Suprasti akimirksniu
  • Išaiškintos naujos Černigovo srities pareigūnų schemos
  • Medikai toliau išrašinėja padirbtas pažymas, šaukiamojo amžiaus vyrai neteisėtai pereina pasienį
  • Korupcija net ir karo metu – galvos skausmas tiek Ukrainos valdžiai, tiek Vakarų partneriams
Šaltiniai
Ukraina
Vakarų partneriai ragina Ukrainą su korupcija kovoti efektyviau ir greičiau. Elena Mozhvilo/Unsplash nuotrauka

Išaiškintos naujos Černigovo srities pareigūnų schemos

Apie korupciją Ukrainoje kalbama jau ne vienerius metus, tačiau dabartinio karo fone ši problema tampa vis sudėtingesnė. Rusijos agresiją bandančiai atremti Ukrainai tenka kovoti ne tik su priešu, tačiau ir su vietos pareigūnais, užsukusiais ne vieną korupcinę schemą.

Tai kenkia šalies vidaus politikai ir teisingumo sistemai, kartu, daro ir didžiulę reputacinę žalą tarptautiniu mastu. Vis daugiau Vakarų partnerių ima reikalauti, kad Ukrainos valdžia pagaliau pažabotų korupcines veikas, tačiau tai padaryti yra sudėtinga.

Vakar Ukrainos žiniasklaidą apskriejo žinia, kad per kratas pas buvusį Černigovo srities karinės medicinos komisijos vadovą, buvo rasta beveik milijonas JAV dolerių kyšio.

Černigovo rajono teismas įtariamajam skyrė kardomąjį kalinimą ir nesuteikė galimybės būti paleistam už užstatą.

Skelbiama, kad kratos vyko vasario 21 d., tiriant vieną iš baudžiamųjų bylų[1]. Buvęs Černigovo karinės medicinos komisijos vadovas buvo sulaikytas jau imantis naują kyšį. Per kratas jo namuose iš viso rasta beveik 1 mln. dolerių ir daugiau kaip 22 tūkst. eurų.

Kaip skelbia Ukrainos žiniasklaida, šiuo metu vyksta tyrimas, kurio tikslas yra nustatyti nusikaltimo aplinkybes ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn visus su šia korupcijos schema susijusius asmenis. Kaltinamiesiems gresia iki 10 metų laisvės atėmimo bausmė su turto konfiskavimu.

O prieš kelias dienas Ukrainoje pasirodė ir kita žinia apie korupcijos pinkles. Teisėsaugos pareigūnai paskelbė sulaikę ir pateikę pranešimus apie įtarimus dviem Karinės teisėsaugos tarnybos Chersono zoninio skyriaus pareigūnams[2].

Skelbiama, kad šie pareigūnai išviliojo pinigus iš kariškių, sulaikytų už administracinius nusižengimus. Už kyšius jie siūlė užtikrinti, kad teismas nutrauktų jų bylų nagrinėjimą arba skirtų minimalią baudą. Atsisakymo atveju, darbuotojai grasino surašyti dokumentus taip, kad nusižengimus padarę kariškiai gautų maksimalią bausmę.
Vakarų partneriai ragina Ukrainą su korupcija kovoti efektyviau ir greičiau. Elena Mozhvilo/Unsplash nuotrauka
Vakarų partneriai ragina Ukrainą su korupcija kovoti efektyviau ir greičiau. Elena Mozhvilo/Unsplash nuotrauka

Medikai toliau išrašinėja padirbtas pažymas, šaukiamojo amžiaus vyrai neteisėtai pereina pasienį

Ukrainos Generalinė prokuratūra neseniai taip pat pranešė, kad sulaikė karinės medicinos ekspertizės centro gydytoją, kuris iš kario reikalavo 5 tūkst. JAV dolerių už tai, kad pripažintų jį netinkamu tarnybai[3].

Tyrimo duomenimis, 2024 m. sausį įtariamasis iš kario išviliojo 5 000 JAV dolerių ir teigė, kad parašys tokią medicininę pažymą, jog karinė medicinos komisija iš karto pripažins karį netinkamu tarnybai ir pašalins iš karinės registracijos.

Teisėsaugos pareigūnai sulaikė gydytoją, o prokuratūra pateikė teismui prašymą įtariamajam skirti kardomąją priemonę.

Be to, Ukrainos saugumo tarnyba neseniai atskleidė dar tris schemas, kai karinio amžiaus vyrai bando išvengti mobilizacijos ir įsisuka į korupcines veikas.

Tokios schemos aptiktos Kijevo, Užkarpatės ir Ternopolio srityse[4]. Įdomu tai, kad tarp trijų schemų organizatorių yra buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus administracijos vadovo patarėjas ir karinės medicinos komisijos pareigūnas.

