Suprasti akimirksniu
  • Didžiausia galimybė užsikrėsti cholera – Afganistane, kai kuriose Afrikos šalyse
  • Cholera stipriai veikia žmogaus žarnyną
  • Norint išvengti ligos patariama gerti tik virintą vandenį
Šaltiniai
Kelionės
Keliautojai perspėjami dėl choleros. Ross Parmly/Unsplash nuotrauka

Didžiausia galimybė užsikrėsti cholera – Afganistane, kai kuriose Afrikos šalyse

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) planuojantiems keliones į svečias šalis, ypač norintiems aplankyti egzotinius kraštus Afrikoje ar Pietų Azijoje, primena, kad jose galima užsikrėsti – cholera. 

Daugiausia šiais metais choleros atvejų užfiksuota Afganistane, Pakistane, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Somalyje ir Komorose. 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, per šešis šių metų mėnesius visame pasaulyje pranešta apie 247 071 choleros atvejį, įskaitant 2 121 mirties atvejį.

Cholera veikia žmogaus žarnyną. Alexander Grey/Unsplash nuotrauka
Cholera veikia žmogaus žarnyną. Alexander Grey/Unsplash nuotrauka

Cholera stipriai veikia žmogaus žarnyną

NVSC primena, kad cholera yra pavojinga infekcinė žarnyno liga. Ja užsikrečiama fekaliniu-oraliniu būdu, dažniausiai per užterštą vandenį, jūros maistą, taip pat maistą, kai jis užteršiamas po terminio paruošimo netinkamai laikant, arba kai jį ruošia užsikrėtę ar sergantys cholera asmenys.

Choleros inkubacinis periodas trunka nuo kelių valandų iki penkių dienų. Daliai užsikrėtusiųjų liga pasireiškia lengvai: jokių simptomų nebūna arba lengvai viduriuojama.

Vis dėlto, gali išsivystyti ir sunki liga, pasireiškianti stipriu vandeningu viduriavimu, panašiu į ryžių nuovirą (išmatoms būdingas žuvies kvapas), ir vėmimu, dėl ko prarandamas didelis organizmo skysčių ir druskų kiekis.
Svarbu gerti tik virintą vandenį. Mateusz Butkiewicz/Unsplash nuotrauka
Svarbu gerti tik virintą vandenį. Mateusz Butkiewicz/Unsplash nuotrauka

Norint išvengti ligos patariama gerti tik virintą vandenį

NVSC pažymi, kad prieš kelionę būtina pasidomėti nuo kokių ligų reikia ar rekomenduojama pasiskiepyti.

„Pasiskiepijus nuo choleros susidaro trumpalaikis imunitetas ir nesusidaro 100 proc. apsauga, todėl labai svarbu laikytis ir kitų profilaktikos priemonių, padedančių išvengti užsikrėtimo šia liga“, – rekomenduoja NVSC atstovė.

Taip pat vykstantiems į endemines choleros atžvilgiu šalis rekomenduojama gerti tik virintą arba chloru dezinfekuotą vandenį, fasuotus buteliuose ar pakeliuose, gėrimus, o ledo kubelius – tik įsitikinus, kad jie yra paruošti iš švaraus vandens. 

Elta pranešimas.