Suprasti akimirksniu
  • Festivalio programoje – ir miesto žmonėms skirtas dokumentinis filmas
  • Renginiai siekia priminti užmirštas miesto kaitos istorijas ir atkreipti dėmesį į laiko sukeltus pokyčius
  • Festivalio programą padėjo sudaryti partneriai iš įvairių kultūros įstaigų ir iniciatyvų Kaune bei Lietuvoje
Šaltiniai
Kauno miestas
Spalio 3–6 dienomis Kaune vyks Istorijų festivalis. ELTA nuotrauka

Festivalio programoje – ir miesto žmonėms skirtas dokumentinis filmas

Kitą savaitę, spalio 3–6 dienomis, įvairiose Kauno ir Kauno rajono vietose vyks šių metų Kauno miesto muziejaus (KMM) organizuojamas Istorijų festivalis „Transformacija: žmogus, miestas, gamta“. Festivalis kvies kauniečius ir miesto svečius dalyvauti daugiau nei 25 renginiuose, kuriuos rengia festivalio organizatoriai ir partneriai. Programoje – parodos, teatralizuotos ir žygio tipo ekskursijos, knygos ir trumpametražio dokumentinio filmo pristatymai, audiovizualinės instaliacijos, diskusijos, kūrybinės dirbtuvės. Festivalis bus atidarytas spalio 3 d. Kauno kultūros centre (Vytauto pr. 79). 

„Istorijų festivalis jungia visus, kurie mėgsta pasakoti ir klausytis istorijų. Tęsiame „Kaunas 2022“ misiją ir siekiame festivaliu priminti miesto istoriją, skatinti žmonių pasididžiavimą vieta, kurioje gyvename, o kartu – ieškoti inovatyvių istorijų pasakojimo formų“, – apie festivalio idėją primena KMM direktorius Gabrielius Sužiedėlis.

Renginiai siekia priminti užmirštas miesto kaitos istorijas ir atkreipti dėmesį į laiko sukeltus pokyčius

Šių metų Istorijų festivalio programa kviečia pažvelgti į Kauno miesto transformacijas per žmogaus, miesto ir gamtos pokyčių prizmę. Tai natūralus miesto evoliucijos procesas, kuris vyksta nuolat – kartais lėčiau, kartais greičiau. Festivalio renginiai siekia ne tik priminti užmirštas miesto kaitos istorijas, bet ir atkreipti dėmesį į laiko sukeltus pokyčius.

Pasak Kauno miesto muziejaus renginių organizatoriaus ir festivalio koordinatoriaus Manto Sakalausko, nors „Istorijų festivalis“ šiemet orientuojasi į miesto infrastruktūros ir architektūros kaitą, verta atkreipti dėmesį ir į žmones, kurie visa tai išgyvena, liudija ir formuoja. Per atidarymo renginį, spalio 3 d. Kauno kultūros centre, bus pristatytas Mariaus Paplausko trumpametražis dokumentinis filmas apie įvairią Kauno miesto gyventojų patirtį. Filme užfiksuotos kasdienybės akimirkos ir pokalbių nuotrupos, kurios, tikimasi, privers žiūrovus nusišypsoti ar susimąstyti.

Vienas iš festivalio akcentų – Kauno rotušės palėpėje įrengiama paroda „Industrinės pasakos“. Parodoje pristatomi eksponatai, atspindintys miesto pramonės plėtrą XX a., o menininkas Vladas Suncovas ir kūrybinė komanda sukūrė instaliaciją, sujungiančią šias istorijas su pasakų elementais. Industrinio miesto tema bus plėtojama ir naujos KMM knygos pristatyme – tai trečiasis fotografo Stanislovo Lukošiaus darbams skirtas albumas, atskleidžiantis Kauno pramonės istoriją.

Festivalio programą padėjo sudaryti partneriai iš įvairių kultūros įstaigų ir iniciatyvų Kaune bei Lietuvoje

Kauno kultūros centras pristatys audiovizualinę instaliaciją „Sutartinai“, kuri sujungs muziką, baltiškus simbolius ir tekstilinius objektus, atspindinčius M. K. Čiurlionio pasaulėvaizdį. Instaliacija bus rodoma kartu su šokio trupe „ULNA“.

Kauno rajono muziejus kvies atrasti Šilelio kaimą, parodoje „Šilelio senkapio radiniai“ ir surengs ekskursiją po vietovę. Lietuvos švietimo muziejuje bus pristatyti tradiciniai simboliai ir ornamentai, o Krymo totorių bendruomenės menininkė Elvira Drozdova papasakos jų reikšmes.

Kauno Vinco Kudirkos biblioteka Laisvės alėjoje surengs parodą „Senasis Kaunas dailininko Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje“, kurioje bus galima palyginti dailininko kūriniuose užfiksuotus Kauno objektus su šiandienos miesto vaizdu.

Šilainių bendruomenės iniciatyva „Gyvasis mikrorajono archyvas“ kvies į diskusiją apie sovietmečiu statytų rajonų paveldą ir kvies pasidalinti prisiminimais apie Šilainių mikrorajono kasdienybę per pastaruosius 50 metų.

Festivalio metu bus rengiamos ekskursijos po Panemunę, Dainavą, Šilainius, Žaliakalnį, taip pat šokio spektakliai-ekskursijos ir teminės ekskursijos dviračiais po Šančius.

Istorijų festivalis, kuris yra vienas svarbiausių „Kaunas 2022“ renginių, nuo šiol organizuojamas Kauno miesto muziejaus. Kauniečių ir miesto svečių laukia įdomi renginių, parodų, edukacinių veiklų ir ekskursijų programa, kuri vyks 2024 m. spalio 3–6 dienomis. Festivalis rengiamas kas dvejus metus.

Pranešimą paskelbė: Aurelija Gervickaitė, Kauno miesto muziejus