Suprasti akimirksniu
  • Lazerinės procedūros: nuo regėjimo gerinimo iki hiperpigmentacijos ir odos pažeidimų gydymo
  • Lazerinių procedūrų galimybės, atrodo, beveik beribės
  • Auglių, polipų arba ikivėžinių auglių mažinimas ir šalinimas
  • Vėžio simptomų palengvinimas
  • Inkstų akmenų šalinimas
  • Dalies prostatos pašalinimas
  • Atšokusios tinklainės atstatymas
  • Regėjimo gerinimas
  • Plaukų slinkimo gydymas
  • Skausmo, įskaitant nugaros nervų skausmą, gydymas
  • Dermatologija ir odos priežiūra
  • Kapiliarų gydymas lazeriu tampa dažna ir itin pasiteisinančia procedūra
  • Lazerinės procedūros bene geriausias hiperpigmentacijos gydymas
  • Gydymo lazeriu kaina ir prieinamumas: vienos procedūros pakanka retai
  • Gydymo lazeriu veiksmingumas dažnai atperka dideles kainas
  • Šalutinis poveikis: diskomfortas, pablogėjusi odos būklė ir veltui išmesti pinigai
  • Kapiliarų gydymas gali iššaukti pigmentacijos pakitimus
  • Lazerinis hiperpigmentacijos gydymas nerekomenduojams jautriai odai dėl randų rizikos
  • Aknės, randų ir kitų odos ligų gydymas lazeriu gali baigtis ir infekcijomis
  • Lazerinis odos atjauninimas didina odos jautrumą ir sudirgimo riziką
Šaltiniai
Lazerinės procedūros
Lazeris naudingas tiek medicinoje tiek kosmetologijoje. Polina Tankilevitch/ Pexels nuotrauka

Lazerinės procedūros: nuo regėjimo gerinimo iki hiperpigmentacijos ir odos pažeidimų gydymo

Pastaraisiais metais gydymas lazeriu smarkiai patobulėjo ir padarė didelę įtaką įvairioms sritims, pavyzdžiui, medicininiam gydymui, kosmetinėms procedūroms ir moksliniams tyrimams. Lazeriai, kaip technologija, pasižymi tikslumu ir efektyvumu, savybėmis, labai vertinamomis medicinoje ir odos priežiūroje, kur vis labiau pageidautinos tikslingos, mažiau invazinės procedūros. Tačiau kas tiksliai yra lazerinės procedūros? Kam jie naudojami ir kiek jie veiksmingi? Panagrinėkime šiuos klausimus.

Terminas lazeris tai akronimas, reiškiantis šviesos stiprinimas stimuliuotu spinduliavimo būdu (laser- light amplification by stimulated emission of radiation). Lazeriai sukuria intensyvų šviesos spindulį, kuris gali būti tiksliai nukreiptas į mažas sritis. Lazerio skleidžiama šviesa yra tokia galinga, kad ja galima formuoti deimantus arba pjaustyti plieną[1].

Medicinos ir kosmetikos procedūrose naudojami mažesnės galios lazeriai, kuriais manipuliuojama audiniais ir jie apdorojami. Šioms procedūroms naudojama lazerio šviesa paprastai yra matomo, ultravioletinio arba infraraudonųjų spindulių spektro, ir kiekvienas lazerio tipas pasižymi specifinėmis savybėmis ir panaudojimu[2]. Lazeriai tapo svarbiais įrankiais įvairiose medicinos srityse, įskaitant oftalmologiją, dermatologiją, onkologiją, kardiologiją, odontologiją ir estetinę chirurgiją ir kt.

Lazerinių procedūrų galimybės, atrodo, beveik beribės

Auglių, polipų arba ikivėžinių auglių mažinimas ir šalinimas

Lazeriai naudojami onkologijoje diagnozuojant ir gydant įvairių rūšių vėžį. Intensyvi lazerio šviesa gali būti tiksliai nukreipta į navikus, polipus ar ikivėžinius auglius, kad juos sumažintų arba visiškai sunaikintų. Pavyzdžiui, fotodinaminės terapijos (PDT) metu kartu su tam tikros rūšies šviesa, dažnai lazerio, naudojamas specialus vaistas, vadinamas fotosensibilizuojančia medžiaga[3].

