Suprasti akimirksniu
  • Lietuvoje vykdomas analitikos vystymo projektas kovai su grėsmėmis ir nusikalstamumu
  • Apsaugos veikimo principas grindžiamas DI ir duomenų naudojimu
  • Projektui reikalinga organizacijų sąveika ir duomenų mainai tarp įvairių institucijų
Šaltiniai
Duomenys
Apjungiamos tarnybos dar didesniam visuotiniam stebėjimui. Markus Spiske/Unsplash nuotrauka

Lietuvoje vykdomas analitikos vystymo projektas kovai su grėsmėmis ir nusikalstamumu

„Sakalo akis“ – tai naujas analitikos vystymo projektas kovai su hibridinėmis grėsmėmis ir organizuotu nusikalstamumu[1]. Kadangi vyraujančios geopolitinės realijos gana tendencingos ir, tuo pat metu, sunkai nuspėjamos, tobulėja technologijos, atsakingos už taikos užtikrinimą. Iš tiesų, evoliucijos amžiuje informacinių technologijų svarba tampa neatsiejama, o operatyvus informacijos perdavimas – gyvybiškai svarbi sąlyga tiek darbų efektyvumui, tiek saugumui.

Reaguodami į šiuos iššūkius, Lietuvos policijos generalinis komisaras, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento bei Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos vadovai pasirašė Memorandumą dėl bendradarbiavimo, kurio tikslas – stiprinti valstybės analitikos infrastruktūrą, orientuotą į teisėsaugą, nacionalinį saugumą bei gynybą.

Vykdomas naujas analitikos vystymo projektas kovai su grėsmėmis ir nusikalstamumu. Camogain Creators/Unsplash nuotrauka
Vykdomas naujas analitikos vystymo projektas kovai su grėsmėmis ir nusikalstamumu. Camogain Creators/Unsplash nuotrauka
„Šiandien ypatingai svarbu mūsų tarnyboms, vykdant tyrimus ar keičiantis jautria informacija, diegti naujoves ir taikyti modernias technologijas. Turime gebėti veikti pasaulyje, kuriame dideliu greičiu vystosi dirbtinis intelektas, o nusikaltimai tampa sudėtingesni ir vis labiau persikelia į elektroninę erdvę. Tikiu, kad šis memorandumas padės statutinėms tarnyboms dar efektyviau atlikti savo misiją – užtikrinti žmonių saugumą ir apginti nacionalinius saugumo interesus, susiduriant su šių dienų iššūkiais“, – sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. 

Tai – vienas iškiliausių pavyzdžių, kai teisėsaugos, nacionalinio saugumo ir gynybos institucijos vienija jėgas bei resursus, siekdamos pasitelkti pažangiausias technologijas. Šių sprendimų pagalba bus lengviau vertinti grėsmes, prognozuoti rizikas bei atskleisti sunkiausius nusikaltimus.

„Žengiame didelį ir reikšmingą žingsnį išskirtinio pokyčio link. Tikiu, kad naujas analitikos vystymo projektas taps svarbiu indėliu sunkių ir organizuotų nusikaltimų užkardymo, atskleidimo ir tyrimo srityje, o taip pat padės nuveikti reikšmingus darbus stiprinant nacionalinį saugumą ir atsparumą hibridinėms grėsmėms. Visi suvienijame pastangas kelti analitinių kompetencijų lygį, dedame tvirtus pamatus greitesniam ir sklandesniam duomenų teikimo ir apdorojimo procesui, kuris labai padės optimizuoti turimus išteklius“, – Memorandumo pasirašymo renginyje sakė policijos vadovas.

Už ambicingo projekto įgyvendinimą atsakomybę prisiėmė Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Sukurtas analitinis įrankis „Sakalo akis“, simbolizuoja gebėjimą matyti pasaulį iš paukščio skrydžio – iš aukštybių, kur viskas tampa aišku ir apčiuopiama. Įrankis savo ruožtu leis išplėsti suvokimo ribas ir išlaikyti ryžtingą požiūrį.