Tyrimo duomenimis, iš kiekvieno vengiančio atlikti karinę tarnybą vyro, jie imdavo iki 10 000 JAV dolerių kyšį. Už šiuos pinigus kaltinamieji padėdavo vyrams pabėgti į užsienį apeinant patikros punktus arba remiantis suklastotais dokumentais.

Pavyzdžiui, Kijeve organizacija, prisidengdama tarptautinio keleivinio transporto vairuotojų vardu, gabeno vyrus į Europos Sąjungą (ES). Grupuotei vadovavo Kijevo gyventojas, kuris nuo 2012 m. iki 2014 m. pradžios buvo V. Janukovyčiaus administracijos vadovo patarėjas.

Siekdamas įgyvendinti šią schemą, buvęs pareigūnas savo klientus įregistravo kontroliuojamoje vežėjų bendrovėje kaip užsienio reisų vairuotojus.

Užkarpatės srityje sulaikytas vietos karinės medicinos komisijos pareigūnas, kuris pardavinėjo suklastotas medicinines pažymas apie tinkamumą tarnybai ir žadėjo išregistruoti į tarnybą pašauktus asmenis iš karinio registro.

Ternopolio srityje korupcijos schemą organizavo vietinio labdaros fondo savanoris ir regiono gyventojas. Paaiškėjo, kad už pinigus jis atveždavo pabėgti nuo tarnybos norinčius vyrus prie sienos su viena Europos šalimi, o paskui parodydavo jiems aplinkinius maršrutus miško keliukais.

Iš viso, Ukrainoje iškelta virš 9 000 baudžiamųjų bylų dėl šaukimo į kariuomenę vengimo. Sukčiavimo organizatoriams ir jų bendrininkams gresia iki 10 metų kalėjimo.

Į korupcines schemas įsivelia ir pasienio pareigūnai, ir medikai, ir net savanoriai. Jesus Monroy Lazcano/Unsplash nuotrauka
Į korupcines schemas įsivelia ir pasienio pareigūnai, ir medikai, ir net savanoriai. Jesus Monroy Lazcano/Unsplash nuotrauka

Korupcija net ir karo metu – galvos skausmas tiek Ukrainos valdžiai, tiek Vakarų partneriams

Jau daugiau nei du dešimtmečius Jungtinių Valstijų tarptautinio vystymosi agentūra (USAID) stebi ir vertina korupciją Ukrainoje.

Praėjusiais metais, karo niokojamoje šalyje USAID atliko nacionalinę apklausą, kurioje 94 proc. respondentų teigė, kad, jų manymu, korupcija šalyje iš tiesų yra paplitusi vienokiu ar kitokiu mastu[5].

Kyšiai vietos valdžios institucijoms už įvairius leidimus ir sertifikatus, kyšiai kariniame sektoriuje, pinigai medikams. Visa tai yra ukrainietiškos korupcijos dalis ir, deja, bet beveik kasdienė praktika ne vienos srities atstovui.

Sausio pabaigoje pasaulinė korupcijos stebėjimo organizacija „Transparency International“ paskelbė pasaulinį korupcijos suvokimo indeksą, kuris parodė, kad Ukrainos situacija korupcijos prasme, per metus pagerėjo trimis punktai.

Vis dėlto, daugelis Vakarų sprendimų priėmėjų ir vadovų Ukrainą ir toliau laiko itin korumpuota šalimi, o situacijos tikrai negerina šalyje vykstantys karas. Į Ukrainą plūsta didelės vertės vakarietiška ginkluotė ir milijardinė finansinė parama, tačiau kaip iš tiesų ši pagalba yra panaudojama, aišku nėra.

Praėjusį rudenį buvo pranešta, kad Baltieji rūmai atliko konfidencialią analizę, kurioje teigiama, kad sąjungininkų solidarumas su Ukraina gali ženkliai sumažėti, jei nebus imtasi papildomų konkrečių veiksmų, kad būtų sustabdyta korupcija.

Nors neįmanoma paneigti, kad tam tikro masto sukčiavimas ir papirkinėjimas egzistuoja visame pasaulyje, Ukrainoje ši problema dabar tampa gyvybės ir mirties klausimu.

Partneriams atsisakius remti korupcijos iššūkių negalinčią išspręsti šalį, Ukrainai gali tapti labai sunku arba net neįmanoma toliau tęsti kovą su Rusija.

Kol kas atrodo, kad šalies valdžia deda pastangas ir siekia pažaboti kyšininkavimą, tačiau Ukrainai reikia ne tik institucinių „viršūnėlių“ atskaitingumo, bet ir pokyčių pačioje pilietinėje visuomenėje.

O būtent jie neateina nei per naktį, nei per kelerius metus. Net ir Lietuva, atgavusi nepriklausomybę, daug metų bandė išsivaduoti iš korupcijos, kyšininkavimo, šešėlio pinklių. Pastarųjų mėnesių įvykiai rodo, kad daugelis šių problemų išliko iki šių dienų, tačiau persikėlė jau į visai kitą lygį.