Veikiant šiai šviesai, preparatas gamina tam tikrą deguonies formą, kuri naikina netoliese esančias ląsteles. Šis gydymas pirmiausia taikomas ankstyvose vėžio stadijose. Kita vertus, atliekant endoskopinę lazerinę operaciją į organizmą įvedamas plonas vamzdelis (endoskopas). Tada per endoskopą nukreipiamas lazeris, kad išpjautų arba sumažintų navikus nedarant didelių pjūvių.

Vėžio simptomų palengvinimas

Lazerio terapija taip pat gali būti taikoma siekiant palengvinti kai kuriuos vėžio simptomus, ypač pažengusiose stadijose, kai daugiausia dėmesio gali būti skiriama gyvenimo kokybei pagerinti, o ne ligai išgydyti. Pavyzdžiui, lazeriu galima pašalinti kliūtis, pavyzdžiui, kai navikas užkemša trachėją ar stemplę, ir taip padėti pacientams lengviau kvėpuoti ar ryti[4].

Inkstų akmenų šalinimas

Lazeriai gali būti naudojami atliekant procedūrą, vadinamą lazerine litotripsija, siekiant suskaidyti inkstų akmenis. Šios procedūros metu į šlapimo takus įvedamas nedidelis optinis teleskopas, kad gydytojas galėtų tiksliai nukreipti lazerį į akmenį. Lazerio energija suskaido akmenį į mažas daleles, kurios lengviau pasišalina su šlapimu.

Lazeriai turi ne vieną būda pasitarnauti žmogui. Masha Raymers/ Pexels nuotrauka
Lazeriai turi ne vieną būda pasitarnauti žmogui. Masha Raymers/ Pexels nuotrauka

Dalies prostatos pašalinimas

Lazerinė prostatos operacija yra dažna procedūra, taikoma gerybinei prostatos hiperplazijai (GPH), kai padidėja prostata, gydyti. Lazeriu pašalinamas audinių perteklius, sukeliantis obstrukciją, pagerėja šlapimo tekėjimas ir palengvėja simptomai.

Atšokusios tinklainės atstatymas

Atšokusi tinklainė yra rimta akių būklė, kurią reikia skubiai gydyti, kad būtų išvengta regėjimo praradimo. Vienas iš gydymo būdų: lazerinė fotokoaguliacija, kai lazeriu aplink atsiskyrusią sritį padaromi nedideli nudegimai, dėl to susidaro randai, kurie paprastai suvirina tinklainę atgal į vietą.

Regėjimo gerinimas

Lazerinė akių chirurgija, įskaitant LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis) ir PRK (Photorefractive Keratectomy), tapo įprastomis procedūromis, skirtomis tokioms regėjimo problemoms, kaip trumparegystė (trumparegystė), toliaregystė (toliaregystė) ir astigmatizmas, koreguoti. Šios procedūros atliekamos pertvarkant rageną, skaidrią priekinę akies dalį, siekiant pagerinti šviesos patekimą į akį ir jos patekimą į tinklainę[5].

Glaukomos atveju lazeriais galima sukurti naują drenažo angą, taip padidinant akies skysčio nutekėjimą ir sumažinant akispūdį. Diabetinės retinopatijos ir geltonosios dėmės degeneracijos atvejais lazerinė fotokoaguliacija gali būti naudojama prakiurusioms kraujagyslėms užsandarinti arba nenormaliai augančioms kraujagyslėms sunaikinti.