„Džiaugiamės, kad būtent Lietuvos kriminalinės policijos biurui skirtas ypatingas vaidmuo – daromas milžiniškas pokytis, kuris palies kiekvieną institucijos darbuotoją. Įdėta daug atkaklaus darbo siekiant užtikrinti, kad su didžiausiomis išorinėmis ir vidinėmis grėsmėmis valstybei kovojančios institucijos sugebėtų neatsilikti nuo technologiškai besivystančio pasaulio. Keisime ne tik įrankius, bet ir visų įstaigų analitinės veiklos kokybinį standartą, kartu ne tik dirbsime, bet ir mokysimės. Turime žengti koja kojon su technologiniu progresu ir išnaudoti visas galimybes savo darbą atlikti efektyviau ir kokybiškiau. Kuriamas pokytis perkels atliekamus tyrimus į aukštesnį, kokybiškesnį lygmenį, leis greičiau identifikuoti ir užkardyti grėsmes kylančias tiek žmogui, tiek valstybei“, – tvirtino Arūnas Maskoliūnas, Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas.

Apsaugos veikimo principas grindžiamas DI ir duomenų naudojimu

Veikimo principas grindžiamas pažangių analitinių technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas ir didžiųjų duomenų analizė, naudojimu. Tikėtini „Sakalo akis“ projekto rezultatai apims keletą svarbių teisėsaugos ir nacionalinio saugumo sričių:

Greitesnis grėsmių identifikavimas ir užkardymas. Pažangus analitinis įrankis leis teisėsaugos institucijoms sparčiau ir tiksliau atpažinti kylančias grėsmes.

Efektyvesni tyrimai. Tyrėjai turės galimybę lengviau ir greičiau tvarkyti, apdoroti bei analizuoti duomenis, kas padidins tyrimų kokybę ir tikslumą. Tai ypač svarbu kovojant su organizuotu nusikalstamumu ir hibridinėmis grėsmėmis, kurios gali būti sudėtingos – reikalaujančios greitų sprendimų​.

Prevencijos ir proaktyvaus veikimo stiprinimas. „Sakalo akis“ suteiks galimybę prognozuoti galimas rizikas ir stebėti nusikalstamumo tendencijas. 

Sustiprintas institucijų bendradarbiavimas. Įrankis skatins glaudesnį teisėsaugos ir žvalgybos institucijų bendradarbiavimą, leisdamas efektyviai keistis informacija ir geriau panaudoti turimus resursus​.

„Sakalo akis“, kaip manoma, ženkliai prisidės prie Lietuvos nacionalinio saugumo stiprinimo, didinant institucijų efektyvumą ir atsparumą. Taip taip, krašto gynybai reikalingos ne tik betoninės kliūtys, vadinamos „drakono dantimis“; ne ką mažiau svarbus ir bendras susitelkimas[2].
Genderizmo ideologiją kai kurie įvardija dar viena nacionalinio saugumo grėsme. LNK žinios/ekrano nuotrauka
Genderizmo ideologiją kai kurie įvardija dar viena nacionalinio saugumo grėsme. LNK žinios/ekrano nuotrauka

Projektui reikalinga organizacijų sąveika ir duomenų mainai tarp įvairių institucijų

Projektui „Sakalo akis“ reikalinga plati organizacijų sąveika ir duomenų mainai tarp įvairių institucijų. Papildomai įsitrauksiančios organizacijos:

Lietuvos kriminalinė policija yra viena pagrindinių projekto įgyvendinimo organizacijų. Kriminalinė policija atliks pagrindinį vaidmenį renkant duomenis apie nusikalstamas veiklas ir grėsmes nacionaliniam saugumui.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) turėtų prisidėti prie žvalgybos duomenų teikimo, ypač stebint vidaus ir išorės grėsmes, susijusias su hibridinėmis grėsmėmis.

Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos kartu su kitomis organizacijomis dalyvaus rinkdamas ir analizuodamas duomenis, susijusius su gynybos pajėgumais bei nacionaliniu saugumu.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dalyvaus projekte, ypatingą dėmesį skirdama korupcijos prevencijai ir nusikalstamumo tyrimui.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) prisidės prie projekto, stebėdama finansinius nusikaltimus bei pinigų plovimo atvejus.

Šios institucijos glaudžiai bendradarbiaus, keisis duomenimis ir analize, jog būtų užtikrintas platesnis visuomenės saugumas ir efektyviau užkertamas kelias nusikalstamoms veikoms bei grėsmėms.