotojus. Apie tai buvo pranešta Užimtumo tarnybai. Darbuotojų atleidimo priežastis – įmonei pradėta bankroto procedūra, todėl numatoma atleisti šešis pardavėjus, po tris kosmetikus bei vadybos ir organizavimo analitikus, du technologijų profesijų darbuotojus. Rugsėjį skelbta, kad prekės ženklą „Manilla“ kartu su verslo dalimi iš jo įkūrėjos Rūtos Merkytės įsigis privatus investuotojas, o R. Merkytė įmonėje dirbs kaip konsultantė. Naujas ženklas vadinsis „Manilla Med“, o naujasis savininkas bus paskelbtas užbaigus įsigijimo sandorį[2].

Bankrutuojanti Rokiškio mieste veikianti ir gyvenamųjų bei negyvenamųjų pastatų statyba užsiimanti bendrovė „Skado BYGG“ apie atleidimą įspėjo 46 darbuotojus. Apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą Užimtumo tarnybai buvo pranešta rugsėjo 28 dieną. Juridinių asmenų registro duomenimis, „Skado BYGG“ akcininkai yra Algita Giedrikienė, Daumantas Pošiūnas, Lina Sinkevičiūtė-Vilutienė ir Marius Sakaitis.


Nuo 2005 metų veikianti bendrovė pernai gavo 2,3 mln. eurų pajamų ir uždirbo 25 tūkst. eurų grynojo pelno. Pažymima, kad bendrovė nėra pateikusi privalomos auditoriaus išvados. „Sodros“ duomenimis, spalio 4 dieną „Skado BYGG“ dirbo 3 darbuotojai, kuriems rugpjūtį mokėtų atlyginimų vidurkis siekė 1309,19 euro (apie 878 eurai „į rankas“)[3].

Mėsos perdirbimu ir konservavimu bei mėsos produktų gamyba užsiimanti bendrovė „Klaipėdos mėsinė“ taip pat ketina atleisti 80 darbuotojų.
Pranešimas apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą Užimtumo tarnyboje buvo gautas rugsėjo 29 dieną. Juridinių asmenų registro duomenimis, „Klaipėdos mėsinė“ turi du akcininkus – Ingridą Valančienę ir bendrovę „Klaipėdos mėsa“, kurią per įmonę „Vilagaras“ valdo Gintaras Valančius ir Estijoje registruota „Dorex OU“.


Nuo 1991 m. Pagėgių savivaldybės Šilgalių kaime veikianti bendrovė per praėjusius metus gavo 14,9 mln. eurų pajamų ir patyrė 1 mln. eurų nuostolių. „Sodros“ duomenimis, spalio 3 dieną „Klaipėdos mėsinė“ turėjo 88 darbuotojus, kuriems rugpjūtį mokėtų atlyginimų vidurkis siekė 1276,27 euro (apie 861 euras „į rankas“)[4].