Plaukų slinkimo gydymas

Įrodyta, kad žemo lygio lazerio terapija (LLLT) yra veiksminga gydant plaukų slinkimą, pavyzdžiui, androgeninį alopeciją. Terapijos metu plaukų augimui skatinti naudojami lazeriai arba šviesos energija. Nors tikslus mechanizmas nėra iki galo išaiškintas, manoma, kad lazerio energija padidina kraujo tekėjimą ir stimuliuoja ląstelių metabolizmą galvos odoje, taip skatindama plaukų augimą.

Skausmo, įskaitant nugaros nervų skausmą, gydymas

Žemo lygio lazerio terapija taip pat taikoma skausmui, įskaitant lėtinį nugaros skausmą ir nervų skausmą, gydyti. Lazerio šviesa gali prasiskverbti pro odą ir minkštuosius ir kietuosius audinius, todėl sumažėja uždegimas ir padidėja endorfinų kiekis. Ši terapija yra neinvazinė ir gali būti vertingas tradicinių skausmo valdymo strategijų priedas.

Visais šiais atvejais lazerių naudojimas yra mažiau invazinė alternatyva tradiciniams chirurginiams metodams, dažnai sutrumpėja sveikimo laikas ir sumažėja komplikacijų rizika. Vis dėlto šiuos gydymo būdus reikėtų išsamiai aptarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, atsižvelgiant į galimą riziką ir naudą, bendrą asmens sveikatos būklę ir konkrečias aplinkybes.

Dermatologija ir odos priežiūra

Vienas iš labiausiai paplitusių lazerių naudojimo būdų yra dermatologija ir odos priežiūra. Čia lazeriais gydoma daugybė ligų, įskaitant:

  • Odos paviršiaus atnaujinimas: Lazeriais galima gydyti tokias odos problemas kaip aknės randai, senatvinės dėmės, raukšlės ar kitos dėmės. Jie tiksliai pašalina odą sluoksnis po sluoksnio, todėl gijimo metu susiformuoja naujos odos ląstelės ir oda tampa jaunesnė, stangresnė.
  • Plaukų šalinimas: Plaukelių šalinimas lazeriu yra dažna kosmetinė procedūra. Lazerio šviesos energiją sugeria plauko pigmentas, taip pažeisdamas plauko folikulą tiek, kad ateityje jis nebeaugtų.
  • Tatuiruočių šalinimas: Lazerinis tatuiruočių šalinimas: dar viena populiari procedūra, kai lazeris suskaido tatuiruotės pigmentus į mažesnes daleles, kurias vėliau pašalina organizmo imuninė sistema.
  • Kraujagyslių pažeidimai: Lazeriais taip pat galima gydyti tokias ligas kaip venų varikozė, voratinklinės venos ir kiti kraujagyslių pažeidimai. Lazerio šviesą sugeria kraujagyslės, todėl jos koaguliuoja ir galiausiai organizmas jas absorbuoja.
Lazerinė kosmetologija padeda ir atjauninti odą ir gydyti. Anna Shvets/ Pexels nuotrauka
Lazerinė kosmetologija padeda ir atjauninti odą ir gydyti. Anna Shvets/ Pexels nuotrauka

Kapiliarų gydymas lazeriu tampa dažna ir itin pasiteisinančia procedūra

Kapiliarų tinklas, mažytės kraujagyslės, jungiančios arterijas ir venas, kartais gali tapti matomos ir išryškėti, todėl gali atsirasti tokios būklės kaip telangiektazija arba voratinklinės venos. Taip atsitinka dėl įvairių veiksnių, įskaitant amžių, saulės spindulių poveikį, hormonų pokyčius ar net tam tikrą gyvenimo būdą, pavyzdžiui, alkoholio vartojimą. Šių sutrūkinėjusių kapiliarų gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai jie būna ant veido ir kojų[6].

