Suprasti akimirksniu
  • Žmogaus sveikatos būklė ir amžius nustatomi pagal jo žingsnius
  • Šešių metrų ėjimo testą kiekvienas gali lengvai atlikti tiesiog namuose
  • Testas gali parodyti širdies ir plaučių sutrikimus, nusakyti žmogaus amžių
Šaltiniai
Ėjimas
Žmogaus sveikatos problemas gali parodyti tai, kaip greitai jis eina. Mette Kostner/Unsplash nuotrauka

Žmogaus sveikatos būklė ir amžius nustatomi pagal jo žingsnius

Žmogui senstant, fizinė būklė tampa vis svarbesnė ne tik jo sveikatai, bet ir jo gyvenimo kokybei. Juk yra žinoma, kad senstant mažėja raumenų masė ir jų lankstumas, silpnėja širdies bei plaučių pajėgumas. Tai gali riboti ne tik kasdienę žmogaus veiklą, bet ir neigiamai paveikti jo gyvenimo kokybę.

Siekiant to išvengti, itin svarbus yra fizinis pasirengimas, ištvermė ir jėga. Tai veiksniai, kurie ne tik padeda išlaikyti geresnę savijautą, bet ir užkirsti kelią sveikatos sutrikimams. O vienas iš gana paprastų, bet veiksmingų būdų įvertinti šiuos aspektus yra vadinamasis šešių metrų ėjimo testas. Jis leidžia objektyviai nustatyti žmogaus fizinę ištvermę, širdies bei plaučių pajėgumą ir net žmogaus amžių.

Atlikęs šį paprastą testą žmogus gali suprasti, kaip jo kūnas reaguoja į fizinį krūvį ir kartu gali gauti svarbių duomenų apie savo fizinę būklę. Tai leidžia pritaikyti individualias sveikatingumo ir mankštos programas bei taip prisidėti prie savo sveikatos puoselėjimo.

Šešių metrų ėjimo testą kiekvienas gali lengvai atlikti tiesiog namuose

Šešių metrų ėjimo testas yra paprastas, namuose lengvai atliekamas fizinis pratimas, kuris naudojamas įvertinti žmogaus fizinę ištvermę. Testas dažnai naudojamas klinikinėje praktikoje, siekiant nustatyti fizinį pajėgumą, stebėti gydymo poveikį arba nustatyti, kaip fizinis pajėgumas kinta laikui bėgant. Jį taip pat naudoja sportininkai bei sveikatingumo specialistai vertindami bendrą asmens fizinę būklę.

Testą atliekantis žmogus turi eiti 6 metrų atkarpą kuo greičiau. Šis testas paprastai atliekamas tiesioje, plokščioje trasoje, pavyzdžiui, koridoriuje arba ant specialaus takelio.

Jį atliekantis asmuo turi dėvėti patogius drabužius ir batus, o prieš testą dažniausiai rekomenduojama kelias minutes lengvai apšilti bei išmankštinti raumenis.

Testą atliekančiam žmogui nurodoma eiti kuo greičiau. Jei jaučiamas nuovargis ar diskomfortas, jis gali sustoti ir pailsėti, tačiau laikas nenutraukiamas, žmogus skatinamas vėl pradėti judėti, kai pajunta, kad gali tęsti testą.

Testas trunka tol, kol žmogus įveikia šešių metrų atkarpą. Po šio laiko matuojama bendra trukmė, kiek gi asmuo užtruko įveikdamas šešių metrų distanciją. Galutinis laikas gali pasakyti ne tik apie žmogaus ištvermę ir amžių, bet ir perspėti apie rimtus sveikatos sutrikimus.

Senjorams ypač svarbus judėjimas. ELTA nuotrauka
Senjorams ypač svarbus judėjimas. ELTA nuotrauka

Testas gali parodyti širdies ir plaučių sutrikimus, nusakyti žmogaus amžių

Didesnis testo metu fiksuotas greitis rodo geresnę žmogaus fizinę ištvermę ir širdies bei plaučių funkciją. Tačiau vertinant testo rezultatus taip pat atkreipiamas dėmesys į žmogaus širdies dažnį ir kvėpavimą prieš ir po testo, taip pat asmens kraujospūdį, jo nuovargio vertinimą.

2005 m. atlikto tyrimo duomenimis, jei šešių metrų testas atliekamas lėčiau nei per 8,6 sekundės, tai reiškia, kad asmeniui gali grėsti kritimai arba hospitalizacija.

Pastebima, kad sėdimas darbas, menkas fizinis aktyvumas, artritas ir kiti veiksniai yra dalykai, galintys turėti įtakos tam, kaip greitai žmogus atliks šį testą.

Įvertinus šiuos veiksnius, tiek pats asmuo, tiek ir medikai gali padėti įvertinti širdies ir plaučių ligų riziką, testas taip pat padeda įvertinti kaip vyksta žmogaus reabilitacija po traumų. Testas gali padėti nustatyti ir bendrą senjorų sveikatos būklę, jų mobilumą.

Dabar neretai teigiama, kad 6 metrų ėjimo testas tapo pagrindiniu įrankiu, kurį viso pasaulio ilgaamžiškumo klinikose dirbantys gydytojai naudoja savo pacientų fizinei būklei ir ilgaamžiškumui stebėti[1]. Dr. Sara Bonnes, Mayo klinikos Minesotoje Sveiko ilgaamžiškumo klinikos medicinos direktorė, sako, kad jos komanda atlieka tokius testus visiems į kliniką atvykstantiems pacientams kaip jų funkcinio pajėgumo rodiklį.

„Tai parodo, kaip gerai žmonės funkcionuoja, kaip gerai juda ir dirba jų raumenys. Mes galime atlikti sudėtingus testus, kad nustatytume, koks yra žmonių fizinio pasirengimo lygis, tačiau tai yra paprastesnė versija, kuri vis tiek man parodo: ar gerai judate ir ar gerai orientuojatės pagal savo amžių?“, – sako S. Bonnes.

Gydytojai gali atlikti ir ilgesnes to paties testo versijas. Yra ir 6 minučių ėjimo testas, kurį atlieka daugelis gydytojų, tačiau jam atlikti reikia nemažai bėgimo. Šio testo metu pacientui reikia vaikščioti lygia trasa ir nueiti kuo toliau, būtent per šešias minutes. Testo tikslas yra nustatyti, kiek atstumo žmogus gali nueiti per šį laiką, matuojant jo fizinį pajėgumą, ištvermę ir organizmo reakciją į fizinę veiklą.