Lazeriai, galintys labai tiksliai veikti konkrečiose vietose, tapo populiariu pasirinkimu gydant matomus kapiliarus. Gydymo metu į kapiliarus nukreipiamas fokusuotas lazerio šviesos spindulys. Lazerio bangos ilgis nustatomas taip, kad jį sugertų kraujyje esantis hemoglobinas, nepaveikiant aplinkinių odos audinių. Dėl šios absorbcijos susidaro šiluma, todėl kraujas tiksliniuose kapiliaruose koaguliuoja, o kraujagyslė suyra ir laikui bėgant vėl pasisavinama organizmo.

Vienas iš populiarių lazerio tipų, naudojamų šiai procedūrai, yra impulsinis dažų lazeris (PDL). Šie lazeriai skleidžia tokio bangos ilgio šviesą, kurią kraujagyslės lengvai sugeria. Juose taip pat naudojamas aušinimo mechanizmas, apsaugantis odą nuo lazerio karščio, todėl sumažėja šalutinis poveikis ir pagerėja paciento komfortas procedūros metu.

Išsiplėtusių kapiliarų gydymas lazeriu paprastai yra gerai toleruojamas, dauguma pacientų teigia, kad procedūros metu jaučia pojūtį, panašų į gumelės spragtelėjimą. Šalutinis poveikis gali būti laikinas paraudimas ir patinimas, tačiau paprastai jie išnyksta per kelias dienas. Gydymo veiksmingumas gali skirtis priklausomai nuo kapiliarų dydžio ir vietos, o norint pasiekti optimalių rezultatų, didesnių ar giliau esančių kraujagyslių gydymui reikia daugiau seansų.

Lazerinės procedūros bene geriausias hiperpigmentacijos gydymas

Hiperpigmentacija yra dažna odos būklė, kai tam tikri odos plotai tampa tamsesni už aplinkinę odą. Taip atsitinka dėl per didelio melanino, pigmento, suteikiančio odai spalvą, kiekio. Hiperpigmentaciją gali sukelti keletas veiksnių, įskaitant saulės poveikį, hormonų pokyčius, senėjimą ir tam tikrus vaistus.

Lazerinis hiperpigmentacijos gydymas veikia nukreiptas į melanino perteklių odoje. Lazerio energiją sugeria pigmentas, todėl jis suyra ir vėl pasisavinamas organizme. Hiperpigmentacijai gydyti naudojami įvairių tipų lazeriai, kurių kiekvienas pasižymi unikaliomis savybėmis. Iš jų dažnai pasirenkami Q perjungimo lazeriai dėl gebėjimo greitai perduoti energiją, suardančią pigmentą ir nepažeidžiančią aplinkinės odos. Q perjungimo lazeriai būna įvairių tipų, dažniausiai naudojami Nd:YAG ir aleksandrito lazeriai[7].

Kitas populiarus pasirinkimas yra frakciniai lazeriai, pavyzdžiui. Juose naudojami tūkstančiai mažų lazerio stulpelių, kuriais vienu metu apdorojama dalis odos, taip skatinant greitesnį gijimą ir veiksmingai sprendžiant pigmentacijos problemas. Šis lazeris gali veikti tiek paviršinius, tiek gilesnius odos sluoksnius, todėl tinka įvairioms pigmentacijos būklėms gydyti.

Kaip ir gydant kapiliarais, hiperpigmentacijos gydymo lazeriu sėkmė gali skirtis priklausomai nuo individualių veiksnių, pavyzdžiui, odos tipo, pigmentacijos sunkumo ir gylio bei naudojamo lazerio tipo. Šalutinis poveikis gali būti paraudimas, patinimas ir odos spalvos pokyčiai, tačiau paprastai jie būna laikini. Taip pat labai svarbu, kad pacientai, kuriems atliekamos šios procedūros, saugotų odą nuo saulės, nes ji gali sustiprinti pigmentaciją ir sukelti naujų dėmių susidarymą.

Verta atkreipti dėmesį, kad kosmetologinės procedūs irgi yra rimta intervencija. Todėl atliekant visas medicinines procedūras, svarbu išsamiai pasikonsultuoti su kvalifikuotu specialistu, kad būtų galima įvertinti, ar lazerio procedūros yra tinkamos, ir suprasti galimą riziką bei naudą. Laikantis tinkamo požiūrio ir tinkamos priežiūros po gydymo, lazerio procedūros gali būti labai veiksmingos sprendžiant kapiliarines ir hiperpigmentacijos problemas, gerinant odos išvaizdą ir sveikatą.

Gydymo lazeriu kaina ir prieinamumas: vienos procedūros pakanka retai

Gydymo lazeriu kaina ir prieinamumas gali labai skirtis priklausomai nuo keleto veiksnių, įskaitant geografinę vietovę, konkretų gydymo tipą, naudojamą įrangą ir medicinos specialisto kompetenciją. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo 2021 m. plaukų šalinimo lazeriu seansas gali kainuoti nuo 200 iki 400 JAV dolerių, o odos paviršiaus atnaujinimo lazeriu seansas nuo 1 000 iki 2 000 JAV dolerių.

LASIK akių operacija gali kainuoti nuo 1 500 iki 3 000 JAV dolerių už akį. Lietuvoje tokios operacijos kainuoja mažiausiai 900 eurų už abi akis, priklausomai nuo sudėtingumo ir operacijos intensyvumo.

Svarbu pažymėti, kad daugelis draudimo bendrovių lazerines procedūras, ypač kosmetines, laiko pasirenkamomis ir jų nekompensuoja. Tačiau kai procedūra yra būtina medicininiu požiūriu, pavyzdžiui, glaukomos ar vėžio gydymo atveju, draudimas gali padengti dalį arba visas išlaidas. Tai taip pat priklauso nuo šalies, draudimo formos.

Jei kalbame apie kainas kai lazerinės procedūros yra taikomos grožio srityje ir odos priežiūrai kaina labai keičiasi dėl riekalingų procedūrų. Deja, tai retai būna vienkartinis atvejis kaip su lazerine regėjimo korekcija. Pavyzdžiui, plaukų šalinimui reikia bent 4 procedūrų ir jos kainuoja nuo 100 iki kelių šimtų eurų už kartą.

Išsiplėtusių kapiliarų šalinimas ar venų korekcija lazeriu gali pacientams kainuoti nuo šimto iki kelių šimtų ar arti 1000 eurų, jei reikia procedūros keliose sritiys ir keleto apsilankymų. Pigmentinių dėmių šalinimas veide estetinio grožio klinikose ir specialiuose kabinetuose, kur dirba geri profesionalai gali atsieti apie 100 eurų už procedūrą. Jei tokia procedūra reikalinga visame veide arba ant kūno procedūros kaina gali pakilti iki 200 ar 300 eurų[8].

Lazerio procedūrų kainos. Nordclinic.lt ekrano vaizdas
Lazerio procedūrų kainos. Nordclinic.lt ekrano vaizdas
Klinikos procedūrų kainos. Nordclinic.lt ekrano vaizdas
Klinikos procedūrų kainos. Nordclinic.lt ekrano vaizdas

Gydymo lazeriu veiksmingumas dažnai atperka dideles kainas

Lazerinio gydymo veiksmingumas yra gerai dokumentuotas įvairiose srityse. Tai minimaliai invazinė alternatyva tradiciniams chirurginiams metodams, dažnai sutrumpinanti sveikimo laiką. Tačiau nors tai ir yra nepigi procedūra ir malonumo nekeliantis potyris, pacientai renkasi ir džiaugiasi lazerinių procedūrų suteikiamais rezultatais[9].

Pavyzdžiui, dermatologijoje atlikti tyrimai rodo, kad lazeriai yra labai veiksmingi atliekant odos šveitimą ir gydant kraujagyslių pažeidimus. Oftalmologijoje lazeriu gydant trumparegystę, hipermetropiją ir astigmatizmą, pasiektas aukštas sėkmės lygis, o dauguma pacientų mato 20/20 ar geriau. Onkologijoje lazerinis gydymas pasirodė esąs naudingas gydant tam tikrų rūšių vėžį ir yra vertinga priemonė, papildanti tradicinį gydymą.

Tačiau lazerinio gydymo sėkmė taip pat gali priklausyti nuo individualių veiksnių, įskaitant bendrą paciento sveikatą, konkretų būklės pobūdį ir sunkumą bei procedūrą atliekančio medicinos specialisto įgūdžius ir patirtį. Gydymas lazeriu yra reikšminga medicinos ir kosmetikos procedūrų pažanga. Jie pasižymi dideliu tikslumu, mažesniu traumatizmu, mažesne infekcijos rizika ir greitesniu atsigavimu.

Tačiau, kaip ir atliekant bet kokią medicininę procedūrą, egzistuoja galimas pavojus ir šalutinis poveikis, todėl, prieš pasirinkdami lazerio procedūras, juos reikėtų aptarti su kvalifikuotu specialistu. Technologijoms tobulėjant, galime tikėtis, kad lazerio procedūrų taikymas ir veiksmingumas toliau plėsis, siūlant dar daugiau sveikatos ir estetinių problemų sprendimo būdų.

Šalutinis poveikis: diskomfortas, pablogėjusi odos būklė ir veltui išmesti pinigai

Lazerio procedūros plačiai naudojamos dermatologijos ir estetinės medicinos srityje dėl jų tikslumo ir veiksmingumo gydant įvairias odos ligas. Nepaisant šių procedūrų privalumų, jos gali būti susijusios su keliais šalutiniais poveikiais, kurie gali būti trumpalaikiai arba ilgalaikiai, o jų sunkumas gali skirtis priklausomai nuo daugelio veiksnių.

Kapiliarų gydymas gali iššaukti pigmentacijos pakitimus

Sutrikę kapiliarai, mediciniškai vadinami telangiektazija, yra smulkios kraujagyslės, kurios tampa matomos ant odos. Lazerinis šios būklės gydymas, pavyzdžiui, pulsiniais dažų lazeriais (PDL) arba intensyvia pulsine šviesa (IPL), veiksmingai mažina jų išvaizdą.

  • Paraudimas ir patinimas: Po gydymo pacientai gali pajusti tam tikrą paraudimą, patinimą ar nedidelį diskomfortą gydomoje vietoje. Tai laikinas reiškinys, kuris paprastai išnyksta per kelias valandas ar kelias dienas.
  • Odos spalvos pokyčiai: Po procedūros gydoma vieta gali patamsėti (hiperpigmentacija) arba pašviesėti (hipopigmentacija). Patamsėjimas paprastai būna laikinas ir laikui bėgant šviesėja. Tačiau pašviesėjimas gali būti ilgalaikis, ypač tamsesnio gymio asmenims.
  • Randai: Nors tai pasitaiko retai, tačiau randai gali atsirasti, ypač jei atidžiai nesilaikoma priežiūros po procedūros nurodymų.

Lazerinis hiperpigmentacijos gydymas nerekomenduojams jautriai odai dėl randų rizikos

Hiperpigmentacija tai būklė, kai odos plotai tampa tamsesni už aplinkinę odą. Ji atsiranda dėl melanino, pigmento, atsakingo už odos ir plaukų spalvą, pertekliaus. Hiperpigmentacijai gydyti dažnai naudojamas gydymas lazeriu, pavyzdžiui, Q perjungimo lazeriai, frakciniai lazeriai ir IPL.

  • Laikinas paraudimas ir patinimas: Panašiai kaip ir gydant kapiliarus, po procedūros dažnai pasitaiko uždegimas ir diskomfortas, tačiau paprastai jie išnyksta per kelias dienas.
  • Odos spalvos pokyčiai: Po gydymo gali atsirasti hiperpigmentacija arba hipopigmentacija. Retais atvejais šie pokyčiai gali būti nuolatiniai. Labai svarbu, kad pacientai po gydymo naudotų apsaugą nuo saulės, kad sumažintų šią riziką.
  • Pūslės ir randai: Gali atsirasti odos pažeidimų, įskaitant pūslių susidarymą, plutelės susidarymą ar net randų susidarymą, ypač jei nesilaikoma priežiūros nurodymų po gydymo.

Aknės, randų ir kitų odos ligų gydymas lazeriu gali baigtis ir infekcijomis

Lazerinis gydymas taip pat gali būti taikomas aknei ir randams nuo spuogų gydyti, naudojant tokias technologijas kaip frakcinis CO2 lazeris, erbio lazeris: YAG lazeris ir PDL yra ypač veiksmingos.

  • Paraudimas, patinimas ir diskomfortas: Tai dažnos reakcijos po procedūros, kurios paprastai išnyksta per kelias dienas.
  • Odos infekcijos: Nors ir retai, po lazerio procedūros gali kilti bakterinės, virusinės ar grybelinės infekcijos pavojus, ypač asmenims, kurių imuninė sistema yra nusilpusi arba kurie yra sirgę opalige.
  • Randai ir odos tekstūros, odos išvaizdos pokyčiai: Galimi randai arba odos tekstūros pokyčiai, ypač jei po gydymo oda nėra tinkamai prižiūrima.
Lazeris naudingas ir veido ir kūno odai prižiūrėti. Elina Fairytale/ Pexels nuotrauka
Lazeris naudingas ir veido ir kūno odai prižiūrėti. Elina Fairytale/ Pexels nuotrauka

Lazerinis odos atjauninimas didina odos jautrumą ir sudirgimo riziką

Lazerinis odos atjauninimas yra populiari procedūra senėjimo požymiams mažinti ir odai atgaivinti. Procedūros apima abliacinius lazerius (pvz., CO2, erbio: YAG), neabliacinius lazerius (pvz., frakcinius lazerius, PDL) ir šviesos prietaisus (pvz., IPL, LED).

  • Paraudimas, patinimas ir niežulys: Kaip ir kitų lazerio procedūrų atveju, tai yra įprastas laikinas šalutinis poveikis.
  • Odos spalvos pokyčiai: Gali atsirasti hiperpigmentacija arba hipopigmentacija, didesnė rizika tamsesnės odos asmenims.
  • Infekcijos ir randai: Po lazerinio gydymo kyla odos infekcijų rizika, ypač asmenims, kurių imuninė sistema nusilpusi. Taip pat galimi randai, ypač jei nesilaikoma nurodymų po gydymo.
  • Jautrumas ir pūslių arba žaizdų susidarymas: Tai labiau tikėtina atliekant abliacines lazerio procedūras, kai pašalinamas viršutinis odos sluoksnis. Paprastai jos užgyja per savaitę ar dvi, tačiau netinkamai prižiūrint gali likti randų.

Nors gydymas lazeriu yra galingas įrankis įvairioms odos ligoms gydyti, gali pasireikšti galimas šalutinis poveikis. Jie gali būti įvairūs: nuo nedidelių, pavyzdžiui, laikinas paraudimas ir patinimas, iki sunkesnių, įskaitant nuolatinius odos spalvos pokyčius ar randus. Labai svarbu, kad tiek gydytojai, tiek pacientai suprastų šią riziką ir atidžiai laikytųsi priežiūros instrukcijų prieš gydymą ir po jo, kad sumažintų galimas komplikacijas. Pasirinkti patyrusius specialistus ir profesionalias klinikas yra svarbiausias pacientų darbas.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
3.arrow_upward
Photodynamic therapy Mayoclinic. Medical tips
4.arrow_upward
Laser therapy for cancer Medlineplus. Medical tips
5.arrow_upward
6.arrow_upward
Laser Treatment for Broken Capillaries Drrochlin. News and reviews
7.arrow_upward
8.arrow_upward
Kainos Nordclinic. Plastinė estetika
9.arrow_upward